ویکی‌پدیا:ایجاد پیوند پایدار برای منابع برخط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانبر:

لطفا برای ایجاد پیوند پایدار توسط ربات در وپ:ربب درخواست دهید.

اگر یک صفحهٔ اینترنتی معیارهای لازم را داشته باشد، می‌تواند به عنوان یک منبع برخط در مقالات ویکی‌پدیا استفاده شود. اما صفحات وب ممکن است با گذر زمان، موقتاً یا دائماً از دسترس خارج شوند یا به هر دلیلی حذف یا دستخوش تغییر شوند، به همین علت ممکن است منبع برخط ارجاع‌داده‌شده در مقالات در آینده اثبات‌پذیر نباشند. یکی از راه‌های رفع این مشکل این است که پیش از آنکه منبع برخط ما از دسترس خارج شود، برایش پیوند پایدار ایجاد کنیم و در مقاله به پیوند پایداری که ایجاد کردیم ارجاع دهیم.

ساخت پیوند پایدار[ویرایش]

برای ویکی‌هایی که از مدیاویکی استفاده می‌کنند[ویرایش]

برای ویکی‌هایی که از نرم‌افزار مدیاویکی استفاده می کنند مانند ویکی‌پدیا برروی دکمهٔ پیوند پایدار در نوار سمت راست (برای ویکی‌های راست به چپ) و نوار سمت چپ برای ویکی‌های چپ به راست کلیک کنید.

متوجه نشدم، دقیقاً کجاست؟

با ربات[ویرایش]

ساخت پیوند پایدار و قراردادن آن در مقاله (در الگوهای یادکرد) با ربات به طور تمام‌خودکار قابل انجام است. برای اینکار یادکرد منابع باید با الگوهای یادکرد انجام شده باشند. ربات همهٔ الگوهای یادکرد فارسی و انگلیسی را تشخیص می‌دهد اما به کار بردن الگوهای یادکرد فارسی بهتر است. سپس در وپ:ربب برای رسیدگی سریع‌تر ربات‌ها درخواست دهید. پس از آن نیاز نیست کار دیگری انجام دهید و ربات یادکردهای مقاله را اصلاح خواهد کرد. کد ربات نیز تحت مجوز GNU GPL منتشر شده و در دسترس است.

دستی[ویرایش]

وبگاه‌های بسیاری در اینترنت وجود دارد که امکانات منتوعی را برای بایگانی کردن و ایجاد یک پیوند پایدار از صفحات اینترنتی در اختیار کاربران می‌گذارند. یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین آن‌ها، وبگاه WebCite است. از آغاز سال ۲۰۱۳، پیامی مبنی بر این که چنانچه کمک‌های مالی کافی جمع‌آوری نشود، از پایان سال ۲۰۱۳ ارائهٔ خدمات پیوند پایدار قطع خواهد شد، در این وبگاه به نمایش درآمد. ویکی‌نویسان می‌توانند همچنین از این وبگاه با نام «Archive.is - webpage capture» استفاده کنند. شیوهٔ ایجاد بایگانی پایدار در این وبگاه از WebCite هم ساده‌تر است. کافی‌است در کادر متن «Archiva a URL» نشانی صفحه وارد شود.

وبگاه archive.is[ویرایش]

برای ایجاد پیوند پایدار از یک صفحهٔ وب در وبگاه archive.is،

 1. به وب‌گاه http://archive.is بروید.
 2. آدرس url صفحهٔ وبی که می‌خواهید بایگانی کنید را در مستطیل جلوی My url is alive and I want to archive its content وارد کنید و بر دکمهٔ submit url کلیک کنید.
 3. پس از چند لحظه صفحه به طور خودکار به آدرس جدیدی هدایت می‌شود که همان پیوند بایگانی شده است. می‌توانید url جدید را از نوار آدرس‌بار کپی کنید و برای خود ذخیره کنید یا از آن در الگوی الگو:یادکرد وب استفاده کنید. برای این کار، آدرس url جدید را جلوی | پیوند بایگانی = بنویسید.
 4. | تاریخ بایگانی = را نیز مشخص نمایید تا با خطای الگو:یادکرد وب مواجه نشوید.

