پادشاه آسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آسین (هانگول:아신)، (سلطنت: ۳۹۲ - ۴۰۵ میلادی) او هفدهمین فرمانروای بکجه و پسر ارشد شاه چیم‌نیو و برادر‌ زاده پادشاه جینسا شانزدهمین فرمانروای بکجه است.

آسین
اوراها
پادشاه بکجه
سلطنتنوامبر ۳۹۲ - سپتامبر ۴۰۵
تاج‌گذارینوامبر ۳۹۲
پیشینجینسا
جانشینجئونجی
زادهبویئو آسین
نامشخص
بیورگنگ هانسونگ
درگذشتهسپتامبر ۴۰۵
شهبانوملکه هائه‌سی
فرزند(ان)بویئو یانگ
بویئو سین
بویئو سینجی
نام سلطنت
آسین
آبانگ
آهوا
آمی
دودمانبکجه
پدرچیم‌نیو
مادرملکه جین
پیشهپادشاه

نام خانوادگی او بویئو (부여) و نام‌ های او آسین (아신)، آبانگ (아방)، آهوا (아화) و آمی (아미) است. در سامگوک ساگی او به عنوان پادشاه آسین (아신왕) یا پادشاه آبانگ (아방왕) ثبت شده است، اما در نیهون شوکی به عنوان پادشاه آهوا (아화왕) یا شاه آمی (아미왕) ثبت شده است.

حکومت[ویرایش]

در نیهون شوکی می گویند شبی که آسین به دنیا آمد، نور عجیبی تمام مکان را فرا گرفت. هنگامی که شاه چیم‌نیو درگذشت، عمویش پادشاه جینسا به جای او بر تخت نشست زیرا او جوان بود، اما هنگامی که سال ۳۹۲ میلادی شاه جینسا درگذشت او به تخت نشست. به گفته سامگوک ساگی و سامگوک یوسا، پادشاه آسین زمانی که پدرش، شاه چیم‌نیو، درگذشت، جوان بود، بنابراین عموی او، شاه جینسا، به جای آن جانشین تاج و تخت شد. با این حال، به گفته نیهون شوکی، آسین ارتش تشکیل داد، پادشاه جینسا را ​​برکنار کرد و بر تخت نشست.

بلافاصله پس از به سلطنت رسیدن، درسال ۳۹۳ پادشاه آسین ارتش را به ژنرال جین‌مو به عنوان رهبر سپرد تا قلمرو از دست رفته به گوگوریو را پس بگیرد. جینمو با ۱۰٫۰۰۰ سرباز به گوانمیسئونگ حمله کرد، اما ارتش گوگوریو قاطعانه از آن دفاع کرد و به دلیل کمبود تدارکات عقب نشینی کرد. در ۳۹۴ و ۳۹۵، او با ارتش گوگوریو در قلعه سوگوکسونگ و بائسو جنگید، اما هر بار شکست خورد. پس از آن، با سازماندهی مجدد ارتش خود و ساختن قلعه‌های دوقلو، به حفظ سیستم زمان جنگ ادامه داد. در سال ۳۹۸، تلاشی برای فتح گوگوریو انجام شد، اما به دلیل علائم شوم نجومی متوقف شد. سال بعد، سربازان برای فتح اجباری شدند و ادامه خدمت سربازی منجر به از دست رفتن جان مردم شد. گوگوریو، شیلا و گایا، جین شرقی، مالگال، وائه، هویان و غیره. گفته می‌شود که جمعیت به دلیل فرار بسیاری از مردم به کشورهای همسایه کاهش یافته است. در سال ۴۰۰، باکجه با گایا و ژاپن برای حمله به شیلا متحد شد، اما توسط پادشاه گوانگ‌ گائتو بزرگ که برای نجات شیلا آمده بود، شکست خورد.

در تابستانماه ششم سال ۳۹۷، پادشاه با ژاپنی ها روابط دوستانه برقرار کرد و ولیعهد جئونجی را به عنوان گروگان فرستاد. در پاییز ماه جولای، بازرسی گسترده ای از نیروهای متحد باکجه، ژاپن و گایا در جنوب هانسو انجام شد. آنها با فرستادن فرستاده ای در سال ۴۰۲ و ملاقات در سال بعد، رابطه نزدیکی برقرار کردند. در سال ۴۰۳ با جذب ژاپنی‌ ها و گایا دوباره به شیلا حمله کردند اما شکست خوردند و در سال ۴۰۴ با ژاپنی ها و گایا متحد شدند تا به منطقه دایبانگ گوگوریو حمله کنند اما هر بار شکست خوردند و فرار کردند. چرا، برقراری روابط دوستانه با گایا شبیه حمله سربازان چینگ به گوگوریو بود.

مرگ[ویرایش]

او در سپتامبر سال ۴۰۵ میلادی توسط گوانگ گائتو بزرگ کشته شد و حکومت را به پسرش جانجی داد.

نسب[ویرایش]

پادشاه چیم نیوملکه جین
پادشاه آسینبویئو هوهائهبویئو سئول‌ری
پادشاه جانجیبویئو سینجیبویئو سین

منابع[ویرایش]