پولک‌پوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پولک‌پوست
محدودهٔ زمانی: پالئوسن - زمان حال
Pangolin borneo.jpg
پانگولین سوندا[۱]
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
فرورده: جفت‌داران
بالاراسته: لوراسیاددان[۲]
راسته: پولک‌پوست‌سانان
وبر، ۱۹۰۴
تیره: پولک‌پوستان
گری، ۱۸۲۱
سرده: پولک‌پوست‌ها
لینه، ۱۷۵۸
گونه‌ها

پولک‌پوست فیلیپین[۳]
پولک‌پوست غول‌پیکر[۴]
پولک‌پوست زمینی[۵]
پولک‌پوست درختی[۶]
پولک‌پوست دم‌دراز[۷]
پولک‌پوست هندی[۸]
پولک‌پوست چینی[۹]
پولک‌پوست سوندا[۱۰]

پولک‌پوست یا پانگولین یا مورچه‌خوار پولک‌دار جانوری است از راسته پولک‌پوست‌سانان Pholidota. در این راسته تنها یک خانواده یعنی پولک‌پوستان Manidae قرار دارد که به سه سردهٔ Manis، Phataginus و Smutsia تقسیم می‌شود. در سرده manis چهار گونه پانگولین حضور دارند که همگی بومی شرق آسیا هستند و دو سرده دیگر هم هر کدام دو گونه دارند که همگی بومی آفریقا هستند. هر هشت گونه پانگولین در فهرست جانوران در معرض تهدید آی‌یوسی‌ان هستند و به ویژه چهار گونه آسیایی در خطر فوری انقراض قرار دارند زیرا بیش از هر حیوان دیگری در دنیا به صورت قاچاق خرید و فروش میشوند

پولک‌پوست‌ها بر روی پوست خود فلس‌هایی از جنس کراتین دارند و تنها پستاندارانی هستند که چنین نوع از پوشش بدن را دارا هستند. پولک‌پوست‌ها در مناطق گرمسیری آفریقا و آسیا زندگی می‌کنند و نام پانگولین از زبان مالای گرفته شده و به معنی «جمع‌شونده رو به بالا» است.

این جانوران شب‌زی هستند و از حس بویایی قوی خود برای یافتن حشرات در شب استفاده می‌کنند. پولک‌پوست‌ها بیشتر روز را به خوابیدن می‌گذرانند و به هنگام خواب رو به بالا می‌غلتند و به صورت گلوله‌ای در خود جمع می‌شوند.

فلس‌های پانگولین همه جای بدن او به‌جز شکم و سمت داخلی بازوهایش را می‌پوشاند. پولک‌پوست‌ها به هنگام احساس خطر خود را مانند جوجه‌تیغی جمع می‌کنند و تنها کفتار و گربه‌سانان بزرگ قادر به نفوذ به پوشش فلسی آن‌ها هستند.

پولک‌پوست‌ها در خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها تخصص دارند و زبانی دراز و باریک دارند که با بزاقی چسبناک پوشیده شده‌است. پولک‌پوست‌ها دندان ندارند و غذا در معده قوی آن‌ها خرد و گوارده می‌شود. پولک‌پوست‌ها گوش هم ندارند یا گوش‌هایی کوچک در برخی از آن‌ها دیده می‌شود. پاهای جلوی آن‌ها کوتاه و نیرومند است که برای کندن زمین به‌کار می‌رود.

گونه‌هایی از پانگولین‌ها بر روی زمین زندگی می‌کنند و گونه‌ای نیز درخت‌زی است که این گونه دمی قوی برای گرفتن تنه و شاخه‌ها دارد. پولک‌پوست‌ها جانورانی تک‌زی هستند و معمولاً تنها یک فرزند به دنیا می‌آورند. به هنگام خطر، پانگولین مادر، فرزندش را به بغل می‌گیرد و خود را به‌دور او گلوله می‌کند. پولک‌پوست‌های کودک، پس از دو سال آماده جفت‌گیری هستند.

جوشنی که از زره یک پانگولین تهیه شده. این جوشن را در سال ۱۸۲۰ میلادی به جرج سوم، پادشاه بریتانیا، هدیه کردند.


   لوراسیاددان   

 حشره‌خواران


   خاگ‌پوش‌داران   

 خفاش‌سانان


   نارام‌هوسم‌داران   
   نارام‌زیان   

 پولک‌پوست‌سانان گوشت‌خوارسانان   هوسم‌داران   

 تک‌سم‌سانان     آب‌بازجفت‌سمان


منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Pangolin," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed December 23, 2010).

پانویس[ویرایش]

  1. Manis javanica
  2. Laurasiatheria
  3. Manis culionensis
  4. Manis gigantea
  5. Manis temminckii
  6. Manis tricuspis
  7. Manis tetradactyla
  8. Manis crassicaudata
  9. Manis pentadactyla
  10. Manis javanica