محسن هاشمی رفسنجانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محسن هاشمی بَهرَمانی (رفسنجانی)
معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات
مشغول به کار
۸ مهر ۱۳۹۲ – تاکنون
پس از حمید عباسی
مدیرعامل شرکت متروی تهران
مشغول به کار
۱۳۷۶ – ۱۳۸۹
پس از اصغر ابراهیمی
پیش از هابیل درویش
اطلاعات شخصی
تولد قم
ملیت ایرانی
پیشه سیاستمدار
دین اسلام، شیعه

محسن هاشمی رفسنجانی (زادهٔ ۲ آبان ۱۳۴۰ در قم) معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون عمران و توسعه دانشگاه علوم و تحقیقات است. محسن هاشمی ۱۳ سال ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران را بر عهده داشته‌است. او با آغاز کار چهارمین دورهٔ شورای اسلامی شهر تهران، گزینهٔ اصلی اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران بود، که در نهایت با یک رأی مغلوب محمدباقر قالیباف شد.

محسن بزرگ‌ترین پسر اکبر هاشمی رفسنجانی (بهرمانی)، رئیس جمهور اسبق و نماینده و رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری و رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام است. محسن دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا است. او نایب‌رئیس اتحادیهٔ بین‌المللی حمل و نقل عمومی در منطقهٔ خاورمیانه و شمال آفریقا است. در گذشته در مشاغل گوناگون مانند رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس بازرسی ویژه ریاست جمهوری و عضو هیئت مدیره سازمان صنایع دفاع اشتغال داشته‌است. در زمان مدیریت وی متروی تهران راه اندازی شد و او تا ۱۳ اسفند ۱۳۸۹ بطور پیوسته عهده دار این سمت بوده‌است. محسن هاشمی در طول دو سال شهرداری محمود احمدی‌نژاد همچنان پست خود به‌عنوان مدیرعامل مترو را حفظ کرد. همچنین احمدی نژاد استعفای او را نپذیرفت.[۱]

محسن هاشمی رفسنجانی هم‌زمان یک موسسه انتشاراتی به نام دفتر نشر معارف انقلاب را اداره می‌نماید که ناشر کتب تخصصی تالیف وی و خانواده وی، به ویژه دوره خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی از قبل و بعد از انقلاب اسلامی می‌باشد. محسن هاشمی همچنین رئیس هیئت مدیره اتحادیه قطارهای شهری کشور بوده و ریاست هیئت مدیره انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران را هم به‌عهده دارد. وی همچنین به نیابت از پدرش در هیئت مدیره بنیاد رفاه که ناصر باهنر مدیر عامل آن است عضو می باشد. او به زبان‌های فرانسه و انگلیسی تسلط دارد و کتاب آنالیز رایانه‌ای قالب‌های تزریقی، توسعهٔ پاک، انرژی پاک و ماجرای مک‌فارلین از تألیفات وی است.

او در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۸۹ از سمت ریاست هیئت‌مدیره و مدیر عامل شرکت متروی تهران کناره‌گیری کرد و شهردار وقت تهران، محمدباقر قالیباف با استعفایش موافقت نمود و او را به سمت مشاور شهردار و عضو هیئت‌مدیره منصوب کرد. در دولت یازدهم به ریاست‌جمهوری حسن روحانی، عضویت هیئت‌مدیرهٔ شرکت مادرتخصصی حمل و نقل ریلی کشور نیز به او واگذار شده‌است.

دوران کودکی[ویرایش]

او در دوم آبان سال ۱۳۴۰ در شهر قم به دنیا آمده‌است. چون ایام فاطمیه بوده، نام او را «محسن» نهاده‌اند. در زمان تولدش، پدر او اکبر هاشمی رفسنجانی، در تکاپوی تثبیت مرجعیت حضرت امام خمینی (ره)، در پی ارتحال مرجع یگانهٔ شیعیان جهان، آیت‌الله العظمی بروجردی بود.

دوران کودکی محسن با تعقیب و گریز خانواده از چنگال ساواک سپری شد. بارها پدر به زندان رفت و تنها توصیه او به محسن آن بود که خوب درس بخواند و خود را به سلاح علم و آگاهی مجهز کند. هنوز سه سال نداشت که پدر را برای دستکشیدن از مبارزه، به زندان بردند. داستان اولین ملاقات او با پدر شنیدنی است. در پایان ملاقات، محسن چنان به آغوش پدر چسبیده بود، که ماموران هم نمی‌توانستند او را جدا کنند و یک الف بچه قیامتی به پا کرده بود. پدر بعد از مدتی، به جهت خلاص شدن از آزار و اذیت رژیم استبدادی، از ‌قم هجرت کرد و در شهر تهران رحل اقامت افکند. محسن در تهران به مدرسه رفت. او در مدارس اسلامی ولی‌عصر(عج) و علوی تحصیل کرد. محسن در خاطرات خود از روزی یاد می کند که در غیاب پدر زندانی خود، دست در دست شهید رجایی، برای ثبت نام به مدرسه علوی می رفت.

