مرسدس-بنز در فرمول یک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیکو رسبرگ برای نخستین بار پس از ۱۹۵۵ میلادی توانست عنوان سه تیم نخست را در جایزه بزرگ ۲۰۱۰ مالزی، برای مرسدس بنز کسب کند

مرسدس بنز در حال حاضر با تیم ای‌ام‌جی پتروناس در مسابقات فرمول یک حضور دارد. این تیم (تیم مرسدس ای ام جی‌ پتروناس Mercedes-AMG Petronas) در براکلی، بریتانیا واقع شده‌است و از یک مجوز آلمانی استفاده می‌کند. مرسدس بنز در مسابقات اروپایی پیش از جنگ شرکت کرده‌است، و نخستین حضورش در فرمول یک به فصل ۱۹۵۴ میلادی بازمی‌گردد که با یک تیم به مدت دو سال شرکت کرد.شایعاتی نسبت به ترک مرسدس از فرمول یک وجود دارد که کاملا غیر واقعی هستند.

تاریخچه[ویرایش]

نخستین برد تیم مرسدس در مسابقات جایزه بزرگ ۱۹۵۴ میلادی فرانسه روی داد. خوان مانوئل فانخیو سه جایزه بزرگ دیگر را نیز برنده شد و در ۱۹۵۴ میلادی عنوان قهرمانی رانندگان را بدست آورد. او این موفقیت را در ۱۹۵۵ میلادی نیز تکرار کرد و دومین عنوان قهرمانی را برای مرسدس بنز بدست آورد. با وجود آنکه تیم مرسدس بنز دو عنوان قهرمانی را بدست آورده بود، در واکنش به حادثه اتومبیل‌رانی ۱۹۵۵ لو مان که در آن ده‌ها نفر کشته شدند، از مسابقات کنار کشید. این عقب‌نشینی تا ۱۹۹۴ میلادی ادامه یافت. در آن سال مرسدس بنز به عنوان تأمین‌کنندهٔ موتور به مسابقات بازگشت و با شرکت بریتانیایی ایلمور به همکاری پرداخت.

خودروسازان مرسدس بنز تاکنون بیش از ۱۰۰ عنوان قهرمانی را به عنوان تأمین‌کنندگان قطعات موتور کسب کرده‌اند، و از این نظر در جایگاه چهارم تاریخ فرمول یک قرار دارند. چهار سازنده و هفت اتوموبیل‌ران همراه با مرسدس بنز این عناوین را کسب کرده‌اند.

مرسدس بنز یکی از پر افتخار ترین تیم های فرمول یک است و از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۲۰ قهرمان شده است.


میشائیل شوماخر، نیکو رسبرگ، لوئیز همیلتون و والتری بوتاس از جمله رانندگان تیم مرسدس بنز پس از ۲۰۰۹ میلادی بوده‌اند.

منابع[ویرایش]