دنیل ریکاردو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دنیل ریکاردو
ریکاردو در سال ۲۰۱۹
زادهدنیل جوزف ریکاردو
۱ ژوئیهٔ ۱۹۸۹ ‏(۳۴ سال)
پرث، استرالیای غربی، استرالیا
فعالیت در مسابقات جهانی فرمول یک
ملیتاسترالیا استرالیایی
تیم‌هاردبول - رنو - مکلارن - رد بول (به عنوان راننده ذخیره درحال حاضر)
شماره خودرو۳
ورودی‌ها۲۱۲ (۲۱۲ شروع)
قهرمانی‌ها۰
پیروزی‌ها۸
سکوها۳۲
مجموع امتیازات۱۲۷۴
آغاز در خط یک۳
اولین ورودجایزه بزرگ بریتانیا ۲۰۱۱
نخستین پیروزیجایزه بزرگ کانادا ۲۰۱۴
آخرین پیروزیجایزه بزرگ ایتالیا ۲۰۲۱
آخرین ورودجایزه بزرگ سنگاپور ۲۰۲۲
مقام در ۲۰۲۰پنجم (۱۱۹ امتیاز)

دنیل ریکاردو (زادهٔ ۱ ژوئیه ۱۹۸۹) یک رانندهٔ استرالیایی است که برای مکلارن در مسابقات فرمول یک، شرکت می‌کند.[۱] پس از بازنشستگی مارک وبر از فرمول یک، ریکاردو به عنوان جانشین او در تیم ردبول برای فصل ۲۰۱۴ معرفی شد.[۲] او در نخستین فصل حضور در مسابقات فرمول یک با تیم ردبول، در مکان سوم قرار گرفت و در سه مسابقهٔ کانادا،[۳] مجارستان[۴] و بلژیک،[۵] پیروز شد او سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در مکلارن بود ولی عمل کرد قابل قبولی نداشت که مکلارن او را اخراج کرد ولی به ردبول به عنوان راننده ذخیره یا سوم بازگشت.او پس از مدتی کناره گیری از دنیای فرمول یک در فصل ۲۰۲۳ و پس از گرند پری بریتانیا ۲۰۲۳ جایگزین نیک د وریز راننده هلندی تیم آلفاتئوری شد.

زندگی شخصی[ویرایش]

پدر او اهل سیسیل و مادرش اهل کالابریا است.

فعالیت حرفه‌ای[ویرایش]

فرمول فورد و فرمول بی‌ام‌و[ویرایش]

ریکاردو در پرت استرالیای غربی به دنیا آمد و در سن نه سالگی رانندگی در کارتینگ را آغاز کرد. در سال ۲۰۰۵، وارد مسابقات فرمول فورد استرالیای غربی شد و در پایان فصل، مقام هشتم را به دست آورد. در فصل بعد، مجوز حضور در مسابقات آسیایی فرمول بی‌ام‌و را به دست آورد و در نخستین فصل، دو پیروزی را کسب کرد. در پایان فصل، ریکاردو با ۲۳۱ امتیاز سوم شد.

فرمول رنو[ویرایش]

در سال ۲۰۰۷ ریکاردو وارد فرمول رنو شد و در مسابقات اروپایی و ایتالیایی شرکت کرد. در مسابقات ایتالیایی با ۱۹۶ امتیاز، هفتم شد؛ ولی در مسابقات اروپایی هیچ امتیازی به دست نیاورد.

ریکاردو در سال دوم حضورش در فرمول رنو، در مسابقات اروپایی و اروپای غربی شرکت کرد. در پایان فصل، در اروپای غربی اول شد و در مسابقات اروپایی پس از والتری بوتاس فنلاندی دوم شد.

فرمول سه[ویرایش]

طی فصل ۲۰۰۸، ریکاردو نخستین بار در مسابقات فرمول سه در نوربورگرینگ حضور یافت.

سپس در فصل ۲۰۰۹ به مسابقات فرمول ۳ بریتانیا منتقل شد و در پایان فصل، به قهرمانی رسید تا پس از قهرمانی دیوید بربهم در سال ۱۹۸۹، نخستین استرالیایی باشد که در فرمول ۳ بریتانیا قهرمان می‌شود.

