مسیحیان کلدانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کلیسای کلدانی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسیحیان کلدانی
(ܟܲܠܕܵܝܹܐ Kaldāye)
Chaldeansoftheprovinceof Mardin.JPG
مسیحیان کلدانی ماردین, سده ۱۹.
مناطق دارای جمعیت قابل توجه
 عراق۵۵۰٬۰۰۰
 سوریه۴۰٬۰۰۰
 ایران۲۰٬۰۰۰
 ترکیه۸٬۰۰۰
دین‌ها
مسیحیت سریانی (متحد کلیسای کاتولیک)
کتاب‌های مقدس
The کتاب مقدس
زبان‌ها
سریانی, عربی ،فارسی ,کردی ،ترکی


کلیسای کلدانی نام شاخه‌ای مرتبط با کلیسای کاتولیک اما مستقل از واتیکان است. کلیسای کلدانی مقام «پاپ» را به رسمیت می‌شناسد. مقام رهبری کلیسای کلدانی را «لوئيس روفائيل اول ساكو» به عهده دارند وساکن عراق می‌باشند.

درقرن پانزده تا شانزده میلادی میلیون‌ها نفر از پیروان کلیسای کاتولیک به کلیسای پروتستان ۱۵۱۷ میلادی گرویداند. این شکست دردناکی برای کلیسای کاتولیک بود.

تاریخچه کلیسای کلدانی[ویرایش]

کلیسای کاتولیک درصدد بر آمد که شکست خود را با تفرقه انداختن در کلیساهای مشرق زمین جبران سازد. با فرستادن هزاران مسیونر ومیلیون‌ها لیره و فرانک به هدف خود رسید. کلیسای کاتولیک موفق شد که تفرقه بزرگی در تمامی کلیساهای مشرق زمین به وجود آورد.

از قرن پانزدهم به بعد این کلیساها پسوند کاتولیک بخود گرفتند "کلیسای ارامنه" کلیسای قبطی مصر" کلیسای روس" کلیسای سریان" و...

میسیونرهای کلیسای کاتولیک در سال ۱۵۵۱-۱۵۵۳ موافق شدند که تفرقه بزرگی در کلیسای شرق آشوری /کلیسای نسطوری بیاندازند و کلیسای کلدانی زاده این تفرقه می‌باشد. یوحنا سولقااسقف کلیسای شرق آشوری/ کلیسای نسطوری در دیر القوش در ۴۰ کیلومتری شمال شهر نینوا/موصول به خدمت کلیسای کاتولیک در میاید و به مقام پاتریارکی نائیل می‌شود. کلیسای شرق آشوری /کلیسای نسطوری در سال ۴۳۱ در افسس از کلیسای کاتولیک جدا شده بود.

نامگذاری جدید[ویرایش]

"کلیسای نسطوری کاتولیک" کلیسای کاتولیک مجبور به نامگذاری جدیدی برای کلیسای شرق آشوری /کلیسای نسطوری شود. نام هائی که می‌توانستند مورد بحث باشند برا مثال:"کلیسای شرق آشوری کاتولیک" یا "کلیسای نسطوری کاتولیک". ازآنجائیکه هیچ یک از اسامی ذکر شده در بالا مقبول نگردید.

نامگذاری جدید کار بسیار دشواری بود. کلیسای کاتولیک نیزاز خلاقیت خود استفاده کرده و از کتاب تورات نامی که بتواند در از نظر تاریخی با نام آشور برابری داشته باشد انتخاب می‌کند "کلیسای کلدانی کاتولیک".

"کلیسای کلدانی کاتولیک" همان کلیسای شرق آشوری /کلیسای نسطوری ولی از شاخه کاتولیک.

اکثریت جامعه مسیحیان عراق که جمعیتشان بیش از هفتصد هزار نفر تخمین زده می‌شود، از پیروان کلیسای آشوری کلدانی هستند.[۱]

قتل اسقف اعظم کلدانی[ویرایش]

در تاریخ ۱ مارس ۲۰۰۸ اعلام شد که فرج رحو، اسقف اعظم موصل هنگام ترک کلیسایی در محله النور در شرق موصل به وسیلهٔ افراد مسلحی ربوده شده‌است.[۱] نهایتاً در تاریخ ۱۲ مارس مقامات پلیس عراق از پیدا شدن جسد فرج رحو، در نزدیکی شهر موصل خبر دادند.[۲]

نهایتا در تاریخ ۱۸ مه دادگاهی در عراق یکی از رهبران گروه تروریستی القاعده در این کشور را به اتهام قتل فرج رحو به اعدام محکوم کرد[۳]

پاورقی[ویرایش]