ویکی‌پدیا:عده‌کشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یارگیری و کار تیمی در ورزش نمایشی کشتی حرفه‌ای بصورتی است که در آن کشتی‌گیرهای هر تیم برای کمک به هم‌تیمی‌های خود جا عوض می‌کنند.

عدّه‌کشی یا تیم‌بازی، شکل بحث‌برانگیزی از همزاد بازی و یارگیری است که در آن ویراستارانی دست به هماهنگی اعمالشان برای دور زدن روند طبیعی رسیدن به اجماع می‌زنند. در این زمینه ویراستارها ممکن است متهم به شکستن سیاست منع سه برگردان (3RR) یا بی‌طرفی شوند. برخلاف همزاد بازی، این عبارت ممکن است برای ویراستارهای باسابقه بکار برده شود. این کار شبیه کار کشتی گیران در ورزش کشتی حرفه‌ای می‌باشد که در آن کشتی‌گیرهای هر دو تیم، یکی بعد از دیگری برای کمک به هم‌تیمی‌های خود جا عوض می‌کنند.

ویکی‌پدیا از طرفی مشوق و از طرفی وابسته به همکاری ویراستارها در بهبود مقالات است. بیشتر ویراستارهایی که با یکدیگر همکاری می‌کنند به دنبال یارگیری نیستند. همیشه نیک‌پنداری و پذیرش دلیل و برهان از سوی ویراستارها، بر متهم کردن آنان ارجحیت دارد. متهم کردن افراد به یارگیری خارج از نزاکت به شمار می‌آید. تردید در برابر نیت اشخاص باید با مراقبت و توجه کافی صورت بگیرد و متکی بر گواه و مدرک باشد.

مشخصه‌های عدّه کشی[ویرایش]

اهداف عدّه کشی[ویرایش]

 • زورچپانی یک دیدگاه خاص بر خلاف دیدگاه بی طرف با اعمال فشار بیش از حد بر یک دیدگاه یا عدم مشارکت برای اعمال یک دیدگاه خاص
 • همکاری گروهی در انتقام گیری: هنگامی که یک مدیر یا کاربری توسط یکی از تیم‌های همسو در ویکیپدیا بعنوان دشمن شناخته شود، ممکن است این گروه‌ها به آزار و اذیت او بپردازند. روشهای مرسوم شامل تعقیب مشارکت‌های کاربر در ویکیپدیا با هدف خسته کردن کاربر، پایین آوردن اعتبار فرد، بی‌اعتبار نشان دادن فرد، سعی در نشان دادن این موضوع که کاربر مقابل دارای دیدگاه اقلیت می‌باشد و ... می‌باشد.
 • دفاع از یکی از اعضا: دار و دسته‌های موجود در ویکی ممکن است از تمام کارهای یکی از اعضای خود بی قید و شرط دفاع کند.

مالکیت چند-کاربره[ویرایش]

مشکل مرتبط، ویکی‌پدیا:مالکیت مقاله‌ها است. به طور نظری، هیچ کاربر یا گروهی از کاربران مالک هیچ‌یک از مقالات ویکی‎‌پدیا نیست. در عمل، یک مقالهٔ با موضوع گمنام، غالباً در فهرست پیگیری عدهٔ کمی از کاربرانی قرار دارد که بامشاهده هر گونه تغییری از سوی تازه‌واردها آن را واگردانی می‌کنند، و خیلی زرومدارانه اصرار می‌ورزند که نسخهٔ آنها «اجماع» است.

اگر تازه واردان به ویرایش صفحه اصرار کنند، ممکن است متهم به جنگ ویرایشی یا اخلال برای بیان یک دیدگاه بشوند، با شکایات جعلی به مدیران هدف قرار داده شوند، تهدید به قطع دسترسی یا تحریم شوند و بی پرده بهشان گفته شود (حتی گاهی در خلاصهٔ ویرایش یک واگردانی) که دست از اصرار بردارند. از آنجا که مدیران معمولاً به کاربرانی که در گذشته مشارکت‌های معتبری داشته‌اند شک نمی‌کنند، اغلب وقتی دو سه کاربر، دنبال کاربر تازه‌واردی می‌افتند که مقاله «شان» را ویرایش کرده، کسی کاری با آنها ندارد.

