دانشگاه گیلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه گیلان
Guilan Uni Logo.png
تأسیس ۱۳۵۳[۱]
نوع سراسری دولتی
رئیس احمد رضی، رئیس
هیأت علمی ۵۵۰ عضو
دانشجویان ۱۷۰۰۰ نفر
مکان رشت، ایران پرچم ایران
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.guilan.ac.ir

دانشگاه گیلان یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در رشت قراردارد. بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی که هر ساله توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)[۲] صورت می‌گیرد، دانشگاه گیلان در رتبه بندی سال ۱۳۹۱ در رده دهم دانشگاه‌های جامع کشور قرار گرفت.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه گیلان از سال ۱۳۴۶ با عنوان مدرسه عالی بازرگانی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. دانشگاه گیلان در راستای قراردادی میان ایران و آلمان غربی راسماً در سال ۱۳۵۳ تاسیس شد[۴] و از سال ۱۳۵۶؛ کار خود را با پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته آغاز کرد. پس از انقلاب، «مدرسه عالی مدیریت گیلان» در لاهیجان و «مدرسه عالی بازرگانی رشت» با این دانشگاه ادغام شدند و دانشگاه کار خود را با حدود ۵۰۰ دانشجو در ۸ رشته ادامه داد. دانشگاه گیلان هم‌اکنون ۷ دانشکده دارد و هر سال بیش از ۱۲٬۵۰۰ نفر دانشجو را در ۱۳۹ رشته می‌پذیرد.[۱]

دانشگاه گیلان بنا بر آخرین رتبه بندی دانشگاههای کشور یکی از بیست دانشگاه برتر کشور و از بزرگترین دانشگاههای دولتی ایران بشمار می‌رود.

در واقع دانشگاه گیلان از سال ۱۳۴۶ با عنوان مدرسه عالی بازرگانی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. و در سال ۱۳۵۳ به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید و در سالهای ۵۵ - ۱۳۵۴ در چارچوب قرارداد بین دولتهای ایران و آلمان غربی سابق، دانشگاه گیلان، تاسیس و از سال ۱۳۵۶ فعالیتهای آموزشی خود را با پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته تحصیلی آغاز نمود.

در سال ۱۳۵۶ مدرسه عالی مدیریت و مدرسه عالی بازرگانی که تنها مراکز آموزش عالی در استان گیلان بودند با دانشگاه گیلان ادغام و فعالیت‌های آموزشی آن تا پایان سال تحصیلی ۱۳۵۸ با تعداد ۶۰۵ نفر دانشجو در ۱۴ رشته تحصیلی ادامه یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان، فعالیتهای آموزشی خود را در ۸ رشته تحصیلی و با حدود ۵۰۰ دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده‌های علوم پایه، فنی، علوم کشاورزی، علوم انسانی و پزشکی ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تاسیس شدند.

در طی سال‌های ۱۳۸۴ تاکنون روند رشد و توسعه دانشگاه گیلان با شتاب بیشتری ادامه یافته و دانشکده‌های علوم ریاضی، مهندسی مکانیک، فناوری نوین و پردیس بین‌الملل در منطقه آزاد انزلی و پژوهشکده حوضه آبی خزر راه‌اندازی شد.

این دانشگاه در حال حاضر با ۸ دانشکده و یک واحد بین‌المللی و دو پژوهشکده (حوضه آبی دریای خزر و گیلان شناسی) با ۵۵۰ عضو هیئت علمی، بیش از ۱۷۰۰۰ هزار دانشجو و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است و سالانه بیش از ۶۰۰۰ هزار نفر دانشجو را در۳۱۰ رشته - گرایش در مقاطع تحصیلی کارشناسی (۱۱۲ رشته- گرایش)، کارشناسی ارشد (۱۴۸ رشته-گرایش) و دکتری (۵۰رشته- گرایش) برای دوره‌های روزانه، شبانه، بین‌الملل و مجازی پذیرش می‌نماید.

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

نام دوران ریاست
از تا
حسین سپاسگزاریان ۲۸ مرداد ۱۳۵۵ ۲۷ شهریور ۱۳۵۵
کورش اقبال ۲۷ شهریور ۱۳۵۵ ۱۳۵۷
محمد دانشور ۹ اردیبهشت ۱۳۵۷ ۳ تیر ۱۳۵۸
پرویز البرز ۴ تیر ۱۳۵۸ ۳۰ خرداد ۱۳۵۹
اسدالله اسرایی (قائم مقام) ۳۱ خرداد ۱۳۵۹ ۲۲ مهر ۱۳۵۹
فتح‌الله مضطرزاده ۲۳ مهر ۱۳۵۹ ۱۵ اسفند ۱۳۵۹
محمدرضا غلامی ۱۶ اسفند ۱۳۵۹ ۱۶ شهریور ۱۳۶۲
نصرالله ضرغام ۱۷ شهریور ۱۳۶۲ ۱۶ آذر ۱۳۶۷
اصغر ورسه‌ای ۱۷ آذر ۱۳۶۷ ۳۰ آبان ۱۳۷۴
عباس صاحبقدم لطفی ۱ آذر ۱۳۷۴ ۱۵ آذر ۱۳۷۶
داود احمدی دستجردی ۱۶ آذر ۱۳۷۶ ۷ بهمن ۱۳۸۴
عبدالله حاتم زاده ۸ بهمن ۱۳۸۴ ۱۹ آذر ۱۳۹۲
احمد رضی ۲۰ آذر ۱۳۹۲ تا کنون
یادکرد [۵]

مشکلات[ویرایش]

یکی از مشکلات این دانشگاه، کمبود خوابگاه و قدیمی بودن ساختمان‌هاست. رئیس دانشگاه گیلان این مساله را یک بحران می‌داند.[۶]

فعالیت‌های دانشجویی[ویرایش]

«انجمن اسلامی دانشگاه گیلان» در انتخابات ریاست جمهوری ایران ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی حمایت می‌کرد.[۷] این انجمن؛ چند روز پیش از انتخابات در نامه‌ای سرگشاده به معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعتراض خود را به «سنگ‌اندازی» مسئولین دانشگاه و طرفداری آنان از «یکی از کاندیداها» اعلام‌کرد.[۸] لازم به ذکر است این تشکل فعالیت مداوم ۳۴ ساله خود را تا به امروز با تمام سختی‌های وارده ادامه داده است

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «تاریخچه دانشگاه». وب‌گاه دانشگاه گیلان. بازبینی‌شده در ۱۴ مهر ۱۳۸۸. 
  2. وبسایت رتبه بندی دانشگاههای جهان اسلام
  3. پایگاه خبری دانشگاه گیلان
  4. Problems and Issues in Higher Education: Perspectives on Iran-United States Educational Relations and Influences. pp.7
  5. «مسئولین قبلی دانشگاه». وب‌گاه دانشگاه گیلان. بازبینی‌شده در ۱۴ مهر ۱۳۸۸. 
  6. «بحران خوابگاه در دانشگاه گیلان / پروژه‌های عمرانی دانشگاه گیلان ناتمام مانده‌اند». خبرگزاری مهر، ۲۳ مهر ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۱۴ مهر ۱۳۸۸. 
  7. «انجمن اسلامی دانشگاه گیلان از میرحسین موسوی حمایت می‌کند». خبرگزاری فارس، ۲۱ اسفند ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۱۴ مهر ۱۳۸۸. 
  8. «نامه اعتراض آمیز انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان به وزارت علوم». ستاد مجازی میرحسین موسوی در استان گیلان، ۱۵ خرداد ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۱۴ مهر ۱۳۸۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]