دوران نوجوانی[ویرایش]

دوران نوجوانی محسن، با زندان سه ساله پدر که تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت، همزمان بود. محسن نوجوان، در غیاب پدر، مرد خانه بود. او در کارهای فرهنگی مدرسه فعال بود و مسئولیت کتابخانه مسجد بازار تجریش را نیز بر عهده داشت؛ کتابخانه غنی مسجد، فرصت خوب مطالعه کتاب‌های مختلف برایش فراهم ساخته بود. هنگام پیروزی انقلاب، او ۱۷ سال داشت و درکنار انقلابیون برای به ثمر رسیدن آن فعالیت می کرد. در روزهای منتهی به پیروزی، او توانسته بود، چند اسلحه از پادگان های تسخیر شده به دست آورد.

بعد از پیروزی انقلاب[ویرایش]

بعد از پیروزی انقلاب، محسن تحصیلات عالی خود را به جهت علاقه‌ای که به تولید و مسایل فنی داشت، در رشته مهندسی مکانیک دنبال کرد. او در دوره فوق لیسانس، به توصیه پدر که فرماندهی دفاع مقدس را عهده دار بود، تحقیقاتی را در خصوص نحوة ساخت موشک انجام داد. در دوره دکترا ثبت نام نموده بود، که با توجه به شرایط جنگ احساس کرد باید به تلاش خود در مورد تولید انبوه راکت بغداد به شکل جدی‌تری ادامه دهد. تا تحولی در شرایط فرسایشی جنگ با صدام ایجاد شود.

او تا پایان اجرای قطعنامه و آزادی آزادگان عزیز در خدمت صنعت دفاعی کشور بود و ساخت موشکهای سجیل و شهاب، یادگار دوران فعالیت محسن هاشمی در صنایع موشکی است.

بعد از رحلت امام و انتخاب پدر به عنوان رییس جمهور، محسن هاشمی «دفتر بازرسی ویژه رییس جمهور» را با هدف کمک به رفع مشکلات و شناسایی نارسایی ها پایه گذاری کرد. او در مدت حضور در بازرسی، حدود ۵۰۰ گزارش مکتوب و موثر از وضع تولید، صادرات، طرح‌ها و پروژه‌ها، بوروکراسی دولتی، معضلات اقتصادی و موانع پیشرفت کشور و مشکلات مردم با دید واقع بینانه، به کمک همکارانش تدوین کرد که تاثیر مفیدی در بهبود روند کاری دولت داشت.

پُرکاری، خوش‌فکری و پشتکار محسن در بازرسی‌ویژه، باعث شد مسئولیت مهم «رییس دفتر رییس‌جمهور» به او سپرده شود. در دولت آقای خاتمی هم، توسط وزیرکشور وقت، آقای عبدالله نوری، به عنوان رییس هیات مدیره و ومدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) منصوب شد.

رییس هیات مدیره و ومدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)[ویرایش]

او شرکت مترو را با حدود ۷۰۰۰ نفر پرسنل و مشکلات مختلف که باعث شده بود، هیچ خطی از مترو به بهره برداری نرسیده باشد، تحویل گرفت. محسن هاشمی آستین ها را بالا زد و در یک اقدام اصلاحی، مترو را از وزارت کشور جدا کرد و به شهرداری تهران ملحق نمود، تا از امکانات دولت و شهرداری برای راه اندازی مترو استفاده کند. او با اولویت بندی خطوط، همه توان کاری شرکت را بر یک بخش معطوف کرد و توانست بطور متوسط هر سال ۱۰ (ده) کیلومتر از خطوط حمل و نقل ریلی را راه اندازی کند.

ابتکارمحسن هاشمی در بهره گیری از امکان استفاده از اعتبارات خارجی و مجموعه‌های ایستگاهی، شتاب خوبی در احداث خطوط مترو ایجاد کرد و سفر از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با مترو امکان پذیر شد و تعداد سفرها با حمل و نقل ریلی به بیش از ۲ میلیون نفر در روز رسید.

