آپاندکتومی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آپاندکتومی
مداخله درمانی
عمل آپاندکتومی در حال انجام
آی‌سی‌دی-۱۰: 0DTJ?ZZ
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام: 47.0
سمپ D001062
مدلاین پلاس 002921

در هنگام آپاندیسیت حاد (التهاب آپاندیس) درمان اصلی جراحی و برداشتن آپاندیس است. به این عمل آپاندکتومی (به انگلیسی: appendectomy) می‌گویند.[۱] آپاندکتومی بیش تر با بیهوشی عمومی و برش باز شکمی انجام می‌گیرد ولی با لاپاروسکوپ نیز قابل انجام است. بافت آپاندیس برداشته شده جهت بررسی بیش تر به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می‌شود.

ست جراحی مورد نیاز آپاندکتومی[ویرایش]

[۲]

وضعیت قرار گیری بیمار[ویرایش]

پوزیشن خوابیده به پشت بهترین وضعیت جهت قرار گیری بیمار می‌باشد.

نحوه عمل[ویرایش]

شكم بیمار در ناحیهٔ مک‌بورنی (به انگلیسی: Mc Buruney) تمیز و توسط محلول ضدعفونی كننده پرب (شستشو) تک مرحله‌ای می‌گردد. بیمار را با شانهای استریل به نحوی كه فقط ناحیهٔ عمل باز بماند می‌پوشانند (شان بزرگ سوراخ دار). برای عمل آپندكتومی از انسزیون مک بورنی استفاده می‌شود. در صورتی كه اعمال جراحی دیگری نیز در نظر گرفته شده باشد، دسترسی از طریق انسیزیون پارا مدین راست راحت تر خواهد بود. پس از انسیزیون پوست، چاقوی جراحی تعویض می‌گردد. كنترل عروق خونریزی دهنده توسط پنس هموستات، لیگاتور با پلین دو صفر و یا سرجیكال دیاترمی انجام می‌گیرد. فاسیای آپونوروز و لایه های عضلانی با جداكردن فیبرهای عضلانی، از همدیگر جدا شده و هموستاز این قسمت نیز انجام می‌گیرد. با گذاشتن رتراكتور و كشیدن آنها لایهٔ صفاق آشكار می‌شود، آنگاه آن را توسط دو هموستات بالا می‌آورند تا از احشای داخلی شكم فاصله بگیرد. به كمک بیستوری انسیزیون كوچكی بین دو هموستات داده می‌شود. سپس توسط قیچی متزنبام این انسیزیون بزرگتر تا حفرهٔ شكم كاملا نمایان می‌گردد. در این مرحله اگر مقداری مایع آزاد در حفره ی شكم وجود داشت (كه ممكن است عفونت نیز باشد) توسط ساكشن تخلیه می‌شود. ضمناً می‌توان مقداری از مایع را جهت كشت به بخش پاتولو‍‍ژی ارسال نمود (برای انجام آزمایش). محتویات شكم بررسی شده و زایده آپاندیس توسط پنس ببكاك بیرون كشیده می‌شود. این زایده توسط مزانتر به سكوم چسبیده كه باید این چسبندگی را آزاد نمود. مزانتر آپاندیس توسط كلمپ و لیگاتور در ۳ یا۴ مرحله بسته شده و آپاندیس ره(اصطلاح رایج) می‌گردد. در انتهای کار ناحیه توسط نخ بخیه سیلک (به دلیل استحکام بالای آن در برابر کشیدگی)، دوخته می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

  1. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث(جلد7)/چاپ سوم-1390
  2. آشنایی با لوازم و تجهیزات اتاق عمل/دکتر فرهمند-1389
  3. لطفی،مژگان.انتظار،صمد. راهنمای جامع پرستاری در اتاق عمل. چاپ ششم. نشر‌ جامعه‌نگر، 1390. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۹۴۸۰۵۰۳. 

منابع[ویرایش]

  • واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان وادب فارسی
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Appendicectomy»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۹ اکتبر ۲۰۰۹).

آشنایی با لوازم و تجهیزات اتاق عمل ( مترجم : دکتر فرهمند ) بافت شناسی عمومی ( دکتر جعفر سعیدی ، علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی )