نیمه تاریک ماه (آلبوم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیمه تاریک ماه
A prism refracting white light into a rainbow on a black background
آلبوم استودیویی از
انتشار۱ مارس ۱۹۷۳ (۱۹۷۳-03-۰۱)
ضبطژوئن ۱۹۷۲–ژانویه ۱۹۷۳
استودیوابی رود، لندن
ژانرپراگرسیو راک
مدت۴۳:۰۹
ناشرهاروست رکوردز
تهیه‌کنندهپینک فلوید
گاه‌نگاری پینک فلوید
نهان پشت ابر
(۱۹۷۲)
نیمه تاریک ماه
(۱۹۷۳)
کاش اینجا بودی
(۱۹۷۵)
تک‌آهنگ‌های نیمه تاریک ماه
 1. «پول» / «هر رنگی که دوست داری»
  تاریخ انتشار: ۷ مه ۱۹۷۳
 2. «ما و آن‌ها» / «زمان»
  تاریخ انتشار: ۴ فوریه ۱۹۷۴
بازخورد
بررسی انتقادی
منبعرتبه
آل‌میوزیک5/5 ستاره[۱]
بی‌بی‌سیمطلوب[۲]
بلندر5/5 ستاره[۳]
رابرت کریستگاوB[۷]
موجوخیلی مطلوب[۴]
ان‌ام‌ای۸/۱۰[۵]
کیو4/5 ستاره[۶]
رولینگ استونمطلوب
آنکات4/5 ستاره[۸]

نیمهٔ تاریک ماه (به انگلیسی: The Dark Side of the Moon) (در پخش سی‌دی ۱۹۹۳ با عنوان Dark Side of the Moon) نام هشتمین آلبوم مفهومی گروه موسیقی راک بریتانیایی، پینک فلوید، است که به وسیلهٔ آلن پارسونز مدیریت شد. این آلبوم در ۱ مارس ۱۹۷۳ با لیبل هاروست عرضه شد.[۹] آلبوم نیمهٔ تاریک ماه بر اساس تجربیات گروه در آخرین تور و ضبط خود، شکل گرفته بود، که موجب حرکت و روانه شدن و جدایی کامل از، ریشه‌های سبکِ ملودی و اینسترومنتال‌های قبلی «پینک فلوید»؛ که توسط سید برت در گروه پایه‌گذاری شده بود. موضوع این آلبوم شامل پیری و گذر زمان، جنون و بیماری روانی، «طمع»، «تضاد» و مضامین ضد جنگ که در کارهای بعدی گروه هم به فراوان یافت می‌شود؛ (مانند آلبوم‌های: برش نهایی، دیوار، حیوانات) است؛ مفهوم «جنون و بیماری روانی» الهام گرفته از، حالات روانی رو به وخامت عضو قبلی گروه؛ «سید برت» است.

مراحل توسعه آلبوم در طی اجرا زنده، یک نسخه اولیه که چند ماه قبل از ضبط آلبوم تهیه شده بود و ضبط اصلی آلبوم در دو مقطع در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ در استودیو ابی رود، در لندن انجام شد، کامل شد. گروه برای اولین بار تکنیک‌های ضبط پیشرفته مانند، ضبط چندگانه، تکنیک حلقه نوار استفاده کردند.

پینک فلوید برای اولین بار در این آلبوم از musique concrète و متن‌های مفهومی و فیلسوفانه استفاده کرد که بعداً به عنوان یک علامت تجاری از آثار پینک فلوید شناخته شد.

موفق‌ترین عرضهٔ گروه، نیمه تاریک ماه، برای ۸۷۴ هفتهٔ پیاپی (۱۶ سال) در جدول موسیقی آلبوم‌ها در آمریکا، بیلبورد ۲۰۰، باقی‌ماند که طولانی‌ترین زمان برای هر آلبومی در تاریخ است.[۱۰] این آلبوم، سومین آلبوم پرفروش در همه زمان‌ها در سطح جهان است که بیش از ۴۵ میلیون نسخه از آن به فروش رفته‌است.[۱۱] علاوه بر موفقیت تجاری این آلبوم، نیمهٔ تاریک ماه اغلب به عنوان اثر شاخص گروه شناخته می‌شود،[۱۲] و هنوز هم به وسیلهٔ منتقدان موسیقی به عنوان یکی از عظیم‌ترین و تأثیرگذارترین آلبوم‌های همهٔ زمان‌ها شناخته می‌شود.