وبگاه WebCite[ویرایش]

نحوهٔ ایجاد پیوند پایدار در وبگاه WebCite از یک صفحهٔ وب:

صفحهٔ بایگانی در وبگاه WebCite — فرم ایجاد پیوند پایدار
 1. به وسیلهٔ آدرس مقابل به صفحهٔ بایگانی این وبگاه تحت عنوان Archive بروید: http://www.webcitation.org/archive
 2. در قسمت URL to Archive آدرس صفحهٔ وبی را که قصد بایگانی کردن آن را دارید، بنویسید. برای مثال: http://media.guardian.co.uk/site/story/0,14173,1601858,00.html
 3. سپس در قسمت Your (citing author) E-mail Address یک آدرس رایانامه بنویسید. این آدرس فقط برای فرستادن تأئیدیه به کابر استفاده می‌شود و این وبگاه متعهد شده‌است که از آن برای مصارف دیگر استفاده نکند.
 4. برای بایگانی کردن یک صفحهٔ وب پر کردن همین دو قسمت کافی (و اجباری) است و اکنون می‌توانید با فشردن دکمهٔ Submit منتظر دریافت پیوند پایدار باشید اما قسمت‌هایی هم برای وارد کردن اطلاعاتی همچون عنوان صفحه (Title)، نویسنده (Author)، رایانامهٔ نویسنده (Cited Author's E-mail)، ناشر (Publisher)، تاریخ (Date) و کلیدواژهٔ موضوعی (Subject Keywords) به صورت اختیاری، در نظر گرفته شده‌است.
 5. به محض فشردن کلید Submit صفحهٔ مورد نطر بایگانی می‌شود و بعد از چند ثانیه صفحهٔ جدیدی باز خواهد شد که حاوی سه پیوند به صورت زیر است:
صفحه بایگانی شد — نمایش آدرس پیوندهای پایدار
 • پیوند اول آدرس صفحهٔ بایگانی شده (صفحهٔ اصلی) را نشان می‌دهد برای مثال:
http://media.guardian.co.uk/site/story/0,14173,1601858,00.html
 • پیوند دوم آدرس کوتاهی از صفحهٔ پایدار را نشان می‌دهد (مثال زیر). از این پیوند زمانی استفاده می‌شود که صفحهٔ اصلی در دسترس باشد:
http://www.webcitation.org/61Bdo41sR
 • آخرین پیوند آدرس بلندی از صفحهٔ پایدار را نشان می‌دهد. این آدرس حاوی آدرس صفحهٔ اصلی و تاریخ بایگانی آن است. همانند:
http://www.webcitation.org/query?url=http%3A%2F%2Fmedia.guardian.co.uk%2Fsite%2Fstory%2F0%2C14173%2C1601858%2C00.html&date=2011-08-24

حال انتهای یادکرد مربوطه، پیوند پایدار ایجادشده را بیفزایید (بنویسید بایگانی‌شده در WebCite و به صفحهٔ بایگانی پیوند دهید). اگر برای یادکرد منابع از الگوهای یادکرد استفاده می‌کنید (توصیه می‌شود)، در این الگوها برای نشانی بایگانی و تاریخ بایگانی پارامتری در نظر گرفته شده‌است. برای مثال ویکی متن زیر:

* {{یادکرد وب
| نشانی = http://media.guardian.co.uk/site/story/0,14173,1601858,00.html
| عنوان = Sorrell accuses Murdoch of panic buying
| تاریخ بازدید = ۲۴ اوت ۲۰۱۱
| نویسنده = جان پلانکت
| تاریخ = ۲۷ اکتبر ۲۰۰۵
| ناشر = The Guardian
| زبان = انگلیسی
| نشانی بایگانی = http://www.webcitation.org/5Kt3PxfFl
| تاریخ بایگانی = ۴ دسامبر ۲۰۰۵}}

چنین نمایش می‌یابد:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]