لوییس همیلتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سر لوییس همیلتون
Lewis Hamilton 2016 Malaysia 2.jpg
همیلتون در جایزه بزرگ مالزی ۲۰۱۶
زادهلوییس کارل دیویدسون همیلتون
۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏(۳۶ سال)[۱]
استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا
فعالیت در مسابقات جهانی فرمول یک
ملیتبریتانیای کبیر انگلیس
شماره خودرو۴۴[۲]
ورودی‌ها۲۸۰ (۲۸۰ شروع)
قهرمانی‌ها۷ (۲۰۰۸، ۲۰۱۴ ،۲۰۱۵، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸، ۲۰۱۹، ۲۰۲۰)
پیروزی‌ها۱۰۰
سکوها۱۷۵
مجموع امتیازات۳۹۹۹٫۵
آغاز در خط یک۱۰۱
اولین ورودجایزه بزرگ استرالیا ۲۰۰۷
نخستین پیروزیجایزه بزرگ کانادا ۲۰۰۷
آخرین پیروزیجایزه بزرگ بریتانیا ۲۰۲۱
آخرین ورودجایزه بزرگ هلند ۲۰۲۱
مقام در ۲۰۲۰اول (۳۴۷ امتیاز)
امضاSignature de Lewis Hamilton png.png

سر لوییس کارل دیویدسون همیلتون (به انگلیسی: Sir Lewis Carl Davidson Hamilton) یا سر لوییس همیلتون، متولد ۷ ژانویه ۱۹۸۵، رانندهٔ بریتانیایی مسابقات فرمول یک از تیم مرسدس ای‌ام‌جی پتروناس است. او با هفت عنوان قهرمانی فرمول یک قهرمانی جهان، به عنوان بهترین و پر افتخارترین راننده تاریخ شناخته می‌شود. او نخستین قهرمانی خود در فرمول یک را در سال ۲۰۰۸ و با تیم مک‌لارن به دست آورد و تا سال ۲۰۱۲ برای این تیم رانندگی کرد. او سپس در سال ۲۰۱۳ به تیم مرسدس پیوست و در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای دو سال متوالی قهرمان فرمول یک شد؛ او این قهرمانی‌های متوالی را در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ هم ادامه داد. همیلتون موفق‌ترین راننده تاریخ ورزش فرمول یک است؛ او با ۷ عنوان قهرمانی جهان در فرمول یک در کنار شوماخر موفق‌ترین رانندگان تاریخ این مسابقات هستند. او هم‌چنین با کسب ۱۰۲ پیروزی در مسابقات جایزه بزرگ و کسب ۱۷۸ سکو، رکورد دار است و بالاتر از شوماخر در رده اول برترین راننده‌های تاریخ قرار دارد.

تغییر در آیین‌نامه ۲۰۱۴ برای استفاده از موتورهای توربو-هیبریدی به شروع یک دوره بسیار موفق برای همیلتون کمک کرد، که طی آن وی شش عنوان قهرمانی جهانی کسب کرده‌است. همیلتون در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ طی یک رقابت شدید با هم تیمی خود، نیکو روزبرگ، عناوین متوالی را بدست آورد تا با سه قهرمانی جهان قهرمان خود آیرتون سنا برابری کند. پس از بازنشستگی روزبرگ، سباستین فتل از تیم فراری و مکس ورستپن از تیم ردبول و هم تیمی او والتری بوتاس به نزدیکترین رقیب همیلتون تبدیل شدند و همیلتون در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در یک رقابت نفس گیر سباستین فتل قهرمان ۴ دوره جهان، و در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ والتری بوتاس و مکس ورستپن را در یک رقابت یک طرفه شکست داد تا از تمام رکوردهای مایکل شوماخر افسانه ای عبور کند.

ماشین‌های همیلتون

ماشین‌ها از لافراری تا کبری

همیلتون صاحب دو AC کبری ۱۹۶۷، یکی سیاه و یکی قرمز است و در فوریه ۲۰۱۵ گزارش شد که همیلتون فراری لافراری را از رقبای خود در مارانلو خریداری کرده‌است. در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۷، همیلتون پس از متوقف شدن با سرعت ۱۹۶ کیلومتر در ساعت (۱۲۲ مایل در ساعت) در بزرگراه فرانسه، از رانندگی در فرانسه به حالت تعلیق درآمد و مرسدس بنز CLK او نیز توقیف شد. دو روز قبل از گرندپری استرالیا سال ۲۰۱۰، پلیس ویکتوریا شاهد ویراژ دادن همیلتون در مرسدس C63 ای ام جی نقره ای بود و به مدت ۴۸ ساعت ماشینش را توقیف کرد. همیلتون بلافاصله بیانیه عذرخواهی را به دلیل رانندگی خطرناک منتشر کرد. پس متهم شدن در دادگاه، سرانجام همیلتون به جریمه ۵۰۰ دلار (۲۸۸ پوند) محکوم شد، که توسط دادرس در حکمش به عنوان " هون " یعنی { پسر مسابقه ای } توصیف شد.

