فورس ایندیا

مختصات: ۵۲°۰۴′۳۳″ شمالی ۱°۰۱′۴۶″ غربی / ۵۲٫۰۷۵۸۳°شمالی ۱٫۰۲۹۴۴°غربی / 52.07583; -1.02944
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هند فورس ایندیا-مرسدس
نام کاملتیم فرمول یک ساهارا فورس ایندیا
پایگاهسیلورستون،
بریتانیا
وب‌گاهwww.forceindiaf1.com
نام پیشینتیم اسپایکر اف۱
حضور در مسابقات جهانی فرمول یک
نخستین حضورجایزه بزرگ استرالیا ۲۰۰۸
آخرین حضورآخرین ورود
ورود به مسابقات۱۶۰
قهرمانی
سازندگان
۰
قهرمانی رانندگان۰
پیروزی در مسابقات۰
سکو۵
پول پوزیشن۱
سریع‌ترین دور۴
رتبه در ۲۰۱۵پنجم (۱۳۶ امتیاز)

تیم ساهارا فورس ایندیا اف۱ یک تیم خودروسازی فرمول یک است که در سیلورستون بنیان‌گذاری شده و دارای پروانهٔ هندی است. این تیم در اکتبر ۲۰۰۷ تشکیل شد. در این تاریخ، یک کنسرسیوم به رهبری ویجای مالیا تاجر هندی و میشیل مول تاجر هلندی، تیم اسپایکر اف۱ را به مبلغ ۹۰ میلیون یورو خریداری کردند.[۱]

فورس ایندیا نخستین امتیاز و سکوی خود در مسابقات فرمول یک را پس از ۲۹ مسابقه در جایزه بزرگ بلژیک ۲۰۰۹ به دست آورد.[۲] در این مسابقه جانکارلو فیزیکلا در سکوی دوم قرار گرفت. در مسابقهٔ بعدی در جایزه بزرگ ایتالیا آدریان زوتیل چهارم شد و خودروی فورس ایندیا برای نخستین بار، سریع‌ترین دور را ثبت کرد.

در اکتبر ۲۰۱۱ شرکت هندی ساهارا ایندیا پاریوار ۴۲٫۵٪ از سهام فورس ایندیا را به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار خرید.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

پیشینه[ویرایش]

منشأ تیم فور ایندیا به تیم جایزه بزرگ جردن بازمی‌گردد. این تیم برای نخستین بار در فصل ۱۹۹۱ در پیست سیلورستون در مسابقات فرمول یک شرکت کرد. تیم جردن چند سال در فرمول یک باقی ماند، در چهار مسابقه به پیروزی رسید و سکوی سوم سازندگان را در فصل ۱۹۹۹ به دست آورد. با این وجود، مشکلات مالی دههٔ ۲۰۰۰ که گریبانگیر بسیاری از تیم‌های کوچک شد، باعث تضعیف عملکرد تیم شد و ادی جردن مالک تیم، آن را در ۲۰۰۵ به گروه میدلند فروخت.

تیم با نام میدلند اف۱ ریسینگ به مدت دو فصل در مسابقات شرکت کرد و الکس اشنایدر مالک آن در میانهٔ فصل ۲۰۰۶ تیم را به اسپایکر کارز فروخت.[۴]

اسپایکر اف۱ در فصل ۲۰۰۷ تنها یک امتیاز کسب کرد و به دلیل مشکلات مالی،[۵] به مبلغ ۸۸ میلیون یورو[۶] به ویجای مالیا تاجر هندی و میشیل مول فروخته شد.[۱] نام تیم برای فصل ۲۰۰۸ به تیم فرمول یک فورس ایندیا تغییر کرد و اعضای اصلی تیم، از جمله آدریان زوتیل رانندهٔ تیم حفظ شدند.

