ملکه زتیان (دودمان ژو دوم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وو تستیان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ملکه زتیان
A Tang Dynasty Empress Wu Zetian.JPG
Image taken from An 18th century album of portraits of 86 emperors of China, with Chinese historical notes. Originally published/produced in China, 18th century. (British Library, Shelfmark Or. 2231)
Empress Dowager of the Tang dynasty
Tenure ۲۷ دسامبر ۶۸۳ – ۱۶ اکتبر ۶۹۰
پیشین Empress Hu as Empress Dowager of Northern Wei
جانشین Empress Wei
Empress Consort of the Tang dynasty
Tenure ۲ دسامبر ۶۵۵ – ۲۷ دسامبر ۶۸۳
پیشین Empress Wang
جانشین Empress Wei
همسر
فرزند(ها)
نام کامل
نام خانوادگی: Wu (武)
نام کوچک: first, no record. Later, Zhao (曌/瞾), possibly originally Zhao (照)[[#cite_note-ملکه_زتیان_(دودمان_ژو_دوم) '''[[Art_name]]''':Wu_Mei_(武媚)'"`UNIQ--ref-00000000-QINU`"'-2|[ب]]]
پدر Wu Shihuo, Duke Ding of Ying
مادر Lady Yang
زادروز c.624 (No record, According to the death of 83 year old speculation)
No record, دودمان تانگ
مرگ ۱۶ دسامبر ۷۰۵ میلادی (خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «{» سال)
لوئویانگ، دودمان تانگ
خاک‌سپاری ۷۰۶
Qianling Mausoleum

ملکه زتیان (چینی ساده:武则天، چینی سنتی:武则天، پین‌یین:Wǔ Zétiān) (زادهٔ ۱۷ فوریهٔ ۶۲۴ - مرگ ۱۶ دسامبر ۷۰۵) تنها زن در تاریخ چین باستان بود که عنوان امپراتریس فرمانروا را دارا بود. او عضو دودمان تانگ بود.

او نخست میان سال‌های ۶۶۵ تا ۶۹۰ میلادی به جای شوهر و پسرانش و به عنوان نایب‌السلطنه بر چین فرمان‌راند، کاری که در پیش از او هم معمول بود؛ وی سپس در ۶۹۰ میلادی دودمان تانگ را به پایان رسیده خواند و دودمان ژو را پایه ریخت و خود را امپراتریس فرمانروای مقدس و ایزدی خواند و به صورت مستقل و یگانه قدرت را در دست گرفت.

کنفوسیانیسم به سختی وی و دورهٔ فرمانروایی او را نکوهیده‌است.

او در اصل معشوقهٔ امپراتور تای‌زونگ بود. با مرگ او وی معشوقهٔ جانشینش امپراتور گائوزونگ گردید. او توانست خود را در دل امپراتور تازه جا کند و معشوقه‌های دیگر و همسر رسمی او امپراتریس وانگ را از چشم او انداخته و سرانجام به کشتن دهد و بدین‌سان پله‌های قدرت را بپیماید.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Wu Zetian," Wikipedia, The Free Encyclopedia, //en.wikipedia.org/w/index.php?title=Wu_Zetian&oldid=452953073 (accessed October ۱، ۲۰۱۱).


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().