کلاه کاسکت

از دوران جوانی، کاسکت لوئیس همیلتون در تمام سالهای کارتینگش عمدتاً زرد با نوارهای آبی، سبز و قرمز زرد بوده‌است.

در سالهای بعد، یک حلقه سفید به آن اضافه شد و نوارها به جلوی کلاه منتقل شدند تا فضایی برای لوگوهای تبلیغاتی فراهم شود. همیلتون در مراحل ابتدایی دوران حرفه ای خود در فرمول یک، به استفاده از طرحی عمدتاً زرد رنگ ادامه داد، اما در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت از رنگ سفید در کاسکتش استفاده کند.

در سال ۲۰۱۷، لوئیس همیلتون طرح کاسکت خود را از بین طرح‌های ارسالی طرفداران خود انتخاب کرد. در این طرح برنده، از یک رنگ پایه سفید و زرد با جزئیات قرمز و نارنجی رنگ استفاده شده بود، و علاوه بر این، سه ستاره (نشانه سه قهرمانی همیلتون در آن زمان بر دو طرف کاسکت نقش بسته بود. در طول فصل‌های بعدی، همیلتون پس از کسب عناوین قهرمانی بیشتر در مسابقات فرمول یک ستاره‌های بیشتری را به کلاه خود اضافه کرد.

ادای احترام به الگو خود ایرتون سنا و نیکی لائودا

لوئیس همیلتون همچنین برای ادای احترام به اسطوره خود، آیرتون سنا از طرح‌هایی با نام سنا و رنگ زرد کاسکت این راننده در مسابقات استفاده کرده‌است. از جمله آن می‌توان به گرندپری برزیل ۲۰۱۱ اشاره کرد که پس از مسابقه، کاسکتش را برای کمک به بنیاد ایرتون سنا، به حراج گذاشت.

همیلتون مانند سباستین فتل در مسابقه موناکو ۲۰۱۹، برای ادای احترام به نیکی لائودا، که در شروع آن هفته فوت کرده بود، کاسکت قرمز و سفید رنگ به سر کرد و همچنین در نبردی سخت با مکس ورستپن پیروز آن مسابقه شد.

فصل تاریخی ۲۰۲۰

فصل ۲۰۲۰ را شاید بتوان بهترین فصل همیلتون حتی در سن ۳۵ سالگی دانست. فصلی که تمام رکوردهای تاریخی فرمول یک را از مایکل شوماخر گرفت و به نام خود زد.

در فرمول یک ۲۰۲۰ نیز همیلتون هم تیمی والتری بوتاس در تیم مرسدس بود. لوییس مسابقه اول فصل ۲۰۲۰ فرمول یک در اتریش را به هم تیمی ش واگذار کرد اما پر روحیه تر از قبل به مسابقه دوم در همان پیست برگشت و توانست اولین پیروزی فصل خود را کسب کند و حتی این روند خوب را در مسابقات بعدی نیز ادامه دهد. با پیروزی در مسابقه اسپانیا، فاصله ای نزدیک به ۴۰ امتیاز با رقبایش در جدول قهرمانی از جمله مکس ورستپن در رده دوم و هم تیمی اش والتری بوتاس در رده سوم باز کرده‌است. همیلتون پس از پیروزی در گرندپری پرتغال ۲۰۲۰ و ثبت یک رکورد جدید در تاریخ فرمول یک، حس لحظات فعلی خود را این گونه شرح داد، که پیش از به دست آوردن رکورد بیشترین پیروزی‌های تاریخ فرمول یک و کسب عنوان موفق‌ترین رانندهٔ تاریخ این رشته، این عناوین برای او تنها کی آرزو بود. سرانجام کسب نود و دومین پیروزی دوران ورزشی همیلتون باعث شد تا لوییس همیلتون، از مایکل شوماخر با مجموع ۹۱ برد پیشی گرفت و به عنوان موفق‌ترین راننده تاریخ این ورزش از نظر پیروزی در گرندپری‌ها شناخته شود. لوییس همیلتون با کسب پیروزی در مسابقه فرمول یک ترکیه ۲۰۲۰ با یک رانندگی خارق‌العاده و باور نکردنی در حالی که مسابقه را از رده ۶ام شروع کرده بود به هفتمین قهرمانی جهان خود رسید و با رکورد مایکل شوماخر از نظر تعداد قهرمانی‌های جهان برابری کرد.

فصل ۲۰۱۹

فرمول یک ۲۰۱۹ و ششمین قهرمانی جهان لوییس همیلتون

بار دیگر همیلتون یک فصل بی نقص را در فرمول یک با تیم مرسدس تجربه کرد و در همان نیم فصل ابتدایی ۲۰۱۹، با هشت پیروزی، با اقتدار در صدر جدول رده‌بندی قرار داشت. هم تیمی او، والتری بوتاس و دو رقیب جوان و اعجوبه‌های فرمول یک مکس ورستپن و چارلز لکلرک نتوانست رقیب جدی برای همیلتون باشند و او توانست در گرندپری آمریکا، ششمین قهرمانی جهان خود را جشن بگیرد و حالا در جدول بیشترین قهرمانی‌های فرمول یک، با یک عنوان کمتر نسبت به مایکل شوماخر، در رده دوم با شش قهرمانی قرار دارد. او در فصل این فصل با کسب ۴۱۳ امتیاز رکورد کسب بیشترین در یک فصل فرمول یک را شکست و به نام خود کرد.

