آپاندکتومی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آپاندکتومی
مداخله پزشکی
Blinddarm-01.jpg
عمل آپاندکتومی در حال انجام
ICD-10-PCS 0DTJ?ZZ
ICD-9-CM ۴۷٫۰
MeSH D001062
مدلاین پلاس ۰۰۲۹۲۱

در هنگام آپاندیسیت حاد (التهاب آپاندیس) درمان اصلی جراحی و برداشتن آپاندیس است. به این عمل آپاندکتومی (به انگلیسی: appendectomy) یا آویزه‌برداری[۱] می‌گویند.[۲] آپاندکتومی بیش تر با بیهوشی عمومی و برش باز شکمی انجام می‌گیرد ولی با لاپاروسکوپ نیز قابل انجام است. بافت آپاندیس برداشته شده جهت بررسی بیش تر به آزمایشگاه آسیب‌شناسی فرستاده می‌شود.

ست جراحی مورد نیاز آپاندکتومی[ویرایش]

[۳]

وضعیت قرار گیری بیمار[ویرایش]

پوزیشن خوابیده به پشت بهترین وضعیت جهت قرار گیری بیمار می‌باشد.

نحوه عمل[ویرایش]

شکم بیمار در ناحیهٔ مک‌بورنی (به انگلیسی: Mc Buruney) تمیز و توسط محلول ضدعفونی کننده پرب (شستشو) تک مرحله‌ای می‌گردد. بیمار را با شانهای استریل به نحوی که فقط ناحیهٔ عمل باز بماند می‌پوشانند (شان بزرگ سوراخ دار). برای عمل آپندکتومی از انسزیون مک بورنی استفاده می‌شود. در صورتی که اعمال جراحی دیگری نیز در نظر گرفته شده باشد، دسترسی از طریق انسیزیون پارا مدین راست راحت تر خواهد بود. پس از انسیزیون پوست، چاقوی جراحی تعویض می‌گردد. کنترل عروق خونریزی دهنده توسط پنس هموستات، لیگاتور با پلین دو صفر یا سرجیکال دیاترمی انجام می‌گیرد. فاسیای آپونوروز و لایه‌های عضلانی با جداکردن فیبرهای عضلانی، از همدیگر جدا شده و هموستاز این قسمت نیز انجام می‌گیرد. با گذاشتن رتراکتور و کشیدن آنها لایهٔ صفاق آشکار می‌شود، آنگاه آن را توسط دو هموستات بالا می‌آورند تا از احشای داخلی شکم فاصله بگیرد. به کمک بیستوری انسیزیون کوچکی بین دو هموستات داده می‌شود. سپس توسط قیچی متزنبام این انسیزیون بزرگتر تا حفرهٔ شکم کاملاً نمایان می‌گردد. در این مرحله اگر مقداری مایع آزاد در حفرهٔ شکم وجود داشت (که ممکن است عفونت نیز باشد) توسط ساکشن تخلیه می‌شود. ضمناً می‌توان مقداری از مایع را جهت کشت به بخش پاتولو‍‍ژی ارسال نمود (برای انجام آزمایش). محتویات شکم بررسی شده و زایده آپاندیس توسط پنس ببکاک بیرون کشیده می‌شود. این زایده توسط مزانتر به سکوم چسبیده که باید این چسبندگی را آزاد نمود. مزانتر آپاندیس توسط کلمپ و لیگاتور در ۳ یا۴ مرحله بسته شده و آپاندیس ره (اصطلاح رایج) می‌گردد. در انتهای کار ناحیه توسط نخ بخیه سیلک (به دلیل استحکام بالای آن در برابر کشیدگی)، دوخته می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

  1. مصوب فرهنگستان زبان فارسی
  2. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث (جلد7)/چاپ سوم-1390
  3. آشنایی با لوازم و تجهیزات اتاق عمل/دکتر فرهمند-1389
  4. لطفی، مژگان.انتظار، صمد. راهنمای جامع پرستاری در اتاق عمل. چاپ ششم. نشر جامعه‌نگر، 1390. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۹۴۸۰۵۰۳. 

منابع[ویرایش]

آشنایی با لوازم و تجهیزات اتاق عمل (مترجم: دکتر فرهمند) بافت شناسی عمومی (دکتر جعفر سعیدی، علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی)