ویکی‌پدیا:انشاهای ویکی‌پدیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در ویکی‌پدیا، یک انشا، صفحه‌ای در فضای نام پروژه است که توسط یک یا چند تن از کاربران نوشته می‌شود و جنبه‌هایی از کار در یا با ویکی‌پدیا را عنوان می‌کند. چنین صفحه‌هایی در یا یک زیررده مرتبط رده‌بندی می‌شوند. انشاها ممکن است از نظرهای شخصی یا اقلیت، تا نظراتی که اجماع گسترده‌ای در بین کاربران ویکی‌پدیا دارد را دربربگیرد. برخلاف سیاست‌ها و رهنمودها، معمولاً هیچ تلاش رسمی برای حمایت جامعه از محتوای انشا انجام نشده است.

انشاهای کاربری مقصودی مشابه انشاهای قرار داده شده در فضای نام پروژه دارند؛ به هر حال، آنها اغلب توسط فقط یک نفر نوشته می‌شوند؛ و ممکن است یک نظر به شدت شخصی دربارهٔ ویکی‌پدیا را نمایندگی کنند.

پذیرش انشاها[ویرایش]

اجتماع ویکی‌پدیا به طور تاریخی حوزه وسیعی از موضوعات و دیدگاه‌ها را در صفحات انشا تحمل کرده است. به هر حال، تعداد انگشت‌شماری از صفحات «انشا» هستند که متمایل به حذف یا انتقال به فضای کاربری هستند:

  • نوشته‌هایی که هیچگونه ارتباطی به ویکی‌پدیا ندارد. هدف از انشاها کمک به خود ویکی‌پدیا است (با فراهم آوردن اطلاعات، راهنمایی‌ها، یا توصیه) و نه هیچ موضوع خارجی نامربوطی.
  • نوشته‌هایی که یک یا چند سیاست ویکی‌پدیا از جمله اسپم، حملات شخصی، نقض کپی‌رایت، یا وپ:نیست را نقض کنند.
  • نوشته‌هایی که آشکارا سیاست (یا دیگر صفحه‌هایی که با اجماع ایجاد شده‌اند) را نقض می‌کنند، مخصوصاً اگر قصد تحلیل کردن، و نه صرفاً مخالفت، با چنان صفحاتی را داشته باشند. چنان نظرات مخالفی، به هرحال، در انشاهای کاربری تحمل می‌شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]