پیش‌زمینه[ویرایش]

به دنبال عرضهٔ آلبوم فضولی، اعضای باند برای تورهای آیندهٔ خود در بریتانیا، ژاپن و ایالات متحده در دسامبر همان سال آماده شدند. تمرین در باغ‌های برودهرست‌لندن چشم‌اندازی از آلبوم جدید گروه بود هرچند که ایجاد قطعات جدید در اولویت کاری گروه قرار داشت.

در ملاقاتی که اعضای گروه در خانهٔ نیک میسن در کمدن‌تاون داشتند واترز بیسیست گروه پیش نهاد داد که که آلبوم جدید می‌تواند بخشی از تور آن‌ها را دربر گیرد. ایدهٔ واترز برای این آلبوم در ارتباط با چیزهایی بود که مردم را از حالت عادی زندگی خود خارج می‌کرد و مواردی بمانند تعارض و جنون که از عضو سابق گروه سید برت سرچشمه می‌گرفت. تمرکز بر شیوه زندگی پرزحمتی که اعضای گروه با آن مواجه بودند نیز از دیگر پیش‌نهادهای واترز بود. گروه بمانند این ایده را در سال ۱۹۶۹ و در انسان و سفر نیز پرداخته بود.

هر چهار عضو گروه ایدهٔ واترز را دربارهٔ مفهوم آلبوم قبول کردند و پذیرفتند که این ایده دارای یکپارچگی مناسب و خوبی است. بعد آن واترز، گیلمور، رایت و میسن در نوشتن و تولید قطعات شرکت کردند و واترز نیز به ایجاد نسخه‌های اولیه از قطعات آلبوم در استودیوی ضبط کوچک خانه‌اش در ایسلینگتون پرداخت.

قسمت‌هایی از آلبوم جدید از قطعات به‌جامانده از قطعات استفاده نشدهٔ قبلی است:خط آغازین آهنگ «نفس بکش» از کارهایی گرفته شده‌است که واترز و ران گیسین برای موسیقی متنی با نام موسیقی بدنی نوشته بودند، اساس و پایهٔ آهنگ «ما و آن‌ها» نیز از قطعه‌ای است که توسط ریچارد برای موسیقی متنِ نقطه زابریسکی نوشته شده‌است.

مراحل ضبط آلبوم[ویرایش]

ابی رود استودیوز

آلبوم در ابی رود استودیوز لندن ضبط شد، در دو فصل، مابین ماه مه ۱۹۷۲ و ژانویه ۱۹۷۳. گروه برای این آلبوم از آلن پارسونز به عنوان مهندس صدا استفاده کرد. آلن پارسونز پیش‌تر در ضبط آلبومِ مادر قلب‌اتمی، با گروه همکاری کرده بود، او به عنوان مهندس صدا؛ تجربهٔ کار با بیتلز را در دو آلبومِ بگذار باشد و ابی رود را داشت.

در مراحل ضبطِ آلبوم، از پیشرفته‌ترین روش‌های استودیویی آن زمان استفاده شد. استودیوی مورد استفاده؛ قابلیت ضبطِ ۱۶آهنگی را دارا بود، که این توانایی درجهٔ انعطاف‌پذیری بیشتری را برای گروه نسبت به ضبطِ ۸آهنگی یا چهارآهنگی، که قبلتر استفاده می‌شد، فراهم می‌کرد.

در اول ژوئن آهنگِ «ما و آن‌ها» ضبط شد. به دنبال آن در شش روز بعد آهنگِ «پول» ضبط شد. واترز یک اثر صوتی تکرارشونده از صداهایی که پول مربوط می‌شد، مانندِ پرتاب سکّه در یک کاسه ضبط شده بود، ایجاد کرد. دو قطعهٔ بعد؛ «پول» و «کنسرتی بزرگ در آسمان» بودند که ضبط شدند. ضبطِ این دو قطعه به دنبال یک وقفهٔ دوماهه - که در طی آن اعضای گروه مدتی را با خانواده سپری کردند و برای تورِ پیشِ رو آماده شدند- انجام شد.

فصل‌های ضبط مرتباً دچار وقفه می‌شد؛ واترز، یکی از هواداران باشگاه فوتبال آرسنال، برای دیدن مسابقه تیم محبوبش مهلت می‌خواست. گروه گه‌گداری برای دیدن سریال «Monty Python's Flying Circus» کار را به تعویق می‌انداخت.