فصل ۲۰۰۸[ویرایش]

رانندگی آزمایشی آدریان زوتیل برای فورس ایندیا در ژانویهٔ ۲۰۰۸

پس از حفظ زوتیل، فورس ایندیا آزمایش‌های زمستانی برای انتخاب رانندهٔ دوم ترتیب داد و جانکارلو فیزیکلا به عنوان رانندهٔ دوم انتخاب شد. هم‌چنین ویتانتونیو لیوزی رانندهٔ ذخیره تیم در نظر گرفته شد.[۷] رانندگان تیم باید با شاسیِ به روز شدهٔ اسپایکر با موتور فراری (با نام فورس ایندیا وی‌جی‌ام۰۱ می‌راندند.[۸] نخستین مسابقهٔ فورس ایندیا در ملبورن انجام شد و هر دو راننده در دورهای ابتدایی انصراف دادند.[۹] در مسابقهٔ بعدی در مالزی فیزیکلا دوازدهم شد که نخستین پایان مسابقهٔ تیم بود. پس از چند مسابقه، زوتیل می‌توانست در جایزه بزرگ موناکو نخستین امتیازات تیم را به دست آورد؛ ولی در اواخر مسابقه، کیمی رایکونن به او برخورد کرد و زوتیل مجبور به خروج فوری از مسابقه شد.[۱۰] به‌روزرسانی‌های دیگر باعث شد که در میانهٔ فصل، فاصلهٔ تیم با تیم‌های سریع‌تر کاهش یابد. هرچند که در پایان فصل، فورس ایندیا در رده‌بندی سازندگان در رتبهٔ دهم قرار گرفت و بهترین نتیجهٔ انفرادی تیم، رتبهٔ دهم فیزیکلا در جایزه بزرگ اسپانیا بود.[۱۱]

فصل ۲۰۰۹[ویرایش]

فورس ایندیا رانندگان خود را برای فصل بعدی نگاه داشت. در جایزه بزرگ چین و آلمان، زوتیل می‌توانست امتیازاتی را به دست آورد؛ ولی سر خوردن و تصادف باعث از دست رفتن امتیاز شد.

در جایزه بزرگ بلژیک در اسپا برای نخستین بار، فیزیکلا بهترین زمان را در زمان‌گیری به دست آورد و از خط یک مسابقه را آغاز کرد.[۱۲] او در پایان مسابقه با فاصلهٔ یک ثانیه از رایکونن دوم شد و نخستین امتیاز و سکوی فورس ایندیا را کسب کرد.

در ۳ سپتامبر، فیزیکلا از تیم جدا شد تا در ادامهٔ فصل، برای فراری مسابقه دهد. ویتانتونیو لیوزی در مسابقه‌های باقی‌مانده جانشین فیزیکلا شد.[۱۳]

در زمان‌گیری جایزه بزرگ ایتالیا در مونزا، زوتیل دوم و لیوزی هفتم شدند. در مسابقه، زوتیل چهارم شد و سریع‌ترین دور را ثبت کرد. در پایان فصل، فورس ایندیا با ۱۳ امتیاز در مکان نهم قرار گرفت.

فصل ۲۰۱۰[ویرایش]

ویتانتونیو لیوزی در مرحلهٔ تمرینی جایزه بزرگ بحرین ۲۰۱۰

در ۲۷ نوامبر ۲۰۰۹ اعلام شد که زوتیل و لیوزی در فصل ۲۰۱۰ نیز برای تیم مسابقه خواهند داد.[۱۴] پل دی رستا در ۲ فوریه ۲۰۱۰ به عنوان رانندهٔ تمرینی تیم معرفی شد.[۱۵] فورس ایندیا در ۹ فوریه، از خودروی جدید خود وی‌جی‌ام۰۳ رونمایی کرد.

در نخستین مسابقهٔ فصل در بحرین، لیوزی نهم شد و نخستین امتیازات تیم را به دست آورد و زوتیل پس از برخورد با رابرت کوبیکا در دور اول، دوازدهم شد. در استرالیا، لیوزی هفتم شد و زوتیل مسابقه را به پایان نرساند. در مالزی، زوتیل پنجم شد و لیوزی از مسابقه خارج شد. در مسابقات بعدی نیز زوتیل و لیوزی امتیازاتی را کسب کردند. در پایان فصل، فورس ایندیا در جایگاه هفتم سازندگان قرار گرفت.

