پرش به محتوا

مادر قلب‌اتمی (آلبوم پینک فلوید)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مادر قلب اتمی
آلبوم استودیویی از
انتشار۲ اکتبر ۱۹۷۰ (بریتانیا)
۱۰ اکتبر ۱۹۷۰ (ایالات متحده)
ضبطمارس-اوت ۱۹۷۰ در ابی رود استودیوز لندن،
ژانرپراگرسیو راک
مدت۵۲:۰۶
زبانانگلیسی
ناشرهاروست
ئی‌ام‌آی
تهیه‌کنندهپینک فلوید
نورمن اسمیت
نقدهای حرفه‌ای
گاه‌نگاری پینک فلوید
'اوماگوما
(۱۹۶۹)
مادر قلب اتمی
(۱۹۷۰)
'فضولی
(۱۹۷۱)

مادر قلب اتمی (به انگلیسی: Atom Heart Mother) پنجمین آلبوم از گروه موسیقی پراگرسیو/سایکدلیک راک بریتانیایی، پینک فلوید، است.

این آلبوم در سال ۱۹۷۰ توسط هاروست رکوردز و ئی‌ام‌آی رکوردز در بریتانیا، و توسط هاروست و کپیتال رکوردز؛ در ایالات متحده منتشر شد. این در ابی رود استودیوز لندن ضبط شد و اولین آلبومِ پینک فلوید است که به جایگاهِ ۱ در بریتانیا می‌رسد. در حالی که این آلبوم به جایگاهی بهتر از ۵۳ در ایالات متحده نرسید، اما در آنجا توانست گواهی طلایی را دریافت کند.

آلبوم به صورت رمستر و در قالب لوح فشرده در بریتانیا و ایالات متحده (۱۹۹۴) منتشر شد، در سال ۲۰۱۱ نیز دوباره ویرایش رمسترشده‌ای از آن انتشار یافت. ران گیسین، کسی که سابقهٔ همکاری با راجر واترز را دارد نیز با اعمال تغییراتی قابل ذکر؛ خود را در این آلبوم مشترک کرد.

طرح روی جلدِ این آلبوم توسط گروه طراحی هیپ‌نسیس، طراح اکثر جلد آلبوم‌های اولیهٔ گروه، طراحی شده‌است و از آن جهت قابل یادآوری است که برای اولین بار است که طرح جلدهای گروه؛ شامل نوشته‌هایی مانند نام عکاس، نام اعضای گروه و مانند این نشده‌است. این روند در آلبوم‌های دههٔ هفتادِ گروه نیز ادامه یافت.

با اینکه آلبوم از دیدگاه منتقدان مثبت ارزیابی شد و از لحاظ تجاری نیز موفق بود؛ اما از سوی اعضای گروه، بیشتر در سال‌های اخیر؛ و به ویژه از سوی واترز و دیوید گیلمور؛ دیدگاه‌های منفی دریافت کرد. بااینحال محبوبیتش به حدی بود که گیلمور در سال ۲۰۰۸ همراه ران گیسین آهنگی از این آلبوم را اجرا کرد.

این اولین آلبوم پینک فلوید است که به صورت استریو درهم‌آمیخته می‌شود.

عنوان آلبوم[ویرایش]

ابتدا عناوین «زمینه‌ای از یک تصور غربی» و «دسر شگفت‌انگیز» (بعدها از این اسم به عنوان مجله‌ای برای هواداران پینک فلوید در اواسط دهه هشتاد و اوایل دهه نود استفاده شد) برای آلبوم انتخاب شده بود. اما در ادامه عنوان این آلبوم را از یکی از سر مقاله‌های یک روزنامه انگلیسی ایونینگ استاندارد انتخاب کردند. محتوای این مقاله با عنوان مادر قلب اتمی راجع به زن حامله‌ای بود که برای اولین بار در دنیا حاضر به پذیرفتن پیوند قلب مصنوعی شده بود.

جلد آلبوم[ویرایش]

جلد آلبوم یک گاو را نشان می‌دهد که در چمنزاری ایستاده و فاقد هرگونه متن یا عبارتی در روی آن است. در برخی ورژن‌های منتشر شده بعدی نام گروه و نام آلبوم به آن افزوده شد.

فهرست آهنگ‌ها[ویرایش]

سمت نخست
شمارهنامخواننده اصلیمدت
۱.«مادر قلب‌اتمی» (دیوید گیلمور، راجر واترز، ریچارد رایت، نیک میسن، ران گیسن)موسیقی سازی۲۳:۴۴
سمت دوم
شمارهنامخواننده اصلیمدت
۲.«اگر» (واترز)واترز۴:۳۱
۳.«تابستان ۶۸» (رایت)رایت۵:۲۹
۴.«خورشید پیر چاق» (گیلمور)گیلمور۵:۲۲
۵.«صبحانهٔ روان‌گردان آلن» (میسن، گیلمور، واترز، رایت)موسیقی سازی۱۳:۰۰

اعضا[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Atom Heart Mother». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲ اوت ۲۰۱۲.