پتاسیم پریدات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پریدات پتاسیم یک نمک معدنی با فرمول مولکولی KIO است. این شامل یک کاتیون پتاسیم و یک آنیون پروتئیت می‌شود و همچنین به عنوان نمک پتاسیم اسید دوره ای شناخته می‌شود. توجه داشته باشید که تلفظ تلفظ برای iodate است، نه period-ate.

بر خلاف دیگر دوره‌های معمولی مانند پریدهای سدیم و اسید پریودیک، تنها در فرم متاتریپاتاد موجود است. پتاسیم پرفیوژن ortho periodate (K 5 IO 6) گزارش نشده است.

آماده‌سازی[ویرایش]

پریآمد پتاسیم می‌تواند توسط اکسیداسیون یک محلول آبی ویتامین پتاسیم توسط کلر و هیدروکسید پتاسیم تهیه شود.

KIO 3 + Cl 2 + 2 KOH → KIO 4 + 2 KCl + H 2 O

این همچنین می‌تواند توسط اکسیداسیون الکتروشیمیایی یوادات پتاسیم تولید شود، با این حال حلالیت کم KIO 3 باعث می‌شود این روش از استفاده محدود استفاده شود.

خواص شیمیایی[ویرایش]

پریآاد پتاسیم در دمای ۵۸۲ درجه سانتیگراد تجزیه می‌شود تا یودات پتاسیم و اکسیژن تولید کند.

حلالیت کم KIO 4 باعث تعیین پتاسیم و سریم مفید می‌شود.

این کمی محلول در آب است (یکی از محلول‌های کمتر از نمک‌های پتاسیم، به دلیل یک آنیون بزرگ)، و باعث ایجاد محلول کمی قلیایی می‌شود. در حرارت دادن (به خصوص با اکسید منگنز (IV) به عنوان کاتالیزور)، آن را تجزیه می‌کند تا ایزوتوپ پتاسیم را تشکیل دهد و گاز اکسیژن را آزاد کند.

KIO 4 کریستالهای تتراگونال را از نوع Scheelite (گروه فضایی I 4 1 / a) تشکیل می‌دهد.

منابع[ویرایش]

  • Jump up^ ترجمه شده توسط Scripta Technica, Inc. ترجمه ویرایشگر Reed F. (1963). دوره ۱ (ویرایش دوم). نیویورک، نیویورک: مطبوعاتی علمی. پ. 325. ISBN 978-0-12-126601-1 .
  • Jump up^ Dhanaraj, G. ؛ بات، HL (ژوئن ۱۹۹۲). «رشد فلزات قلیایی از سیلیکاژل و خصوصیات آنها». مجله رشد کریستال. 121 (1-2): 132-140. doi : 10.1016 / 0022-0248 (92) 90182-I.
  • «IUPAC GOLD BOOK». دریافت‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.