پس از بازگشت از تورِ ایالات متحده در ژانویه ۱۹۷۳، گروه آهنگ‌های «اختلال ذهنی»، «کسوف»، «هر رنگی که دوست داری»، «پا به فرار» را ضبط کرد.

فهرست آهنگ‌ها[ویرایش]

سمت نخست
شمارهنامآهنگسازخواننده(ها)مدت
۱.«با من صحبت کن»میسنبی کلام۱:۳۰
۲.«نفس بکش»واترز، گیلمور، رایتگیلمور۲:۴۳
۳.«پا به فرار»گیلمور، واترزبی کلام۳:۳۶
۴.«زمان» (شامل بازگشت به ادامهٔ نفس بکش)میسن، واترز، رایت، گیلمورگیلمور، رایت۷:۰۱
۵.«کنسرتی بزرگ در آسمان»رایت، کلیر توریکلر توری۴:۳۶
سمت دوم
شمارهنامآهنگسازخواننده(ها)مدت
۱.«پول»واترزگیلمور۶:۲۲
۲.«ما و آن‌ها»واترز، رایتگیلمور، رایت۷:۴۶
۳.«هر رنگی که دوست داری»گیلمور، میسن، رایتبی کلام۳:۲۵
۴.«اختلال ذهنی»واترزواترز۳:۴۸
۵.«کسوف»واترزواترز۲:۰۳
پینک فلوید در حال اجرای نیمه تاریک ماه در Earls Court ۱۹۷۳

نمودارهای فروش[ویرایش]

نمودار
مکان
منبع
نمودارهای استرالیا ARIA ۱۱ [۱۳]
۵۰ آلبوم برتر بلژیک Flemish Region ۴۲ [۱۳]
۵۰ آلبوم برتر بلژیک (والونی) ۲۸ [۱۳]
۱۰۰ آلبوم برتر کانادا RPM ۱ [۱۴]
۲۰ آلبوم طولانی هلند ۲ [۱۳]
نمودارهای فنلاند ۱۰ [۱۳]
نمودار آلبوم‌های فرانسه SNEP ۹۴ [۱۳]
۲۰ آلبوم برتر ایتالیا FIMI ۲ [۱۳]
۴۰ آلبوم برتر نیوزلند ۱ [۱۳]
۴۰ آلبوم برتر نروژ VG-lista ۲ [۱۳]
نمودارهای بریتانیا ۲ [۱۵]
ایالات متحده Billboard Top LPs & Tapes ۱ [۱۵]

فروش‌های برگزیدهٔ آلبوم[ویرایش]

کشور گواهی فروش تاریخ آخرین گواهی توضیح منبع(ها)
آرژانتین ۲× پلاتین ۲۰۰٬۰۰۰ ۱ اوت ۱۹۹۴ [۱۶]
استرالیا ۱۴× پلاتین ۹۸۰٬۰۰۰ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۱ [۱۷]
اتریش ۲× پلاتین ۱۰۰٬۰۰۰ ۱۵ می ۲۰۰۳ [۱۸]
کانادا ۲× الماس ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ مارس ۲۰۰۳ [۱۹]
فرانسه پلاتین ۲٬۵۵۵٬۴۰۰ ۱۹۸۰ پنجمین آلبوم پرفروش همه زمان‌ها در فرانسه [۲۰]
آلمان ۲× پلاتین ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۹۹۳ [۲۱]
ایتالیا پلاتین ۱۰۰٬۰۰۰ ۲۰۰۳ [۲۲]
لهستان پلاتین ۵۰٬۰۰۰ ۲۰۰۳ [۲۳]
بریتانیا ۹× پلاتین ۴٬۱۱۴٬۰۰۰ ۱ ژانویه ۲۰۱۲ ۱۵ آوریل ۲۰۰۵ هفتمین آلبوم پرفروش همه زمان‌ها در بریتانیا [۲۴][۲۵]
ایالات متحده (RIAA) ۱۵× پلاتین ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ۶ آوریل ۱۹۹۸ ۱۱× پلاتین در ۱۹۹۰ [۲۶]
ایالات متحده Nielsen SoundScan ۹٬۲۷۴٬۲۲۳ از ۱۹۹۱ – فوریه ۲۰۱۲ [۲۷]

