پوست‌گستر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پوست‌گستر
محدودهٔ زمانی: پالئوسن پسین - زمان حال
پوست‌گستر سوندا
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
فرورده: جفت‌داران
بالاراسته: زبرنخستیان[۱]
راسته: پوست‌گسترسانان
ایلیگر، ۱۸۱۱
تیره: سگ‌سران
سیمپسون، ۱۹۴۵
سرده‌ها

پوست‌گُستر نوعی جانور پستاندار جفت‌دار است که در جنوب خاوری آسیا زندگی می‌کند. پوست‌گستران ظاهری شبیه به سنجاب‌های پرنده دارند. دارای دم پوشیده از خز هستند و اغلب درخت‌زی و شبگردند و از برگ و میوه درختان تغذیه می‌کنند.

پوست‌گسترها پروازهای کوتاه انجام می‌دهند، اندازه دست و پایشان یکسان است و دم آن‌ها به عنوان چتر نجات عمل می‌کند. اندازه بدن آن‌ها کمتر از نیم متر می‌باشد. در فواصل میان گردن، پاها، انگشتان و دم خود پردهای پوستی دارند که به آن‌ها در پریدن و پرواز کمک می‌کند و شکلی به صورت یک چتر نجات پهن به آن‌ها می‌دهد. پوست‌گستران ماهرترین پستانداران هواسُر هستند و می‌توانند با استفاده از پرده‌هایی که از پوست اضافه میان پاها و دیگر اندام‌های خود دارند از مکان‌های بالاتر به مکان‌های پایین‌تر سُر خورده و پرواز کنند.

دو گونه از پوست‌گسترها وجود دارد که این دو گونه با هم تشکیل خانواده سگ‌سران (Cynocephalidae) و راسته پوست‌گسترسانان (Dermoptera) را می‌دهند. به پوست‌گستر، سمور پرنده، لمور پرنده، کولوگو و کوبگو هم گفته می‌شود که البته این جانور از نوع لمور نیست.

فرانخستی‌ها
نیاجوندگان

جوندگان

خرگوش‌سانان

هونیاکان

حشره‌خواران درختی

نخستی‌ریختان

پوست‌گسترسانان

آداپیس‌نماشکلان

نخستی‌سانان

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Colugo," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Colugo&oldid=390880551 (accessed December 24, 2010).

  1. Euarchontoglires
  2. Cynocephalus