در طول فصل ۲۰۱۰، بسیاری از اعضای اصلی تیم از جمله مدیر فنی و مدیر طراحی تیم، آن را ترک کردند.[۱۶]

فصل ۲۰۱۱[ویرایش]

آدریان زوتیل در جایزه بزرگ مالزی ۲۰۱۱

پل دی رستا در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ به عنوان رانندهٔ اصلی تیم در کنار زوتیل معرفی شد.[۱۷] در ۸ فوریه تیم فورس ایندیا از خودروی تازه‌اش وی‌جی‌ام۰۴ رونمایی کرد. در نخستین مسابقهٔ فصل در استرالیا، دو رانندهٔ تیم یازدهم و دوازدهم شدند؛ ولی پس از دسکالیفه شدن خودروهای ساوبر به دلیل تخلف فنی، به رتبه‌های نهم و دهم رسیدند.[۱۸]

بهترین رتبه‌های تیم در فصل ۲۰۱۱، سه رتبهٔ ششم و دو رتبهٔ هفتم بود و در پایان فصل، فورس ایندیا رتبهٔ ششم سازندگان را به دست آورد.[۱۹]

فصل ۲۰۱۲[ویرایش]

خودروی فورس ایندیا جی‌وی‌ام۰۵ به رانندگی پل دی رستا در خرز در تست زمستانی

در ترکیب تیم برای فصل ۲۰۱۲، پل دی رستا به عنوان رانندهٔ اصلی باقی ماند و نیکو هالکنبرگ جایگزین آدریان زوتیل شد.[۲۰] ژول بیانچی نیز به عنوان رانندهٔ ذخیره و تمرینی تیم معرفی شد.[۲۱]

پس از خیزش بحرین، اعضای تیم فورس ایندیا تلاش کردند که از جایزه بزرگ بحرین کنار بکشند؛[۲۲] ولی پس از مخالفت با خروج تیم از مسابقه، تنش‌هایی میان تیم فورس ایندیا و برنی اکلستون رئیس فرمول یک ایجاد شد.[۲۳] بهترین نتیجهٔ تیم در این فصل، کسب دو مقام چهارم و دو مقام پنجم بود و در پایان فصل، تیم در رتبهٔ هفتم سازندگان ایستاد.

فصل ۲۰۱۳[ویرایش]

در ابتدای فصل، زوتیل دوباره جایگزین هالکنبرگ شد[۲۴] و در ۱ فوریه، وی‌جی‌ام۰۶ به عنوان خودروی جدید تیم معرفی شد.[۲۵]

در نخستین مسابقهٔ فصل در استرالیا زوتیل هفتم و دی رستا هشتم شدند تا بهترین افتتاحیهٔ فصل برای تیم رقم بخورد.[۲۶]

فصل ۲۰۱۴[ویرایش]

در جایزه بزرگ بحرین ۲۰۱۴، سرخیو پرز نخستین سکوی فورس ایندیا از فصل ۲۰۰۹ را به دست آورد و در مکان سوم قرار گرفت.

در ابتدای فصل ۲۰۱۴، نیکو هالکنبرگ (Nico Hülkenberg) جانشین زوتیل و سرخیو پرز جانشین پل دی رستا شدند، زوتیل به ساوبر منتقل شد و دانیل خونکادیا به عنوان رانندهٔ ذخیرهٔ تیم معرفی شد.[۲۷] در جایزه بزرگ بحرین، سرخیو پرز به عنوان سومی دست یافت که نخستین سکوی تیم پس از مسابقهٔ اسپا در فصل ۲۰۰۹ بود.[۲۸] در اتریش، پرز سومین بار سریع‌ترین دور را برای فورس ایندیا به دست آورد.

حامیان مالی و شرکاء[ویرایش]

کینگ‌فیشر به مالکیت ویجای مالیا حامی مالی اصلی تیم است. سایر حامیان تیم در سال‌های مختلف تغییر کرده‌اند.

فورس ایندیا قراردادهایی را برای حمایت فنی با ایرباس امضا کرده‌است. هم‌چنین این تیم با مک‌لارن شراکت فنی دارد.[۲۹]

