امپراتریس وی (دودمان تانگ)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Empress Wei
韋皇后
حاکم و نایب السلطنه دودمان تانگ
سلطنت۲۹ دسامبر ۷۰۵ - ۲۱ ژوئیه ۷۱۰
پیشینامپراتریس وو زتیان
امپراتریس بیوه دودمان تانگ
سلطنت۳ ژوئیه ۷۱۰ - ۲۱ ژوئیه ۷۱۰
امپراتریس همسر دودمان تانگ
سلطنت۳ ژانویه ۶۸۴ - ۲۶ فوریه ۶۸۴
۲۳ فوریه ۷۰۵ - ۳ ژوئیه ۷۱۰
درگذشته۲۱ ژوئیه ۷۱۰
همسر(ان)ژونگ زونگ
فرزند(ان)Li Chongrun, Crown Prince Yide
懿德太子李重潤
Princess Changling 長寧公主
Li Xianhui , Princess Yongtai 永泰公主李仙蕙
Li Guo'er, Princess Anle 安樂公主李裹兒
پدرWei Xuanzhen
مادرLady Cui
نقاشی از امپراتریس وی

امپراتریس وی (تولد:۶۶۵ - ۲۱ ژوئن ۷۱۰ میلادی) همسر موردعلاقه امپراتور ژونگ زونگ بود[۱] و امپراتریس دودمان تانگ بود که برای ۵ سال و ۷ ماه این مقام را برعهده داشت وی برای این که یک نمونه قدرت مثل مادر شوهر خود وو زتیان بسازد بسیار تلاش کرد، او در طول ۵ سال سلطنت امپراتور ژونگ زونگ کاملا او و حکومت را اداره می کرد و بعد از مسمومیت شوهرش توسط دخترش پرنسس انل و خودش پسرخوانده خود را به عنوان امپراتور شانگ به قدرت رساند اما به دلیل خردسالی امپراتور او همچنان قدرت را حفظ کرد و او بود که دولت را به عنوان امپراتریس بیوه و نایب السلطنه اداره می کرد.[۲][۳]

وی در سال ۷۰۵ میلادی بعد از برکناری امپراتریس زتیان توانست به شدت سیاست را تحت تاثیر خود قرار دهد و بعد از بازیابی به مقام امپراتریس، به چهره ای بسیار زیاد قدرتمند و غالب در دادگاه امپراتوری تبدیل شد و در سال ۷۰۶ میلادی توانست به حدی قدرتمند شود که همراه با پسر دایی امپراتور یعنی وو سانسی کل قدرتهای واقعی را به دست بگیرد و در پشت صفحه مرواریدی پشت تخت امپراتور مانند یک نمونه از امپراتریس وو در جلسات امپراتوری شرکت کند و تصمیمات دولت را بگیرد، و بعداً وی وو سانسی که معشوقه اش بود را در سال ۷۰۷ میلادی رها کرد و به تنهایی حکومت را تحت تاثیر خود قرار داد بعد از کودتایی که توسط پسر بزرگ امپراتور انجام شد او و دخترش پرنسس انل در اصل بسیار زیاد قدرتمندتر شدند وی در همان زمان بیشتر حکومت را همراه دختر موردعلاقه و قدرتمند خود در دست داشت و در سال ۷۱۰ میلادی همسرش ژونگ زونگ را هم همراه پرنسس انل مسموم کرد و پسر خوانده اش شانگ را به قدرت رساند و به عنوان امپراتریس بیوه و نایب السلطنه قدرت را تماماً در قبضه خود قرار داد اما در سال ۷۱۰ میلادی بر زده وی از طرف خواهر امپراتور پرنسس تایپینگ و پسر رویزونگ شوان زونگ کودتای برای براندازی امپراتریس وی و امپراتور شانگ انجام شد که امپراتریس وی در این کودتا به قتل رسید و کنترل کشور در دست امپراتور رویزونگ و پرنسس پینگ و شوان زونگ افتاد.

منابع[ویرایش]

  1. Notable Women of China (به انگلیسی). به کوشش Barbara Bennett Peterson.{{cite book}}: نگهداری CS1: سایر موارد (link)
  2. "China - Rise of the empress Wuhou". Encyclopedia Britannica (به انگلیسی). Retrieved 2019-09-14.
  3. Barbara Bennett Peterson. "Notable Women of China" [Empress Wei, wife of Emperor Zhongzong, Tang dynasty]. www.taylorfrancis.com (به انگلیسی). doi:10.4324/9781315702063-62. Retrieved 2019-09-14.