فصل ۲۰۱۸

فصل ۲۰۱۸ اولین فصل در تاریخ فرمول یک بود که دو راننده با ۴ قهرمانی جهان با یک دیگر رقابت می‌کنند؛ یعنی سباستین فتل در سال‌های ۲۰۱۰_۲۰۱۱_۲۰۱۲_۲۰۱۳ و لوییس همیلتون در ۲۰۰۸_۲۰۱۴_۲۰۱۵_۲۰۱۷.

سباستین فتل در فکر اولین قهرمانی جهانش با فراری و عبور از لوییس همیلتون و جبران باخت سال گذشته اش به همیلتون بود. هر دو راننده تعداد قهرمانی‌های یکسانی داشتند ومیخواستند ثابت کنند که از یکدیگر بهترند و این رقابت آن‌ها یکی دیگر از فصل‌های جذاب فرمول یک را رقم زد.

فصل با اقتدار به نفع فراری و فتل شروع شد و همگان می‌گفتند که امسال بالاخره سال فتل است. همیلتون و فتل رقابت سختی باهم داشتند و در یکی از مسابقات همیلتون ودر مسابقه دیگر فتل می‌برد و این دو پا به پای یکدیگر پیش می‌رفتند.

بالاخره نقطه تعیین‌کننده فصل فرا رسید. در مسابقه آلمان سباستین فتل ۱۷۱ امتیاز داشت و لوییس همیلتون ۱۶۳ امتیاز. در روز تعیین خط ماشین همیلتون به دلیل نقص فنی مسابقه را از رده ۱۴ ام شروع می‌کرد و سباستین فتل از رده اول. تقریباً دیگر با این نتیجه و فاصله زیاد فتل و همیلتون همه سباستین فتل را شانس اول برای قهرمانی در فصل ۲۰۱۸ میدانستند. در روز مسابقه همیلتون از رده ۱۴ ام استارت زد و یکی پس از دیگری از رانندگان سبقت می‌گرفت.

در دور ۵۴ ام از دور ۶۷ ام در حالی که سباستین فتل پیشتاز مسابقه بود و همیلتون خود را از رده ۱۴ ام به رده ۴ام رسانده بود. سباستین فتل با اشتباه خود به دیواره پیست برخورد کرد و از مسابقه ای که می‌توانست به راحتی ببرد و فاصله خود با همیلتون را زیاد کند با اشتباه تأثیر گذار خود آن فرصت را از دست داد.

بعد از آن بوتاس به پیت لین رفت تا لاستیک‌های خود را عوض کند اما آماده نبودن لاستیک‌ها همیلتون را از رده سوم به به رده دوم برد

قبل از این اتفاق قرار بود همیلتون بعد از بوتاس به پیت لین بیاید اما به دلیل آماده نبودن لاستیک بوتاس او در حال وارد شدن به پیت لین سریع مسیر حرکت خود را عوض کرد و دوباره وارد پیست شد تا زمانش بخاطر بوتاس هدر نرود.

حالا در اینجای مسابقه کیمی رایکونن در رده اول قرار داشت و بعد از او همیلتون و بوتاس. بخاطر کهنه شدن لاستیک‌های رایکونن او وارد پیت لین شد و هنگام خروج او در رده سوم مسابقه را ادامه داد و بوتاس در رده دوم و همیلتونی که از رده ۱۴ ام مسابقه را شروع کرده بود در رده اول قرار گرفت. بعد از آن همیلتون با دفاع‌های فوق‌العاده در برابر بوتاس رده اول خود را حفظ کرد و برنده مسابقه شد و با کسب ۲۵ امتیاز با مجموع ۱۸۸ امتیاز از فتل ۱۷۱ امتیازی فاصله خود با رقیب خود را زیاد کرد. بعد از این مسابقه و تأثیر روانی که این مسابقه روی سباستین فتل گذاشت او به صورت عجیبی افت کرد و دیگر آن سباستین فتل گذشته نشد و این اتفاق همراه با بردهای پشت سر هم همیلتون موجب پنجمین قهرمانی همیلتون و تاریخ سازی او کرد.

فصل ۲۰۱۷

بعد از شکست خوردن همیلتون در مقابل روزبرگ در فصل ۲۰۱۶ او تغییراتی را در تغذیه خود به وجود آورد به گیاه‌خواری روی آورد و مشروبات الکلی را برای همیشه از زندگی خود حذف کرد و مصمم برای قهرمانی جهان وارد فصل ۲۰۱۷ شد.

