ملکه لو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Lü Zhi
Splendeurs des Han (musée Guimet) (15648981106).jpg
حاکم و نایب السلطنه دودمان هان
سلطنت۲۰ مارس ۱۹۶–۲۵ ژوئیه ۱۸۰
نایب‌السلطنهامپراتور گائوزو هان
امپراتور هوی هان
امپراتور کیانشائو هان
امپراتور هئوشائو هان
امپراتریس همسر دودمان هان
سلطنت۲۸ فوریه ۲۰۲–۱ ژوئن ۱۹۵
جانشینامپراتریس ژانگ یان
امپراتریس دواگر دودمان هان
سلطنت۱ ژوئن ۱۹۵–۲۳ سپتامبر ۱۸۸ (به عنوان مادر امپراتور)
جانشینامپراتریس دواگر بو
امپراتریس اعظم دواگر دودمان هان
سلطنت۲۳ سپتامبر ۱۸۸–۱۳ نوامبر ۱۸۰ (به عنوان مادر بزرگ امپراتورها)
جانشینامپراتریس دواگر اعظم بو
همسرامپراتور گائوزو هان
فرزند(ها)پرنسس یوان لو
امپراتور هوی هان
پدرLü Wen, Prince Xuan of Lü
زادروز۲۴۱ پیش از میلاد
شهرستان شان، چین
مرگ۱۸۰ پیش از میلاد (۶۰–۶۱ سال)

امپراتریس لو (تولد:۱۴۱ پیش از میلاد - مرگ: ۱۸۰ پیش از میلاد) وی نخستین امپراتریس و نایب السلطنه زن در تاریخ چین بود،

وی همسر امپراتور گائوزو بود و به مدت ۷ سال امپراتریس همسر برای وی بود و در یک سال آخر عمر همسر خود به عنوان مشاور اصلی امپراتور عمل کرد و بیشتر اختیارات سیاسی حکومت را در پشت پرده و به‌ نام امپراتور گرفت و قدرت برتر را در دست داشت وی بعد از مرگ شوهرش به مدت ۷ سال امپراتریس دواگر و نایب السلطنه برای پسرش امپراتور هوی بود و بعد از مرگ پسرش به مدت ۸ سال برای نوه‌های خود امپراتور کیانشائو هان و امپراتور هئوشائو هان که هرگز به عنوان امپراتوران سلسله هان به رسمیت شناخته نشده اند و اسمشان از لیست حاکمان چین کاملا حذف شده است، امپراتریس اعظم دواگر و نایب السلطنه بود و همه قدرت را بر حق خود در دست داشت و حتی دستورات خود را تنها احکام امپراتور نامید و در طول این مدت به این بهانه که فرزندان پسرش بشدت کوچک هستن و لیاقت مقام امپراتور را ندارند و تا زمان بزرگ شدن یکی از نوه هایش خود به عنوان ("بازیگر امپراتور") بر تخت نشست و علنا قدرت را بر حق خود کنترل کرد هر چند که چند تن از مقامات با او مخالفت کردند و به همین خاطر او به صورت غیر رسمی پشت سر هم دو امپراتور اسمی با نام شائو (به معنی؛شیرخوار) به وجود آورد و آنان را در شهر لی شی بیرون از پایتخت حبس کرد، وی جمعاً به مدت ۱۶ سال بر دودمان هان به تنهایی حکومت کرد و بر دادگاه امپراتوری سراسر تاثیری حاکم داشت و در زمان شوهر، پسر و نوه های خود دولت را اداره می کرد اما در دوره سلطنت نوه های خود در حقیقت دوره حکومت خودش بود (زیرا فرزندان امپراتور هوی اسما امپراتور بودند) و به همین دلیل تبدیل به نخستین حاکم زن در تاریخ چین شد و عصر حکمرانی لو ژی دوران شکوفایی چین بود.

