پتاسیم هیدروکسید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پتاسیم هیدروکسید
pellets of potassium hydroxide
ساختار بلوری پتاس
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 1310-58-3 ✔Y
پاب‌کم 6093213
کم‌اسپایدر 14113 ✔Y
UNII WZH3C48M4T ✔Y
شمارهٔ ئی‌سی 215-181-3
شمارهٔ یواِن 1813
شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس TT2100000
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی KOH
جرم مولی 56.1056 g/mol
شکل ظاهری جامد سفید deliquescent
چگالی 2.044 g/cm3
دمای ذوب 360 °C
دمای جوش
‎1327 °C
انحلال‌پذیری در آب 121 g/100 mL (25 °C)
178 g/100 mL (100 °C)
انحلال‌پذیری محلول در الکل، گلیسرول
نامحلول در اتر، آمونیاک مایع
اسیدی (pKa) 13.5 (0.1 M)
ضریب شکست (nD) 1.409
ساختار
ساختار بلوری monoclinic
rhombohedral
خطرات
MSDS ICSC 0357
شاخص ئی‌یو 019-002-00-8
طبقه‌بندی ئی‌یو Corrosive (C)
مضر (Xn)
کدهای ایمنی R۲۲, R۳۵
شماره‌های نگهداری (S1/2), S26, S36/37/39, S45
لوزی آتش
Flammability code 0: Will not burn. E.g., waterHealth code 3: Short exposure could cause serious temporary or residual injury. E.g., chlorine gasReactivity code 1: Normally stable, but can become unstable at elevated temperatures and pressures. E.g., calciumSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
0
3
1
نقطه اشتعال آتش‌گیرنده نیست
LD50 273 mg/kg
ترکیبات مرتبط
دیگر آنیون‌ها پتاسیم هیدروسولفید
پتاسیم آمید
دیگر کاتیون‌ها لیتیم هیدروکسید
سدیم هیدروکسید
روبیدیم هیدروکسید
سزیم هیدروکسید
ترکیبات مرتبط پتاسیم اکسید
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

پتاسیم هیدروکسید یا پتاس یک ترکیب معدنی با فرمول KOH است. این ترکیب و سود سوزآور(سدیم هیدروکسید) از قویترین بازها هستند. کاربردهای زیادی در صنعت دارد و مهمترین کاربرد آن خنثی‌سازی اسیدهاست. تخمین زده شده‌است که در سال ۲۰۰۵ بین ۷۰۰٬۰۰۰ تا ۸۰۰٬۰۰۰ تن از آن تولید شده‌است و تقریباً یک صدم مقداری است که سدیم هیدروکسید سالانه تولید می‌شود است[۱][۲][۳] از آن برای تولید صابون مایع و صنایع رنگ و رزین استفاده می‌شود.


کاربردهای پتاسیم هیدروکسید[۴][ویرایش]

محلول پتاسیم هیدروکسید در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. از مواد غذایی و محصولات مراقبت از پوست و داروها گرفته تا کشاورزی و تولید شیشه. همچنین از الکترولیت در ساخت باتری ها و بعضی از دستگاه های باند فرودگاه استفاده می شود. علاوه براین، از KOH در ساخت محصولات مراقبت از پوست مثل لوسیون های بدن، صابون ها و شامپو ها استفاده می شود. پتاسیم هیدروکسید به دلیل حلالیت بالا و کم بودن نمک در آن، در کود مایع مایع نیز استفاده می شود.

پتاسیم هیدروکسید به عنوان پاک کننده[ویرایش]

هیدروکسید پتاسیم یک ماده تمیز کننده همه کاره است.این ماده در موارد متنوعی از جمله صابون های مایع، لوسیون ها، شامپوها، تافت مو و ...یافت می شود. همچنین در ترکیبات صنعتی فراوانی نظیر پاک کننده های اجاق گاز، پاک کننده های زهکشی، تمیز کننده های بتونی و ... یافت می شود. استفاده از سدیم هیدروکساید در صابون بسیار رایج است، اما در واقع صابون های پتاسیم هیدروکساید محلول در آب هستند و برای محیط زیست بهتر هستند. این نوع صابون ها به عنوان صابون های نرم شناخته می شوند. صابون های پتاسیم به اندازه صابون های سدیم محبوبیت ندارند، و در غلظت های مختلف مایع تولید می شوند.

پتاسیم هیدروکسید به عنوان تنظیم کننده PH[ویرایش]

پتاسیم هیدروکسید یک پایه قوی است که بسیاری از کاربرد های آن، نتیجه این خاصیت است. این ماده به عنوان یک تنظیم کننده PH در ساخت و پردازش های صنعتی عمل می کند. همچنین در صنعت کشاورزی برای تنظیم خاک های اسیدی استفاده می شود.

پتاسیم هیدروکسید در پزشکی[ویرایش]

این محلول دارای کاربردهای دارویی است. از این ماده برای تشخیص عفونت های قارچی در انسان و همچنین از بین بردن زگیل ها و کرتیکول ها استفاده می شود.

پتاسیم هیدروکسید در غذا[ویرایش]

این ماده اغلب به عنوان یک افزودنی در غذاهای فراوری شده تجاری یافت می شود و برای شستشو یا پاکسازی شیمیایی پوست میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. همچنین به عنوان یک ماده برای ماندگاری بیشتر و تثبیت کننده به غذاهای فرآوری شده اضافه می شود. پتاسیم هیدروکسید در شکلات و کاکائو، فرآوری نوشابه، ضخیم شدن بستنی و نرم شدن زیتون ها نقش دارد.

کاربردهای متفرقه پتاسیم هیدروکسید[ویرایش]

این ماده در فرآیند تولید کاغذ به عنوان عامل جدا سازی مواد عمل می کند. همچنین در کودهای صنعتی، قارچ کش ها و علف کش ها استفاده می شود.

منابع[ویرایش]

  1. H. Schultz, G. Bauer, E. Schachl, F. Hagedorn, P. Schmittinger “Potassium Compounds” in Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry, 2005, Wiley-VCH, Weinheim. doi:10.1002/14356007.a22_039
  2. "Caustic Potash." Oxy.com بایگانی‌شده در ۲۷ فوریه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine Retrieved on July 26, 2010.
  3. "Potassium Hydroxide." MSDS بایگانی‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine Retrieved on January 24
  4. «پتاسیم هیدروکسید». پرشین یوتاب. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۲۷.

یکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]