پرش به محتوا

پیشرانه‌های رد بول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پیشرانه‌های ردبول
بنا نهاده۱۵ فوریه ۲۰۲۱
بنیانگذاراندیتریش ماتسیتس
هلموت مارکو
کریستین هورنر
دفتر مرکزیمیلتون کینز، انگلستان
افراد کلیدیدیتریش ماتسیتس
کریستین هورنر
بن هاجکینسون
ردبول به‌عنوان تولیدکننده پیشرانه فرمول یک
سابقهٔ حرفه‌ای در مسابقات جهانی فرمول یک
نخستین ورودجایزه بزرگ بحرین ۲۰۲۲
آخرین ورودجایزه بزرگ اسپانیا ۲۰۲۴
مسابقه‌های وارد شده(۹ شروع)
شاسیردبول، آلفاتاوری
قهرمانی سازندگان۰
قهرمانی رانندگان۰
پیروزی در مسابقه۷
سکو۱۲
امتیاز۳۳۱
پول پوزیشن۳
سریع‌ترین دور۴

پیشرانه‌های ردبول یک شرکت توسعه، تولید و تعمیرات پیشرانه‌های فرمول یک که متعلق به شرکت اتریشی ردبول است. این شرکت در سال ۲۰۲۱ تشکیل شد تا عملیات پیشرانه‌های فرمول یک طراحی و توسعه یافته توسط هوندا را از سال ۲۰۲۲ به بعد، پس از خروج کامل سازنده ژاپنی از این ورزش پس از سال ۲۰۲۱ به عهده بگیرد.

در سال ۲۰۲۲ هوندا پیشرانه‌ها را مونتاژ می‌کند و پشتیبانی عملیاتی در کنار پیست و مسابقه را ارائه خواهد کرد، قبل از اینکه بخش پیشرانه‌های ردبول مسئولیت کامل عملیات خود را از سال ۲۰۲۳ به عهده بگیرد. پیشرانه‌ها همچنان تحت مالکیت معنوی هوندا هستند و به دلیل توقف توسعه، ردبول قدرت آنها را توسعه نخواهد داد.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

در فوریه ۲۰۲۱، فناوری‌های پیشرفته ردبول قرارداد توزیع انحصاری موتورهای فرمول یک را با هوندا امضا کرد که از فصل ۲۰۲۲ شروع می‌شود، پس از اینکه خودروساز ژاپنی در پایان فصل ۲۰۲۱ فرمول یک را ترک کند.[۲] موتورها خریداری و به ردبول تغییر نام خواهند کرد. ردبول موتورهایی را برای دو تیم خود که در حال حاضر در فرمول یک رقابت می‌کنند، یعنی ردبول ریسینگ و اسکودریا آلفاتاوری، از فصل ۲۰۲۲ تامین خواهد کرد، پس از اینکه تیم فرمول یک هوندا به ردبول اجازه دهد از فناوری فرمول یک خود استفاده کند.

در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱، استخدام بن هاجکینسون به عنوان مدیر فنی پیشرانه‌های ردبول اعلام شد.[۳] با هاجکینسون، که از سال ۲۰۱۷ رئیس مهندسی مکانیک پیشرانه‌های عملکرد بالای مرسدس آام‌گ بوده است، و به مدت ۲۰ سال در دفتر مرکزی این خودروساز در بریکس‌ورث کار کرده است، و تبدیل به اولین استخدام عمده برای بخش موتور ردبول شد. در ششم ماه بعد، ردبول از استخدام پنج کارمند ارشد بخش موتور مرسدس خبر داد که عبارتند از: استیو بلوت (که مدیر تولید برق پیشرانه ردبول خواهد بود)، امید مستقیمی (موتور اصلی، الکترونیک و بازیابی انرژی)، پیپ کلود (رئیس طراحی مکانیکی برای صنعت بازیابی انرژی)، آنتون مایو (رئیس طراحی موتور احتراق) و استیو برودی (رهبر عملیات موتورهای احتراقی).[۴]

نتایج موتورهای فرمول یک[ویرایش]

(کلید؛ نتایج به صورت پررنگ نشان دهنده پول پوزیشن است؛ نتایج به صورت ایتالیک نشان دهنده سریع‌ترین دور می‌باشد)

سال ورود شاسی پیشرانه رانندگان ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ امتیاز ق.س.
۲۰۲۲ ردبول ریسینگ آربی۱۸ آربی‌پی‌تی‌اچ۰۰۱ ۱٫۶ وی۶ توربو بحرین عربستان استرالیا ایمولا میامی اسپانیا موناکو آذربایجان کانادا بریتانیا اتریش فرانسه مجارستان بلژیک هلند ایتالیا سنگاپور ژاپن آمریکا مکزیک سائو پ. ابوظبی
مکزیک سرجیو پرز ۱۸dagger ۴ ۲ ۲۳ ۴ ۲ ۱ ۲ ب. ۲ ب.۵ ۴ ۵ ۲ ۳۰۴* اول*
هلند ماکس فرستاپن ۱۹dagger ۱ ب. ۱۱ ۱ ۱ ۳ ۱ ۱ ۷ ۲۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۷ ۱ ۱ ۱ ۶۴ ۱
اسکودریا آلفاتاوری ای‌تی۰۳ فرانسه پیر گاسلی ب. ۸ ۹ ۱۲ ب. ۱۴ ۱۱ ۵ ۱۴ ب. ۱۵ ۱۲ ۱۲ ۹ ۲۷* هفتم*
ژاپن یوکی سونودا ۸ ع.ش. ۱۵ ۷ ۱۲ ۱۰ ۱۷ ۱۳ ب. ۱۴ ۱۶ ب. ۱۹ ۱۳
  • * – فصل هنوز در جریان است.
  • – راننده گراند پری را به پایان نرسانده‌است، اما از آنجا که بیش از ۹۰٪ از مسافت مسابقه را طی کرده‌است، در رده‌بندی قرار گرفته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. "Red Bull agrees Honda engine IP use, reveals post-2021 plan". The Race (به انگلیسی). 2021-10-07. Retrieved 2021-12-14.
  2. Pryson, Mike (2021-02-15). "Red Bull F1 Forms Powertrain Company, Will Keep Honda Technology". Autoweek (به انگلیسی). Archived from the original on 10 June 2022. Retrieved 2021-12-14.
  3. "Red Bull hire Ben Hodgkinson from Mercedes to lead new powertrains division in sign of 'long-term intent'". Sky Sports (به انگلیسی). Retrieved 2021-12-14.
  4. "Red Bull poach five key figures from Mercedes in technical shake-up". The Independent (به انگلیسی). 2021-05-06. Retrieved 2021-12-14.