نظریه اندازه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اندازه در ریاضیات، به تابعی گفته می‌شود، که یک عدد یا مقدار را (به عنوان مثال اندازه، حجم یا احتمال) به هر زیرمجموعه از یک مجموعه خاص، نسبت می‌دهد. این نظریه به منظور، محاسبه انتگرالها بر روی مجموعه‌ها به جای بر روی فاصله‌ها (یا همان بازه‌ها) که در معمول انجام می‌پذیرد، گسترش پیدا کرد و از این رو در آنالیز ریاضی و در نظریه احتمالات، بسیار دارای اهمیت می‌باشد.

نظریه اندازه، قسمت مهمی از آنالیز حقیقی است، به طوری که جبرهای سیگما، قیاس‌ها توابع قیاس‌پذیر و انتگرالها را مورد تحقیق، قرار می‌دهد و در نظریه احتمالات و آمار از اهمیت زیادی برخوردار است.

تعریف[ویرایش]

برطبق تعریف، اندازه تابعی است (یا به عبارتی نگاشتی است)، که بر روی سیگما جبر بر مجموعه ، تعریف می‌شود و مقادیر بین ، می‌پذیرد و دارای خصوصیت‌های زیر است:

در اینجا مجموعه تهی و تعداد شمارایی از مجموعه‌هایی در هستند، که اشتراک هرکدام از آن‌ها با دیگری تهی است (مجموعه‌ها مجزا هستند). در این حالت به فضای اندازه‌ای و به اعضای ، مجموعه‌های اندازه‌پذیر گفته می‌شود.

خاصیت‌ها[ویرایش]

از تعریفهای بالا، عبارت‌های زیر به دست می‌آیند:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • R. M. Dudley, 2002. Real Analysis and Probability. Cambridge University Press.
  • Paul Halmos, 1950. Measure theory. Van Nostrand and Co.
  • Shilov, G. E., and Gurevich, B. L., 1978. Integral, Measure, and Derivative: A Unified Approach, Richard A. Silverman, trans. Dover Publications. ISBN 0-486-63519-8