در فصل۲۰۱۷ همیلتون و والتری بوتاس فنلاندی که از تیم ویلیامز آمده بود و جایگزین روزبرگ شده بود دو راننده تیم مرسدس بودند، همیلتون مثل همیشه یکی از مدعی‌های اصلی برای رسیدن به عنوان قهرمانی بود. طبق پیش‌بینی‌ها همیلتون با یک رقابت سخت و نفس گیر سباستین فتل قهرمان ۴ دوره جهان و رقیب اصلی خود را شکست داد و در مسابقه مکزیک توانست قهرمان زودهنگام ۲۰۱۷ لقب بگیرد و چهارمین عنوان قهرمانی جهان را کسب کند و به تعداد قهرمانی‌های آلن پراست و سباستین فتل برسد.

فصل ۲۰۱۶

شاید مانند فصل ۲۰۰۷ و جنگیدن همیلتون با فرناندو آلونسو سخت‌ترین فصل دوران حرفه ای همیلتون فصل ۲۰۱۶ بوده‌است

روزبرگ بعد از ۳ فصل متوالی باختن به همیلتون فهمیده بود که از نظر مهارت و استعداد نمی‌تواند با همیلتون رقابت کند پس فصل ۲۰۱۶ را با حقه‌های روانشناسی و کار کردن روی ذهن همیلتون آغاز کرد. او با مصاحبه‌هایش و فشار گذاشتن روی همیلتون او را دچار مشکل کرده بود و همیلتون بخاطر همین فشارها نتوانست فصل ۲۰۱۶ رو خوب آغاز کند و روزبرگ با ۴ برد پیاپی فصل ۲۰۱۶ رو طوفانی آغاز کرد.

اوج اختلافات و درگیری‌های روزبرگ و همیلتون به مسابقه پنجم اسپانیا (کاتالونیا) بازمی‌گردد که همیلتون پول پوزیشن رو در دست داشت و از رده اول استارت می‌زد اما روزبرگ از بیرون از همیلتون سبقت گرفت و از او رد شد و همیلتون برای جبران خواست که از او سبقت بگیرد اما این دو هم‌تیمی به هم برخورد کردن و از مسابقه خارج شدند.

روزبرگ پیشتاز امتیازی بود که همیلتون با بردهای پیاپی به او رسید و فرصت داشت تا جایگاه خود در صدر جدول را تضمین کند و چهارمین قهرمانی جهان خود را بدست آورد اما انگار سال ۲۰۱۶ سال همیلتون نبود. او در مسابقه مالزی در حالی که پیشتاز مسابقه بود موتور ماشینش آتش گرفت و مجبور به بیرون رفتن از مسابقه شد و ۲۵ امتیاز که به راحتی می‌توانست بگیرد برای او از دست رفت.

۴ مسابقه به پایان فصل مانده بود. مسابقات به ترتیب در آمریکا مکزیک برزیل و ابوظبی برگزار می‌شد و با این اتفاقات همیلتون از روزبرگ عقب‌تر بود. همیلتون مجبور به بردن هر ۴ مسابقه بود و نیاز داشت که روزبرگ در هر ۴ مسابقه پایین‌تر از او مسابقه را تمام کند و یک مسابقه از رده چهارم پایین‌تر رود تا قهرمان جهان شود. همیلتون مسابقه مکزیک را برد و روزبرگ دوم شد. همیلتون مسابقه ژاپن را برد و روزبرگ دوم شد. همیلتون مسابقه برزیل رو برد و روزبرگ دوم شد. با این نتایج همیلتون نیاز داشت که مسابقه آخر در ابوظبی را ببرد و روزبرگ مسابقه را در رده چهارم تمام کند. همیلتون پول پوزیشن را بدست آورده بود و مسابقه را با از رده اول شروع می‌کرد و روزبرگ مسابقه را از رده دوم. همیلتون هرکاری که از دستش بر میامد را انجام داد و برنده مسابقه شد اما روزبرگ بی اشتباه ظاهر شد و مسابقه را در رده دوم تمام کرد و او قهرمانی جهان را در یک فصل بی نظیر و باور نکردنی از همیلتون گرفت

بعد از اتمام فصل ۲۰۱۶ و قهرمانی روزبرگ همه منتظر فصل ۲۰۱۷ و یک رقابت دیگر از همیلتون روزبرگ بودند اما در یک اتفاقی عجیب روزبرگ در اوج از دنیای فرمول ۱ خداحافظی کرد.

بعدها در مصاحبه‌هایی که از روزبرگ شد او گفت که من بدون اون حقه‌های روانی و کار کردن روی ذهن همیلتون و فشار روانی گذاشتن روی او هرگز نمی‌توانستم قهرمان جهان شوم و دوست داشتم که در اوج خداحافظی کنم زیرا میدانستم فصل بعد اون قراره چه بلایی سر من بیاره!

