پرش به محتوا

نارام‌زیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نارام‌زیان
محدودهٔ زمانی: کرتاسه پسین تا اکنون
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
فرورده: جفت‌داران
کلان‌راسته: شمال‌هوددان
بالاراسته: لوراسیاددان
(طبقه‌بندی‌نشده): نارام‌زیان
راسته‌ها

نارام‌زیان (نام علمی: Ferae) کلادی از پستانداران است که شامل راسته‌های گوشت‌خوارسانان و پولک‌پوست‌سانان می‌شود که راستۀ نخست دارای بیش از ۲۶۰ گونه پراکنده در سراسر جهان و راستۀ دوم دارای ۸ گونه پراکنده در مناطق گرمسیری آفریقا و آسیا است.

اگرچه پانگولین‌ها همانندی زیادی به گوشتخواران ندارند و در گذشته گمان بر این می‌رفت که خویشاوندان نزدیک شگفت‌بندان (همچون آرمادیلوها، تنبل‌ها، و غیره) باشند، اما بررسی‌های دی‌ان‌ای به تازگی نشان داده‌اند که آن‌ها نزدیکی بیشتری با گوشت‌خوارسانان دارند.

پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند که نزدیک‌ترین خویشاوندان نارام‌زیان تک‌سم‌سانان (اسب‌ها، تاپیرها، و کرگدن‌ها) و نیز آب‌بازجفت‌سمان – که جفت‌سم‌سانان را با آب‌بازسانان یکپارچه می‌کند – هستند.[۱] این رده‌بندی در درخت فیلوژنتیک زیر آمده است. فیلوژنی دیگری که کمتر تایید شده است نزدیک‌ترین خویشاوندان نارام‌زیان را تک‌سم‌سانان و خفاش‌سانان (و نه آب‌بازجفت‌سمان) قرار می‌دهد.[۲]

نارام‌زیان به همراه تک‌سم‌سانان در گروه جانوردوستیان Zooamata گذاشته شده‌اند. نارام‌زیان، تک‌سم‌سانان، و خفاش‌سانان با هم را بال‌اسب‌نارام‌زیان Pegasoferae می‌خوانند.

 شمال‌هوددان 

 هونیاسنجابک‌مانان
 (پستانداران، پوست‌گسترها، جوندگان درختی، جوندگان، خرگوش‌ها) 

 لوراسیاددان 

 هوچرب‌کورسانان
 (جوجه تیغی، خارپشت، موش کور، شکاف‌دندان) 

 خاگ‌پوش‌داران 

 خفاش‌سانان
 (خفاش‌ها و روباه‌های پرنده) 

 فراسم‌داران 
 نارام‌زیان 

 پولک‌پوست‌سانان
 (پانگولین‌ها) 

 گوشت‌خوارسانان
 (گربه‌ها، کفتارها، سگ‌ها، خرس‌ها، فک‌ها و …) 

 سم‌داران 

 تک‌سم‌سانان
  (اسب‌ها، تاپیرها، کرگدن‌ها و …)

 جفت‌سم‌سانان
 (شتر، خوک، نشخوارکنندگان، اسب آبی، نهنگ و …) 

منابع[ویرایش]

  1. Zhou, X.; et al. (2011). "Phylogenomic analysis resolves the interordinal relationships and rapid diversification of the Laurasiatherian mammals". Systematic Biology (به انگلیسی). 61 (1): 150–64. doi:10.1093/sysbio/syr089. PMC 3243735. PMID 21900649. {{cite journal}}: Explicit use of et al. in: |نویسنده= (help)
  2. Nishihara, H.; Hasegawa, M; Okada, N (2006). "Pegasoferae, an unexpected mammalian clade revealed by tracking ancient retroposon insertions". Proceedings of the National Academy of Sciences (به انگلیسی). 103 (26): 9929–34. doi:10.1073/pnas.0603797103. PMC 1479866. PMID 16785431.