بدین ترتیب، یک گروه کوچک موفق می‌شود، معمولاً بی آن که کسی متوجه شود، یک کاربر جدید را بترساند تا از یک موضوع مشخص دانشنامه‌ای دوری کند یا کلاً ویکی‌پدیا را ترک کند.

بهترین دفاع در این موارد «تلاش برای اجماع گسترده‌تر» است. تاریخچهٔ ویرایشی دیگرانی که در همان موضوع یا موضوعات تغییراتی داده‌اند که احتمالاً فوراً واگردانی شده، را بررسی کنید و نظر آنها را جویا شوید. خواستار ویکی‌پدیا:نظر سوم از یک منبع بیرونی یا بی طرف کنید، تا به جای تمرکز بر رفتار تک تک کاربران، به یک نگاه بیرونی به محتوای مقاله دست یابید. دیگرانی که ممکن است به این موضوع علاقه داشته باشند را تشویق کنید مقاله را به فهرست پیگیری شان بیفزایند و نظر خود را بدهند. با یک ارتش یک نفره جنگ ویرایشی نکنید، ولی فرض نکنید که دو سه نفر که بر یک مقالهٔ گمنام اعمال مالکیت می‌کنند، از طرف همهٔ ویکی نویسان صحبت می‌کنند. یک کاربر بیرونی شاید بتواند یک شیوهٔ به کلی متفاوت پیشنهاد کند که هم سازشی ایجاد کند و هم هدف اصلی که ساختن یک دانشنامه است را به پیش ببرد.

روشهای عدّه کشی[ویرایش]

این مورد به صورت‌های زیر نیز می‌تواند بروز کند:[۱]

عدّه کشی کاربر علیه مدیر[ویرایش]

تلاش در جهت ترساندن مدیران غیر درگیر از وارد شدن به مناقشه از طریق:

 • مورد حمله قرار دادن «غیر درگیر» بودن مدیر (دیوان‌سالار)
 • نفی وجود اجماع و نفی کردن توانایی مدیر (دیوان‌سالار) در جمع‌بندی بحث‌ها
 • زیر سؤال بردن مداوم شان و منزلت مدیر (یا دیوان‌سالار) و به چالش کشیدن مداوم تمام کارهای مدیر (دیوان‌سالار)
 • به چالش کشیدن هر اقدام مدیر مورد نظر (دیوان‌سالار مورد نظر)
 • تهدید به برکناری مدیر (دیوان‌سالار)
 • قطع دسترسی‌های مداوم کاربر یا کاربران مخالف
 • Limited participation in other articles, except for those in the area of dispute, and the related admin board discussions
 • مشارکت هماهنگ در یک یا چند مقاله که به نظر می‌رسد در رابطه با آن‌ها اختلاف نظر شدید جریان دارد
 • Defending each other against admin actions. For example, when one is blocked, other members immediate attack the credibility of the blocking admin, and/or start threads at administrator boards to challenge it. Then even if the community backs up the admin's action, tag team members continue to forum shop, challenging each of the admin's future actions. See also meatball:DefendEachOther. The tag teamers may also make unfounded charges and uncivil comments, in an attempt to goad their target into responding with incivility. Any negative reaction by the target is then picked up and amplified in further attacks ("Remember when you did this? You're obviously unstable...")
 • جلوگیری از اجماع. جلوگیری از پایان یافتن موضوع خاصی در صفحه بحث مقاله با هدف به تأیید رساندن موضوعی خاص بارها و بارها با هماهنگی با یکدیگر.
 • Intimidation and harassment tactics. Coordinated attacks at "dissenting" editors, not just on the talkpage of the article in dispute, but also at the user's talkpage, and sometimes at other unrelated articles where the targeted editor may be working. For example, if an editor is working on expanding an (unrelated) article to FA status, and suddenly receives a targeted attack from opponents who are criticizing the article and opposing the FA, it may intimidate an editor away from (or keep them so busy they don't have time to engage in) participation at another article where the dispute is occurring.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]