فصل ۲۰۱۵

در فصل ۲۰۱۵ این رقابت‌ها نیز مرسدس و همیلتون فرم خوبشان را حفظ کردند و او سومین قهرمانی جهانش اش را به راحتی با شکست دادن روزبرگ و سباستین فتل بدست آورد در حالی که سه مسابقه به پایان فصل مانده بود.

او با این قهرمانی به رکورد ۳ قهرمانی جهان رسید و با رکورد آیرتون سنا افسانه ای که همیلتون او را الگوی خود می‌دادند و قطعاً جزو سه راننده برتر تاریخ است برابری کرد.

فصل ۲۰۱۴

آغاز دوباره قهرمانی‌های لوئیس همیلتون بعد از ۵ سال ناکامی

همیلتون بعد از ۵ سال ناکامی بخاطر اوج گرفتن سباستین فتل و ردبول و بخاطر نداشتن ماشین سریع و رقابتی بالاخره برای قهرمانی مجدد به چیزی که نیاز داشت رسید؛ یعنی ماشین سریع!

اما سال ۲۰۱۴ سالی بود که سلطهٔ مرسدس بر فرمول یک آغاز شد و نتیجه اش این شد که تیم مرسدس ۱۶ مسابقه از ۱۹ مسابقه را از آن خود کرد که سهم همیلتون ۱۱ پیروزی بود. در سال ۲۰۱۴ همیلتون یا مسابقه ای را تمام نمی‌کرد یا اگر تمام می‌کرد سکو بدست میاورد، او سه بار از دور مسابقه خارج شده بود و به غیر از این سه مسابقه همهٔ مسابقه‌های دیگر را بر روی سکو به پایان رساند و به راحتی بعد از سال ۲۰۰۸ دوباره دوباره به قهرمانی جهان در فرمول ۱ رسید.

فصل ۲۰۱۳

همیلتون با قراردادی سه ساله به مرسدس پیوست و دوباره هم تیمی نیکو روز برگ شده بود، او توانست با ماشینی که رقابتی نبود و حرفی برای گفتن نداشت اولین پیروزی اش را در مجارستان بدست بیاورد. مجارستان اولین و آخرین پیروزی او در فصل ۲۰۱۳ بود و او کارش را با قرار گرفتن در ردهٔ چهارم پشت سر ماشین‌های ردبول و سباستین فتل به پایان برساند.

فصل ۲۰۰۹_ ۲۰۱۲

با توجه به ماشین ضعیف مکلارن و اوج گرفتن ردبول و سباستین فتل سال ۲۰۰۹ سال خوبی برای لوئیس نبود و او تنها توانست ۵ سکو بدست آورد و ۲ مسابقه را ببرد و با ۴۹ امتیاز پنجم بشود. سال بعد وضعیت او کمی بهتر شد و ۹ سکو کسب کرد و ۳ مسابقه را برد و در پایان فصل چهارم شد. او در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب توانست پنجم و چهارم بشود تا اینکه در سال ۲۰۱۳ تصمیم به تغییر و ریسک کردن در دوران حرفه ای خود شد به تیم مرسدس پیوست.

فصل ۲۰۰۸

سال ۲۰۰۸ سال خیلی خوبی برای همیلتون بود. او با شش پیروزی به استقبال مسابقهٔ آخر در برزیل رفت و فقط نیاز داشت پنجم بشود تا بتواند بالاتر از فلیپه مسا قهرمان رقابت‌های فرمول یک بشود. او مسابقه را با لاستیک‌های بارانی آغاز نکرد اما پس از شروع مسابقه باران شروع به باریدن کرد و او تا لاستیک‌هایش را عوض کند از ردهٔ پنجم پایین‌تر رفت. ادامه کار او بالاخره توانسته بود به ردهٔ پنجم دلخواهش برسد اما وقتی دو دور به پایان مسابقه مانده بود قتل از او سبقت گرفت و همیلتون ششم شد، این به معنای از دست رفتن قهرمانی بود. همیلتون که قهرمانی را از دست رفته می‌دید میرفت که در ردهٔ ششم کار را به پایان برساند، همه در گاراز تیم فراری خوشحالی می‌کردند، اما در آخر یکی از راننده‌ها (گلای) دچار مشکل شد (چون بارون قطع شده بود لاستیک بارانی یا همون وت رو عوض کرده بودن ولی دوباره بارون گرفت و تیم تویوتا لاستیک هاشون رو دوباره عوض نکرده بودن) و فتل و همیلتون از او سبقت گرفتند و همیلتون باز هم پنجم بود و این یعنی قهرمانی او در رقابت‌های آن سال و تاریخ سازی او

فصل ۲۰۰۷

همیلتون در اولین سال حضورش در فرمول وارد تیم مکلارن شد وهم تیمی او کسی نبود جز بهترین راننده و قهرمان وقت جهان فرناندو الونسو!

فرناننو آلونسویی که به سلطه فراری و مایکل شوماخر پایان داده بود و در رقابتی نفس گیر او را شکست داد و شوماخر بزرگ مجبور به بازنشستگی شد

همیلتون جوان و بی تجربه بدون ترس و واهمه از هم تیمی خود از اول فصل با او رقابت کرد یکی از هیجان انگیزترین فصل‌های تاریخ فرمول یک را رقم زدند.

