پرش به محتوا

پادشاه جینسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جینسا
اوراها
پادشاه بکجه
سلطنتنوامبر ۳۸۵ - نوامبر ۳۹۲ میلادی
تاج‌گذارینوامبر ۳۸۵ میلادی
پیشینچیم‌نیو
جانشینآشین
زادهبویئو جین‌سا
نامشخص
درگذشتهنوامبر ۳۹۲ میلادی
شهبانوبانو هه
فرزند(ان)بویئو جین‌سون
دودمانبکجه
پدرگون‌گو‌سو
مادربانو جین‌
پیشهپادشاه
پادشاه جینسا
هانگول
진사왕
هانجا
辰斯王
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهJinsa-wang
مک‌کیون–ریشاورChinsa-wang
سه امپراتوری

۱- امپراتوری شیلا ۵۷ پ.م. — ۹۳۵ م.
۲- امپراتوری گوگوریو ۳۷ پ.م. — ۶۶۸ م.
۳- امپراتوری بکجه ۱۸ پ.م. — ۶۶۰ م.

پادشاه جین‌سا (هانگول: 진사)، (سلطنت؛ ۳۸۵ - ۳۹۲ میلادی) شانزدهمین پادشاه بکجه بود. او دومین پسر پادشاه گون‌گوسو و مادرش بانو جین آی است. هنگامی که شاه چیم‌نیو یک سال و هفت ماه پس از تاجگذاری درگذشت، پسر ارشد شاه چیم‌نیو، آشین، که هنوز جوان بود، به جای او به تخت نشست.

پادشاه جین‌سا در آغاز سلطنت خود برای دفاع از مرز در برابر تهاجم گوگوریو تلاش زیادی کرد و در سال های ۳۸۹ و ۳۹۰ به گوگوریو حمله کرد و دوآپ‌سئونگ را توسط دالسول جین‌گامو تسخیر کرد.

شجره‌نامه بکجه (چهاردهمین پادشاه تا بیستمین پادشاه)

حکومت[ویرایش]

او دومین پسر چهاردهمین پادشاه پادشاه گون‌گو‌سو و برادر کوچکتر پانزدهمین پادشاه شاه چیم‌نیو است. با توجه به سامگوگ ساگی هنگامی که شاه چیم‌نیو درگذشت، ولیعهد جوان بود، بنابراین عموی او، جین‌سا، تاج و تخت را به دست گرفت، و در نیهون شوکی گفته شده است که جین‌سا تاج و تخت را غصب کرد در آن زمان، بکجه به دلیل حملات گوگوریو که در سال های آخر سلطنت پادشاه گون‌چوگو از سال ۳۴۶ تا ۳۷۵ آغاز شد، در حالت تنش قرار داشت، بنابراین او بلافاصله او تمام ساکنان ۱۵ ساله یا بالاتر را در سال ۳۸۶ برای ساختن گوان‌بانگ بسیج کرد.

درسال ۳۸۹ او به مرز جنوبی گوگوریو حمله کرد و در سال ۳۹۰، دالسول جین‌گامو قلعه دوگونگ گوگوریو را تصرف کرد و ۲۰۰ نفر را اسیر کرد. با این حال، از زمانی که گوگوریو شاه گوانگ‌گائتو بزرگ بر تخت نشست، بکجه در حالت دفاعی قرار گرفت. در سال ۳۹۱، این کشور با انجام پروژه های مهندسی عمران غیر منطقی مانند بازسازی کاخ و ساختن حوضچه ها و کوه ها، که منجر به تهاجمات مالگال و گوگوریو شد، قدرت ملی را هدر داد. در ژوئیه سال ۳۹۱ پادشاه گوانگ‌گاتو بزرگ ۴۰٫۰۰۰ سرباز را رهبری کرد و حدود ۱۰ قلعه از جمله سئوهیون‌سئونگ در مرز شمالی را تصرف کرد، اما پادشاه جین‌سا گفت که شاه گوانگ‌ گائتو در عملیات نظامی عالی بود. بعد از شنیدن این کلمات نتوانستم مقاومت کنم. گوانگمی‌سئونگ، یک قلعه ناهموار، نیز در اکتبر ۳۹۱ سقوط کرد.

مرگ[ویرایش]

پادشاه جین‌سا در آن سال به شکار در گوون رفت و در قصر موقت درگذشت. با این حال، از آنجایی که نیهون‌شوکی می گوید که پادشاه جین‌سا به قتل رسیده است، برخی معتقدند که او به دلیل درگیری بین نیروهای سیاسی کشته شده است.

تئوری ترور[ویرایش]

پسر شاه چیم‌نیو، آشین معتقد بود که عمویش، شاه جین‌سا، در مرگ پدرش دست داشته و علیه او شورش کرد. در همین حال، به گفته نیهون‌شوکی، مقاله ای وجود دارد مبنی بر اینکه او به دلیل عدم همکاری با سیاست های پادشاه ژاپن توسط یک قاتل که توسط ژاپنی ها فرستاده شده بود، ترور شد.

نسب[ویرایش]

پادشاه گون‌گو‌سوملکه جین‌آی
بانو جینپادشاه چیم‌نیوصیغه سلطنتیپادشاه جین‌سا
پادشاه آشینبویئو هون‌ههبویئو سول‌ریبویئو هونگبویئو جین‌سون
بویئو ته‌آرانگ

منابع[ویرایش]