فرمول یک[ویرایش]

ریکاردو سومین رانندهٔ تورو روسو در مسابقهٔ مالزی ۲۰۱۱

نخستین حضور ریکاردو در یک خودروی فرمول یک، شرکت در تست رانندگان جوان تیم ردبول در پیست خرز در دسامبر ۲۰۰۹ بود. در روز پایانی تست، او بهترین زمان را ثبت کرد و تنها راننده‌ای بود که رکوردی در محدودهٔ ۱:۱۷ داشت. مدیر تیم پیشنهاد کرد که در فصل ۲۰۱۰ ریکاردو به عنوان رانندهٔ ذخیره جانشین هارتلی شود.

ریکاردو به عنوان رانندهٔ آزمایشی و ذخیرهٔ تورو روسو در فصل ۲۰۱۱ معرفی شد و در مسابقهٔ استرالیا در رتبهٔ شانزدهم مرحلهٔ زمان‌گیری قرار گرفت.

تورو روسو (۲۰۱۲–۲۰۱۳)[ویرایش]

ریکاردو با خودروی تورو روسو در مسابقهٔ مالزی ۲۰۱۲

در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۱ اعلام شد که ریکاردو در فصل ۲۰۱۲ به همراه جان اریک ورن برای تیم تورو روسو مسابقه می‌دهد.

در مسابقهٔ استرالیا در ۱۸ مارس ۲۰۱۲ ریکاردو در رتبهٔ نهم قرار گرفت و نخستین امتیازات خود را در این مسابقات به دست آورد.

در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۲ تورو روسو اعلام کرد که قرارداد ریکاردو را برای فصل ۲۰۱۳ تمدید کرده‌است.

ردبول (۲۰۱۴–۲۰۱۸,)[ویرایش]

ریکاردو در آغاز فصل ۲۰۱۴ جانشین مارک وبر در تیم ردبول شد تا هم‌تیمی سباستین فتل شود. در نخستین فصل، توانست روی سکوی سوم بایستد. ولی در فصل ۲۰۱۵ تنها در دو مسابقه روی سکو رفت و در پایان فصل نیز به مقام هشتم رسید. او در سال ۲۰۱۶ با عملکردی نسبتاً خوب توانست دوباره سوم شود در سال بعد هم در آخرین مسابقه جایگاه خود را از دست داد و پنجم شد. او در اوایل فصل بعد شروع خوبی داشت اما در ادامه با بد شانسی‌های پشت سر هم فصل را با رده ششم به پایان رساند

رنو (۲۰۱۹–۲۰۲۰)[ویرایش]

ریکاردو تا پایان ۲۰۱۸ با ردبول ماند. در ۲۰۱۸ وی شرایط خوبی نداشت و بارها اتفاق افتاد که به علت نقص فنی از مسابقه کنار رفته باشد، در نهایت او تصمیم گرفت که راهش را از ردبول جدا کند و برای ۲۰۱۹ با رنو باشد. او درسال ۲۰۱۹ بارنو موفق شد یک بار در مونزا چهارم شود رنو در اکثر فصل از مکلارن کندتر بود بخاطر همین او نتوانست فصل خوبی را داشته باشد و ۵۴ امتیاز در رتبه نهم قرار گرفت. او در سال ۲۰۲۰ در مسابقات ایفل و ایمولا برای رنو روی سکو رفت تا رنو پس از سال ۲۰۱۱ برای اولین بار خودرو خود را روی سکو ببیند. وی در پایان سال ۲۰۲۰ در رده پنجم جدول رانندگان قرار گرفت. پس از جدایی فتل از فراری در آخر ۲۰۲۰ و پیوستن ساینز به فراری او به مکلارن برای سال۲۰۲۱ پیوست

مکلارن (۲۰۲۱-۲۰۲۲)[ویرایش]

او در این فصل به همراه لندو نوریس راننده ی تیم مک لارن بود

منابع[ویرایش]

  1. "Red Bull confirms Daniel Ricciardo for F1 2014". AUSmotive.com. Retrieved 15 December 2011.
  2. "F1: Australian Daniel Ricciardo named as successor to Mark Webber driving for team Red Bull in 2014". Australian Broadcasting Corporation. Retrieved 3 September 2013.
  3. Benson, Andrew (8 June 2014). "Ricciardo wins ahead of Rosberg, Hamilton retires". BBC Sport. BBC. Retrieved 21 December 2014.
  4. Johnson, Daniel (27 July 2014). "Lewis Hamilton beats Nico Rosberg to third at Hungarian GP in thrilling battle as Daniel Ricciardo claims victory". The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Retrieved 29 July 2014.
  5. "Daniel Ricciardo Q&A: Great to taste winner's champagne again!". Formula1.com. Formula One Administration. 24 August 2014. Retrieved 21 December 2014.