رقابت برای قهرمانی جهان به اوج خود رسید و این رقابت، آن هارا به دشمن‌های سرسختی برای هم تبدیل کرد.

همیلتون اولین برد و پول پوزیشن خودش را در مسابقه کانادا بدست آورد و تاریخ سازی کرد او بردهای خود را ادامه داد و در انتهای فصل او ۱۴ امتیاز از کیمی رایکونن دیگر رقیب خود جلو بود و می‌توانست به راحتی برای اولین بار قهرمانی جهان شود و به تنها فردی تبدیل شود که در اولین سال حضورش قهرمان جهان شده‌است اما در مسابقه چین در حالی که می‌توانست مسابقه را ببرد و قهرمانی جهان خود را بدست آورد درحال ورود به پیت لین تعادل ماشین از دستش خارج شد و نتوانست از ان مسابقه امتیاز بگیرد. در مسابقه آخر او نیاز به کسب حداقل رده ششم بود ولی او با کسب رده هفتم در عین ناباوری و بی تجربگی قهرمانی جهان با فاصله فقط یک امتیاز به کیمی رایکونن واگذار کرد

اما نقطه قوت اولین فصل همیلتون شکست دادن فرناندو الونسو بهترین راننده وقت جهان بود. وآلونسو در رده‌بندی آخر سال با کسب رده سوم پشت سر همیلتون رده دومی فصل را تمام کرد.

رکوردهای دست نیافتنی

از رکوردهای دست نیافتنی او می‌توان به بیشت‌ترین قهرمانی جهان (۷)، بیشترین‌ترین برد در تاریخ(۱۰۱)، بیشترین کسب سکو، رکورد بیش‌ترین امتیاز دوران حرفه‌ای (۳۸۳۲)، رکورد بیش‌ترین پیروزی تعیین خط (۱۰۱)، رکورد بیش‌ترین گرند اسلم در طول یک فصل (۳), بیشترین برد در یک فصل بدون بردن قهرمانی فصل، (۲۰۱۶) بیشترین برد در گرند پریکس مشابه، بیشترین برد از پول پوزیشن، پیروزی در بیشترین گرند پریکس‌های مختلف، بیشترین برد در یک ماه مسابقاتی، بیشترین امتیاز در یک فصل، بیشترین سکو در یک فصل، بیشترین دور به عنوان نفر اول، بیشترین کیلومتر به عنوان نفر اول، رکورد کسب بیش‌ترین امتیاز در طول یک فصل(۴۱۳) و غیره در کل تاریخ فرمول یک اشاره کرد و از او به عنوان بهترین و پر افتخارترین راننده تاریخ یاد می‌شود.

سال‌های ابتدایی زندگی

همیلتون در ۷ ژانویه ۱۹۸۵ در استیونج، هرتفوردشر، انگلیس، ۳۰ مایلی شمال لندن متولد شد. پدر همیلتون ، آنتونی، سیاه‌پوست انگلیسی است، در حالی که مادر او، کارمن، سفید بریتانیایی است، و این باعث می‌شود نژاد مخلوط داشته باشد.[۳] همیلتون خود را سیاه‌پوست می‌داند. پدر و مادر لوئیس هنگامی که او دو ساله بود از هم جدا شدند و در نتیجه، وی تا دوازده سالگی با مادر و خواهران ناتنی خود زندگی کرد[۴] و سپس با پدر، نامادری و برادر ناتنی خود نیکولاس، که او نیز یک راننده مسابقه حرفه ای است زندگی کرد.[۵][۶] همیلتون به عنوان یک کاتولیک بزرگ شد.[۷]

پدر همیلتون از پنج سالگی برای او یک ماشین کنترلی خریداری کرد[۸] که اولین طعم مسابقه را به او داد قبل از اینکه در سال بعد در مسابقات قهرمانی ملی BRCA دوم شود. همیلتون دربارهٔ آن زمان گفت: «من در حال مسابقه دادن این اتومبیل‌های کنترل از راه دور و قهرمانی در مسابقات باشگاهی برابر بزرگسالان بودم». همیلتون به عنوان تنها کودک سیاه‌پوست که در باشگاه خود مسابقه می‌داد، نژادپرستی را از کودکی تجربه کرد.[۹] در سن ۵ سالگی، همیلتون کاراته را به کار گرفت تا در نتیجه زورگویی در مدرسه از خود دفاع کند؛[۱۰] بعداً، او یادگرفت که به عنوان بخشی از رقابت کارتینگ خود با همبازی آینده فرمول یک مرسدس، نیکو رزبرگ، یک‌چرخهسواری کند.[۱۱] پدرش هنگامی که همیلتون شش ساله بود برای کریسمس برای او ماشین کارتینگ خرید[۱۲] و قول داد تا زمانی که در مدرسه سخت تلاش کند از حرفه مسابقه خود حمایت کند. برای حمایت از همیلتون، پدرش از سمت خود به عنوان مدیر فناوری اطلاعات اخراج کار و پیمانکار شد. گاهی اوقات تا چهار شغل در آن واحد کار می‌کرد، در حالی که هنوز در تمام مسابقات پسرش شرکت می‌کرد.[۱۳] آنتونی بعداً شرکت IT خود را تأسیس کرد، هنوز پسرش را مدیریت می‌کرد[۱۴] و مدیریت او را تا اوایل سال ۲۰۱۰ ادامه داد.[۱۵][۱۶]آنتونی علاوه بر کار IT خود، شغل‌های اضافی را برای تأمین هزینه‌های حرفه ای اتومبیلرانی پسرش به عهده گرفت، از جمله کار به عنوان فروشنده پنجره دو جداره، ماشین ظرفشویی و نصب تابلو برای آژانس‌های املاک.[۱۷]