شرکت هندی ساهارا ایندیا پاریوار در اکتبر ۲۰۱۱ ۴۲٫۵٪ از سهام تیم را به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. ۴۲٫۵٪ برای ویجای مالیا باقی ماند و ۱۵٪ باقی‌مانده نصیب خانوادهٔ مول شد. در نتیجه نام تیم به ساهارا فورس ایندیا تغییر یافت.[۳۰]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Mallya and Mol set for Spyker takeover". formula1.com. Formula One Administration Ltd. 3 September 2007. Retrieved 9 July 2010.
 2. "Spa-Francorchamps results". BBC Sport. 30 August 2009. Retrieved 30 August 2009.
 3. "Sahara buys 42% stake in Mallya's Force India F1 team". The Times of India. The Times Group. 12 October 2011. Retrieved 12 October 2011.
 4. "Midland sells MF1 Racing to Spyker". grandprix.com. Inside F1, Inc. 9 September 2006. Retrieved 9 August 2010.
 5. "Spyker considers selling F1 team". Haymarket Publications. 14 August 2007. Retrieved 9 August 2010.
 6. "Spyker change name to Force India". BBC Sport. 24 October 2007. Retrieved 24 October 2007.
 7. "Fisichella, Sutil, Liuzzi confirmed at Force India". formula1.com. Formula One Administration Ltd. 10 January 2008. Retrieved 10 August 2010.
 8. Joseph, Noah (11 February 2008). "Force India blings out the VJM01". Autoblog. Weblogs, Inc. Retrieved 11 October 2010.
 9. Tremayne, David (17 March 2008). "Australia race analysis – an afternoon of surprises". formula1.com. Formula One Administration Ltd. Retrieved 12 August 2010.
 10. "Monaco GP – Sunday – Race Report: In the wheeltracks of giants". GrandPrix.com. Inside F1, Inc. 25 May 2008. Archived from the original on 29 January 2009. Retrieved 10 May 2009.
 11. "2008 Team Review – Force India". Formula1.com. Formula One Administration Ltd. 24 November 2008. Retrieved 14 August 2010.
 12. "Spa-Francorchamps results: qualifying". BBC Sport. 29 August 2009. Retrieved 29 August 2009.
 13. "Liuzzi replaces Fisichella at Force India". Reuters India. 7 September 2009. Archived from the original on 12 September 2009. Retrieved 7 September 2009.
 14. "ESPN F1 | Formula 1 news and live F1 coverage". En.f1-live.com. Retrieved 15 March 2010.
 15. Elizalde, Pablo (2 February 2010). "Force India signs di Resta as reserve". autosport.com. Haymarket Publications. Retrieved 2 February 2010.
 16. Collantine, Keith (2 June 2010). "Mark Smith leaves Force India for Lotus". F1 Fanatic. Keith Collantine. Retrieved 18 October 2010.
 17. "Scot Paul di Resta gets F1 drive with Force India". BBC Sport. BBC. 26 January 2011. Retrieved 13 August 2011.
 18. "Saubers disqualified over technical infringement – updated". Formula One Administration. 27 March 2011. Retrieved 6 April 2011.
 19. "Webber posts first win of 2011 at final round". Formula1.com. Formula One Administration. 27 November 2011. Retrieved 28 November 2011.
 20. "Hulkenberg joins Di Resta in Force India's 2012 line-up". Formula1.com. Formula One Administration. 16 December 2011. Retrieved 16 December 2011.
 21. "Jules Bianchi joins Sahara Force India as reserve driver for 2012". ForceIndiaF1.com. Force India. 27 January 2012. Archived from the original on 5 February 2012. Retrieved 27 January 2012.
 22. Alan Baldwin (20 April 2012). "F1 teams rattled by Bahrain petrol bombs".
 23. Young, Byron (21 April 2012). "Bahrain Grand Prix: Force India come close to withdrawing". Retrieved 21 April 2012.
 24. "Adrian Sutil". Force India. Archived from the original on 3 November 2013. Retrieved 9 July 2016.
 25. Anderson, Ben; Tremayne, Sam (1 February 2013). "Force India VJM06 launch: New car a total rethink". Autosport.com. Haymarket Media Group. Retrieved 2 February 2013.
 26. "Force India off to best ever start at Melbourne". CNN-IBN. Turner International India. Indo-Asian News Service. 17 March 2013. Archived from the original on 20 March 2013. Retrieved 17 March 2013.
 27. "Daniel Juncadella joins Sahara Force India as a reserve driver". Sahara Force India. 24 January 2014. Archived from the original on 26 January 2014. Retrieved 25 January 2014.
 28. "F1 Bahrain: Hamilton wins, Force India on podium". Autocar India. 6 April 2014. Retrieved 6 April 2014.
 29. "Force India's first target will be to beat Aguri". India Times. 8 February 2008. Archived from the original on 29 July 2012. Retrieved 9 February 2007.
 30. Beer, Matt (12 October 2011). "Sahara Group becomes Force India co-owner". autosport.com. Haymarket Publications. Retrieved 12 October 2011.

پیوند به بیرون[ویرایش]