دست‌اندرکاران[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Erlewine, Stephen Thomas, Review: The Dark Side of the Moon, allmusic.com, retrieved 3 November 2011
 2. Jones, Chris (20 November 2002), Review of Pink Floyd – Dark Side Of The Moon, bbc.co.uk, retrieved 7 August 2009
 3. Twist, Carlo, Dark Side of the Moon – Blender, blender.com, archived from the original on 6 September 2009, retrieved 7 August 2009
 4. Sutcliffe, Phil (1998–03), The Dark Side of the Moon Review Retrospective, Mojo, p. 98 Check date values in: |date= (help)
 5. Dark Side Of The Moon Review, tower.com, 20 March 1993, p. 33, retrieved 7 August 2009
 6. Davis, Johnny (1994–10), The Dark Side of the Moon Review, Q, p. 137 Check date values in: |date= (help)
 7. Christgau, Robert (1973), Consumer Guide Album, robertchristgau.com, retrieved 7 August 2009
 8. Dark Side Of The Moon Review, tower.com, May 2003, retrieved 7 August 2009
 9. مقالهٔ Floydian Slip دربارهٔ نیمهٔ تاریک ماه
 10. «گزارش راک اند رول» آرشیو بلاگ» Cover Story - "نیمهٔ تاریک ماه" از Hipgnosis». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ فوریه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۳۰ آوریل ۲۰۰۸.
 11. «شکنندگان رکورد و متفرقه: آلبوم‌ها». دریافت‌شده در ۲۰۰۷-۰۵-۰۶.
 12. ارلواین، استفتن توماس. «بررسی نیمهٔ تاریک ماه». آل‌میوزیک. آل میوزیک گاید، ال‌ال‌سی. دریافت‌شده در ۲۰۰۶-۱۲-۲۳.
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ ۱۳٫۲ ۱۳٫۳ ۱۳٫۴ ۱۳٫۵ ۱۳٫۶ ۱۳٫۷ ۱۳٫۸ Pink Floyd —The Dark Side of the Moon (album), ultratop.be, retrieved 22 September 2009
 14. RPM100 Albums — Top Albums/CDs — Volume 19, No. 13, May 12, 1973, collectionscanada.gc.ca, archived from the original on 14 October 2012, retrieved 4 May 2010
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ Rees, Dafydd; Crampton, Luke (1991), Rock Movers & Shakers, ABC-CLIO, p. 388, ISBN 0-87436-661-5
 16. "Argentinian album certifications – Pink Floyd – The Dark Side of the Moon". Argentine Chamber of Phonograms and Videograms Producers. Retrieved 22 February 2011.
 17. "2007 Albums Accreditations". Australian Recording Industry Association. Retrieved ۲۰۱۰-۰۲-۰۶.
 18. "Austrian album certifications – Pink Floyd – The Dark Side of the Moon" (به German). IFPI Austria. Retrieved 22 February 2011.
 19. "Canadian album certifications – Pink Floyd – The Dark Side of the Moon". Music Canada. Retrieved 22 February 2011.
 20. "InfoDisc: Les Certifications: Officielles (albums)" (به French). InfoDisc. Syndicat National de l'Edition Phonographique. Retrieved ۲۰۱۰-۱۰-۱۱.
 21. "Gold-/Platin-Datenbank (Pink Floyd; 'Dark Side of the Moon')" (به German). Bundesverband Musikindustrie. Retrieved 22 February 2011.
 22. "FIMI: GFK Certificazioni ALBUM e COMPILATION – week 27/2011" (PDF) (به Italian). FIMI. Federazione Industria Musicale Italiana. Archived from the original (PDF) on ۱۰ اوت ۲۰۱۱. Retrieved ۲۰۱۱. Check date values in: |accessdate= (help)
 23. Zpav Platinum Album Poland (به Polish), zpav.pl, archived from the original on ۱۳ آوریل ۲۰۱۰, retrieved 26 November 2010 Check date values in: |accessdate= (help)
 24. Certified Awards Search, bpi.co.uk, retrieved 14 September 2009
 25. Top 40 Best Selling Albums (PDF), bpi.co.uk, archived from the original on 20 July 2011, retrieved 3 March 2012
 26. "American album certifications – Pink Floyd – Dark Side of the Moon". Recording Industry Association of America. Retrieved 22 February 2011. If necessary, click Advanced, then click Format, then select Album, then click SEARCH. 
 27. Sales questions: Pink Floyd, yahoo.com, 5 October 2011, retrieved 13 November 2011

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «The Dark Side of the Moon». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳ ژوئن ۲۰۱۲.