همیلتون در مدرسه جان هنری نیومن تحصیل کرد، که یک مدرسه راهنمایی داوطلبانه کاتولیک در استیونج، هرتفوردشر بود.[۱۸] او علاوه بر مسابقه، با اشلی یانگ، که بعداً ملی پوش انگلیس شد، برای تیم مدرسه خود فوتبال بازی کرد. همیلتون، یکی از هواداران آرسنال بود، و گفت که اگر فرمول یک برای او مناسب نبود، او یک فوتبالیست یا یک کریکت باز می‌شد، زیرا هر دو را برای تیم‌های مدرسه خود بازی کرده بود.[۱۹] در فوریه ۲۰۰۱ وی تحصیلات خود را در دانشگاه علوم و هنرهای کمبریج (CATS)، یک کالج خصوصی در کمبریج، آغاز کرد.[۲۰]

زندگی حرفه ای

علاقه همیلتون به مسابقه و ماشین سواری، در ۶ سالگی او و در زمانی به وجود آمد که پدرش برای او یک ماشین اسباب‌بازی کنترل از راه دور خرید. او در سال ۱۹۹۸ به پروژه حمایتی رانندگان جوان مک‌لارن پیوست؛ سه سال پیش از این، همیلتون یک بار در یکی از مراسم‌های اهدای جوایز، به ران دنیس مدیر مک‌لارن گفته بود: «یک روز من ماشین‌های مک‌لارن را خواهم راند.» همیلتون با قهرمانی در مسابقات سری رنو بریتانیا، قهرمانی فرمول ۳ سری اروپا و قهرمانی در مسابقات GP2 که بعدها نامش به فرمول ۲ تغییر کرد، پله‌های پیشرفت را در این رشته طی کرد. همیلتون در سال ۲۰۰۷، یعنی دوازده سال پس از گفتگوی کوتاهش با ران دنیس، کار خود را در فرمول یک و با رانندگی در تیم مک‌لارن آغاز کرد. او از پدری سیاه‌پوست و مادری سفیدپوست متولد شده‌است؛ همیلتون نخستین و تنها راننده سیاه‌پوست است که در فرمول یک به رقابت پرداخته‌است. در سال ۲۰۰۷، همیلتون در نخستین فصل حضور خود در فرمول یک، رکوردهای زیادی را بر جای گذاشت و در پایان فصل تنها با اختلاف یک امتیاز، پس از کیمی رایکونن در جایگاه دوم قرار گرفت؛ از جمله رکوردهای او در این فصل می‌توان به بیش‌ترین سکو در نخستین فصل حضور(۹)، بیش‌ترین پیروزی در رقابت‌های جایزه بزرگ در نخستین فصل حضور(۴) و بیش‌ترین امتیاز در نخستین فصل حضور(۱۰۹) اشاره کرد. در فصل بعد، همیلتون موفق شد در یک فصل هیجان‌انگیز، نخستین قهرمانی خود در رقابت‌های فرمول یک را به دست آورد؛ همیلتون موفق شد با اختلاف یک امتیاز نسبت به فیلیپه ماسا، مقام قهرمانی مسابقات فرمول یک را به دست آورد و تبدیل به جوان‌ترین قهرمان مسابقات فرمول یک تا آن زمان بشود، رکوردی که بعدها توسط سباستیان فتل شکسته شد. همیلتون بعد از چهار سال حضور در تیم مک‌لارن و درحالی‌که در طی این مدت رتبه ای بهتر از مقام چهارم به دست نیاورده‌بود، در سال ۲۰۱۳ به تیم مرسدس پیوست؛ جایی که هم‌تیمی دوران کودکی او در کارتینگ، نیکو رزبرگ در آن‌جا حضور داشت. همیلتون در نخستین فصل حضور خود در مرسدس، برای سومین بار در پنج فصل اخیر، در جایگاه چهارم فرمول یک قرار گرفت. تغییر مقررات مسابقات مبنی بر لزوم استفاده از موتورهای توربو-هیبریدی، آغاز عصر موفقیت‌های همیلتون و تیم مرسدس بود؛ در این سال‌ها، همیلتون برای دو سال متوالی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ قهرمان فرمول یک قهرمانی جهان شد؛ در این دوران همیلتون رقابت جدی و شدیدی را با هم تیمی‌اش نیکو رزبرگ بر سر قهرمانی در فرمول یک داشت؛ این دو قهرمانی همیلتون را در کنار آیرترون سنا، قهرمان بزرگ فرمول یک با سه قهرمانی فرمول یک قهرمانی جهان قرار داد. پس از بازنشستگی نیکو رزبرگ، سباستیان فتل راننده تیم فراری جدی‌ترین و بزرگ‌ترین رقیب همیلتون در راه کسب قهرمانی بوده‌است و این دو رقابت شدیدی را با یکدیگر داشته‌اند؛ اما همیلتون در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ برای دو سال متوالی موفق به قهرمانی در رقابت‌های فرمول یک قهرمانی جهان شد و با پنج عنوان قهرمانی رقابت‌های فرمول یک، در کنار خوان مانوئل فانخیو اسطوره رقابت‌های فرمول یک قرار گرفت.[۲۱] او در سال ۲۰۱۹، موفق شد برای سومین سال متوالی، قهرمان مسابقات فرمول یک قهرمانی جهان شود و با کسب ششمین عنوان قهرمانی فرمول یک، پشت سر میشائیل شوماخر، قهرمان اسطوره‌ای فرمول یک که با هفت عنوان قهرمانی پر افتخارترین راننده تاریخ فرمول یک است، قرار بگیرد. همیلتون همچنین در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ رکورد بیشترین برد ۹۱تایی شوماخر را شکست و با ۹۷ برد بیشترین پیروزی را در فرمول یک دارد و اکنون او با هفتمین قهرمانی جهان در کنار مایکل شوماخر پرافتخارترین راننده فرمول یک است.

