استنلی پریسینر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
استنلی بن پریسینر
Prusiner 1.JPG
پریسینر در سال ۲۰۰۷
متولد ۲۸ مهٔ ۱۹۴۲(۱۹۴۲-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۲۸) ‏(۷۳ سال)
دی موین، آیووا
ملیت آمریکایی
رشته فعالیت عصب شناسی، بیماری های عفونی
محل کار دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو
دلیل شهرت پریون، انسفالوپاتی‌های اسفنجی شکل، بیماری کروتزفلد جاکوب
جوایز جایزه پتامکین (۱۹۹۱)
جایزه لسکر (۱۹۹۴)
Nobel prize medal.svg جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی (۱۹۹۷)
دین یهودی

استنلی بن پریسینر (به انگلیسی: Stanley Ben Prusiner) (زاده ۲۸ می ۱۹۴۲) متخصص مغزواعصاب و بیوشیمی دان آمریکایی مدیر در حال حاضر موسسه بازسازی سلول های عصبی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو (UCSF) است. او کاشف پریون(یکی از پروتئین‌هایی است که بطور عادی در سلول‌های عصبی وجود دارند ولی جهش در این پروتئین می‌تواند باعث تغییر ساختار اش شده بطوری که پروتئین جهش یافته می‌تواند مجتمع شده و پلاک‌های پروتئینی را در سلول‌های عصبی ایجاد کند.)او در سال ۱۹۹۴ جایزه آلبرت لسکر برای تحقیقات پایه پزشکی و در سال ۱۹۹۷، جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را برای تحقیق اش راجع به پریون دریافت کرد.

زندگی شخصی و کار[ویرایش]

پریسینر در دی موین، آیووا به دنیا آمد و کودکی خود را در آنجا و سینسینتی (دبیرستان والنت هیلز) گذراند.او مدرک بچلر شیمی تخود را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد و سپس دکترای پزشکی خود را از پرلمن دانشکده پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا گرفت.[۱] پریسینر دوره ی کارآموزی پزشکی خود را در دانشگاه کالیفرنیا، سنفرانسیسکو کامل کرد و از آنجا به مؤسسات ملی بهداشت ایالات متحده آمریکا راه یافت و در آزمایشگاه ارل اشتاتمن بر روی گلوتامین ها ی اشریشیا کلی مطالعه کرد.
بعد از سه سال در مؤسسه ملی بهداشت، پریسینر به دانشگاه بازگشت تا دوره دستیاری را در زمینه مغز و اعصاب تکمیل کند.به محض تکمیل دوره دستیاری در سال ۱۹۷۴ پریسینر به عضویت هیئت علمی دپارتمان عصب شناسی یوسی اس اف در آمد.از آن زمان او در دو دانشگاه یوسی اس اف و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی با کرسی هیئت علمی فعالیت کرد.

جایزه نوبل و جوامع دانشگاهی[ویرایش]

پریسینر در سال ۱۹۹۷ بخاطر تحقیقاتش در پیدا کردن دلیل و توضیح بیماری جنون گاوی و معادل آن در انسان یعنی بیماری کروتزفلد جاکوببرنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد.[۱] او در این کار، اصطلاح پریون را ابداع کرد که از کلمات ((پروتئین)) و ((عفونت))گرفته شده است . باز میگردد به توضیح نوعی عفونت مربوط به پروتئین که قبلاً توضیحی برای آن وجود نداشت.[۲]
پریسینر در سال ۱۹۹۲ به عضویت آکادمی ملی علوم درآمد و در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از اعضای شورای اداره کننده این آکادمی شد.او همچنین عضوی از فرهنگستان هنر و دانش آمریکا (۱۹۹۳)، انجمن سلطنتی (۱۹۹۶)، مجمع فیلسوفان آمریکا(۱۹۹۸)، آکادمی علوم و هنر صربستان (۲۰۰۳) و موسسه پزشکی انتخاب شد.

جوایز[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

برندگان یهودی جایزه‌های نوبل

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Stanley B. Prusiner - Autobiography"، NobelPrize.org .برگرفته ۲ ژانویه ۲۰۰۷.
  2. "What really causes mad cow disease?"، Wired. January 31, 2007. Retrieved 2007-01-02..
  3. www.nsf.gov http://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=117875 .

پیوند به بیرون[ویرایش]