مترو بر ریل پیشرفت افتاده بود و تلاش های شبانه روزی محسن هاشمی به بار نشسته بود. دیگر مردم خود پیگیر کار مترو بودند و فشارها و مطالبات فزاینده مردمی، دولتمردان را ناچار به ادامه ساخت مترو هر چند با سرعتی نه چندان قابل قبول کرده بود.

استقبال مردم آن قدر زیاد شده بود که واگن های موجود جوابگوی حجم عظیم مسافران نبود. تامین واگن‌های جدید، مشکلی حیاتی بود. محسن هاشمی فکر تازه‌ای کرد. او با استفاده از سرمایه گذاری داخلی و خارجی کارخانه ساخت واگن های مترو را تاسیس نمود. هدف انتقال تکنولوژی بود تا در یک فرایند زمانی، ایران صاحب فناوری تولید واگن‌های مترو شود. این کارخانه عظیم راه افتاد و امروز شاهد فعالیت های موثر آن هستیم، به نحوی که درصد مهمی از قطعات واگن، امروز در داخل تولید می شود. او توانست در مدت مدیریت خود، ۱۰۰۰ دستگاه واگن را در خطوط مترو فعال کند. دیگر ساخت مترو کاملاً" بومی شده بود.

حرکت مدیریتی مهندس هاشمی در توسعه خطوط ریلی، نهضت مترو سازی را در کشور به راه انداخت. شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج و اهواز، شروع به احداث قطار شهری کردند. اتحادیه‌ای از سازمان‌ها و شرکت‌های قطار شهری کلانشهرها، تشکیل شد و محسن هاشمی، رییس و سکاندار این اتحادیه گردید. موفقیت‌های محسن هاشمی در متروی تهران به شهرهای بزرگ هم سرایت کرده بود.

محسن هاشمی در تهران، با شش شهردار از خطوط سیاسی مختلف، از کرباسچی گرفته تا احمدی نژاد و قالیباف، کار کرد و در اوج موفقیت خود، توانسته بود در شرایط تحریم بین‌المللی، چهار دستگاه غول‌پیکر حفار اتوماتیک تونل را در خطوط ۳ ، ۶ و ۷ مترو فعال نماید. مترو آمادة جهشی تاریخی شد. اما سرانجام او این اسب زین شدة را بعد از ۲۰ سال تلاش مستمر و در حالی که ۱۳۰ کیلومتر خطوط مترو و ۸۰ ایستگاه با سه میلیارد سفر را به همراه داشت، به دلیل عدم همکاری دولت در تامین بودجه مترو، به مدیر بعدی تحویل داد.

وی برای انتخابات شورای شهر دورای چهارم ثبت نام کرد که صلاحیت او بعلت عدم التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی مورد تایید قرار نگرفت. [۲]

نامزدی شهرداری تهران[ویرایش]

با آغاز کار چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران ، محسن هاشمی جدی ترین گزینه اصلاح طلبان و اعتدال گرایان برای شهرداری تهران بود و رقابت نزدیکی با محمدباقر قالیباف برای احراز این پست داشت.

در نهایت در روز ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ در جریان انتخاب شهردار توسط شورای شهر تهران، در دور اول رأی گیری قالیباف و محسن هاشمی هریک موفق به کسب ۱۵ رأی شدند و یک رأی سفید به صندوق انداخته شد. در دور دوم رأی گیری ، سرانجام قالیباف با کسب ۱۶ رأی در مقابل ۱۴ رأی محسن هاشمی و یک رأی سفید برای سومین دوره چهارساله شهردار تهران شد. ظاهراً حسین رضازاده که در دور اول به هاشمی رأی داده بود در دور دوم رأی ممتنع داده و الهه راستگو که دور اول رأی ممتنع داده بود، در دور دوم به محمدباقر قالیباف رأی داد. [۳]

معاونت عمران دانشگاه آزاد اسلامی[ویرایش]

در تاریخ هشتم مهر ماه ۹۲ با حکم حمید میرزاده، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ، محسن هاشمی رفسنجانی به عنوان معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد. تصویر حکم انتصاب

منابع[ویرایش]

  1. نامهٔ سرگشادهٔ محسن هاشمی به محمود احمدی‌نژاد
  2. ‏ «جزئیات رد صلاحیت محسن هاشمی در انتخابات اعلام شد». همشهری آنلاین، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  3. «قالیباف شهردار تهران ماند». وب‌گاه. انتخاب، ۱۷ شهریور ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۷ شهريور ۱۳۹۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]