پانویس

 1. Kelso, Paul (20 April 2007). "Profile: Lewis Hamilton". The Guardian. London. Retrieved 26 June 2008.
 2. "Hamilton to keep 44 as car number". GP Update. Retrieved 25 November 2014.
 3. "Being F1's first black driver is important". www.lewishamilton.com. Archived from the original on 8 March 2018. Retrieved 7 March 2018.
 4. Mathé, Charlotte (12 July 2014). "10 Things About... Lewis Hamilton". Digital Spy. Retrieved 21 November 2019.
 5. The Life of Formula 1 Champ Lewis Hamilton (Full Segment) | Real Sports w/ Bryant Gumbel | HBO, retrieved 26 October 2020
 6. Matt Dickinson (3 November 2008). "Lewis Hamilton admits: 'I just don't know how I kept my cool'". The Times. London. Archived from the original on 9 May 2009.
 7. "Lewis Hamilton Biography – Trivia". The Biography Channel. London: thebiographychannel.co.uk. Archived from the original on 25 May 2014. Retrieved 7 May 2013.
 8. "BBC Radio 4 - Radio 4 in Four - Race to the top: Lewis Hamilton". www.bbc.co.uk. Retrieved 26 October 2020.
 9. "Who's Who: Lewis Hamilton". F1Fanatic.co.uk. 2007. Archived from the original on 6 October 2007. Retrieved 6 October 2007.
 10. Davies, Gareth A (5 July 2007). "A salute to the real Lewis Hamilton". The Daily Telegraph. London.
 11. Lewis Hamilton relishing reunion with old unicycle rival Nico Rosberg, The Guardian, 15 March 2013
 12. "20 things you don't know about Lewis Hamilton". Nuts. 22 June 2007.
 13. "'Thanks dad!' Lewis Hamilton reflects on his F1 championship journey". Wheels. 22 May 2018. Retrieved 26 October 2020.
 14. Owen, Oliver (3 June 2007). "The real deal". The Observer. London. Retrieved 5 July 2007.
 15. Callow, James (14 March 2011). "Lewis Hamilton signs with Simon Fuller's XIX Entertainment". The Guardian. London. Retrieved 22 March 2011.
 16. "Words from Lewis Hamilton's father inspired Hungarian Grand Prix pace, says Wolff | Formula 1®". www.formula1.com. Retrieved 26 October 2020.
 17. Benson, Andrew. "Challenger, champion, change-maker: The real Lewis Hamilton story". bbc.co.uk. Retrieved 16 November 2020.
 18. "Lewis Hamilton fact file". BBC Southern Counties. BBC. 19 June 2007. Retrieved 31 August 2010.
 19. "Lewis Hamilton: I could have been a footballer". The Daily Telegraph. 29 October 2007. Archived from the original on 19 April 2012. Retrieved 21 November 2019.
 20. Hamilton, Lewis (2007). Lewis Hamilton: My Story. HarperCollins. ISBN 978-0-00-727005-7.
 21. "Lewis Hamilton - Wikipedia". en.m.wikipedia.org. Retrieved 2019-09-30.

https://f1iran.com/drivers/lewis-hamilton/

پیوند به بیرون