زندگی نامه و دست یابی به قدرت[ویرایش]

او نخست میان سالهای ۲۰۲ تا ۱۹۵ پیش از میلاد مخصوصا در اواخر دوره حکومت همسرش امپراتور گائوزو در تمام تصمیم‌گیری‌های دولتی دخالت زیادی می‌کرد و نقش بسیار زیاد مهمی در تمام قانونگذاری ها، انتخابات، انتصابات و تصمیم گیری های حکومتی داشت و در کنار شوهرش بر چین فرمان راند او در طول این مدت در پشت یک پرده نحیف چوبی پنهان بود اما کاملا مشخص بود و با امپراتور بر همه امور نظارت می کرد و حتی زمانی شوهرش اغلب در پایتخت چانگآن نبود و به نبردهایش می رفت امپراتریس لو به تنهایی امور کشور را در دست داشت و یک خلال حکمرانی داشت او در طول سلطنت شوهرش زمانی که امپراتور خارج از مرکز قدرت بود او با همدستی اکثر مسئولان و مقامات گائوزو کار های کثیف را برای از بین بردن دشمنانش انجام می داد و به عنوان مثال هان شین و پنگ یو که دو پادشاه خراج گذار و ژنرال های قدرتمندی بودن که سهم بسزایی بر روی کار امدن قدرت امپراتور گائوزو داشتن به دلیل مخالفت پی در پی با امپراتریس لو قربانی خشم او شدند و به دستور لو بدن آنان را مثله کردند و تکه تکه شده بدن آنان را برای اشراف فرستاد تا دیگر کسی جرات مقابل با او را نکند بعد از آن او با تمام مقامات دولت، اشراف، پادشاهان خراج گذار و ژنرال های عالی رتبه رابطی بسیار محکمتر و قویتری برقرار کرد که همه او را به دلیل توانایی تحسین می کردن و همچنین از بی رحمی او شدیدا می ترسیدند در اواخر سلطنت امپراتور گائوزو شخص امپراتور بیشتر توجه خود را به همسری دیگر یعنی همسر چی قرار داد و اکثر توجه را از امپراتریس لو گرفت و بخاطر همین باعث اختلاف شدید بین لو ژی و لیو بنگ شد که در آخر امپراتور خواست پسر ۱۲ ساله همسر چی را جایگزین ولیعهد خود پسر امپراتریس لو کند اما خواسته امپراتور انجام نشد زیرا لو ژی که در این زمان رابطه به شدت محکم و قدرتمندی با تمام افراد مملکتی داشت و اجازه انجام این حکم امپراتور را نداد و قدرت را برای خود و پسرش حفظ کرد، بعد از سال ۱۹۵ پیش از میلاد امپراتور گائوزو از دنیا رفت و امپراتریس لو که اکنون از سایه شوهر خود خارج شده بود خود را به عنوان امپراتریس دواگر و نایب السلطنه معرفی کرد و به دلیل این که پسرش یک حاکم کاملاً ضعیف و نسبتاً بیمار بود توانست به صورت یگانه قدرت را در دست بگیرد و بر حق خود بر چین فرمان راند وی برای پسر و نوه‌های خود نایب السلطنه قدرتمندی بود و بعد از مرگ پسرش زمانی که قدرت واقعی را حفظ کرد به دلیل کوچک بودن امپراتوران او بجای آنان بر چین همچنان فرمانروایی می کرد و همه چیز داشت جز نام امپراتور و بخاطر همین امپراتوران؛ کیانشائو و هئوشائو به عنوان امپراتوران دست نشانده تبدیل شدند و به عنوان حاکم به رسمیت شناخته نشدند.

منابع[ویرایش]

  • سیما چیان. شیجی, vols. 8، 9، ۴۹.
  • بان گو et al. Book of Han, vols. 1، 2، 3، 97, Part ۱.
  • Fan Ye. تاریخ هان متاخر.
  • Sima Guang. Zizhi Tongjian, vols. 7، 9، 10، 12، ۱۳.
  • Yap, Joseph P. War With The Xiongnu - A Translation From Zizhi tongjian. Chapter 2. AuthorHouse. 2009. شابک ‎۹۷۸-۱-۴۴۹۰-۰۶۰۵-۱.
  • Bennet Peterson, Barbara (2000). Notable Women of China: Shang Dynasty to the Early Twentieth Century. M.E. Sharpe, Inc.