فرهاد میرزا معتمدالدوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرهاد میرزا معتمدالدوله (در حدود ۱۳۰۰ قمری) اثر ابوتراب غفاری

فرهادمیرزا معتمدالدوله (۱۲۳۳–۱۳۰۵ ه‍.ق) از مشاهیر و رجال و شاهزادگان عصر ناصرالدین شاه، فرزند عباس میرزا نایب‌السلطنه و عموی ناصرالدین شاه بود. مادرش فصل بهار خانم نام داشت و به نوشته عزالدوله گرجی یا ارمنی بود که از تفلیس او را آورده بودند.[۱] که از ت در سال ۱۲۵۰ به حکومت لرستان و خوزستان و سپس حکومت اردلان منصوب شد. ناصرالدین شاه در نخستین سفر خود به فرنگ او را بعنوان نایب‌السلطنه برگزید.

خلاصه و چکیدهٔ چند سطر از کتاب خاطرات حاج سیاح[۲] دربارهٔ فرهاد میرزای معتمدالدوله: حکومت فارس و بنادر آن در دستان فرهاد میرزای معتمدالدوله بوده‌است. که از طرف او حاجی محمد باقر خان اصفهانی در بوشهر به عنوان شهردار حکمرانی می‌کرده‌است، از اقدامات مهم فرهاد میرزای معتمدالدوله می‌توان به ایمن کردن راه‌ها از دزد و راه زن نام برد، اما روشی که به کار بسته‌است اصلاً مناسب و درست نبوده‌است زیرا به محض اینکه تهمت دزدی به کسی زده می‌شده‌است و قبل از اثبات جرم، تمام دارایی متهم ضبط و سر و دست او بریده می‌شد. حکومت تمامی بنادر با پسرش اویس میرزای احتشام الدوله بود که بخشدار او حاجی ابراهیم خان بوده‌است، دست تجاوز و ظلم و ستم هر دو همیشه برسر بیچارگان دراز بوده به طوریکه به هیچ چیز کسی که دچار غضب این دو می‌شدند رحم نمی‌کردند و تمام زندگی و هویت فرد را نابود می‌کردند، کسی هم قدرت شکایت نداشت، اینها چه سرها بریده‌اند و چه اعضاء که قطع کرده‌اند و بسیاری از مال‌ها را غارت کرده‌اند. روزی آقا سید حسن که از علمای عصر قاجاریه در شهر برازجان بوده، حاج سیاح را به خانه خود دعوت می‌کند، در خلوت حاج سیاح از اوضاع شهر فارس و حکومت آن سؤال می‌کند. آقا سید حسن توضیح می‌دهد که فرهاد میرزای معتمدالدوله شخص بیرحم خون‌خواری است که به محض تهمت دزدی، سر و دست متهم را از تن جدا می‌کند، از این بابت راه‌ها امنیت کامل دارد اما ظلم مزدوران حکومت بی پایان است. بزرگان این اطراف را به قتل رسانیده و حیدرخان که شخص معروف و ثروتمندی بوده‌است را کشته و هر چه را داشته غارت کرده‌است.

Farhad mirza.jpg

فرزندان[ویرایش]

ردیف نام تولد/وفات یادداشت‌ها
۱ مهرماه خانم عصمت‌السلطنه ابتدا همسر قوام‌الدوله آشتیانی
سپس همسر وزیرلشکر آشتیانی
سپس همسر عبدالوهاب خان آصف‌الدوله
سپس همسر حسین خان حسام‌الملک
۲ سلطان اویس میرزا
۳ حرمت‌الدوله ابتدا همسر احتشام‌الدوله
سپس همسر میرزا محمود وزیر.
۴ عبدالعلی میرزا
۵ شمس‌الدوله همسر سلطان حسین میرزا نیرالدوله، دارای دو دختر: فصل بهار خانم ایران‌الدوله (نویسنده، نقاش و شاعر) و مهرافروز خانم شمس‌السلطنه همسر محمدعلی‌خان خازن‌الملک.[۳] در جمادی‌الاول سال ۱۳۰۹ قمری در حدود سن چهل و سه سالگی در نیشابور درگذشت.[۴]

آثار[ویرایش]

 • قمقام الزخار و صمصام البتار در احوالات مولی الکونین ابی عبدالله الحسین علیه السلام
 • هدایت السبیل و کفایت الدلیل (سفرنامه مدینه)
 • جام جم
 • زنبیل
 • کنزالحساب
 • منشآت
 • نصاب انگلیسی
 • دیوان اشعار

تبارنامه[ویرایش]

تبارنامهٔ خاندان آشتیانی، شاخهٔ میرزا هاشم
میرزا محسن آشتیانی
میرزا کاظم آشتیانیمیرزا هاشممیرزا آقاسی‏‌بیگ
مایل آشتیانیمیرزا محمدتقیفرهاد میرزا معتمدالدوله
پسر عباس میرزا
دخترقوام‌الدوله آشتیانیعصمت‌السلطنه
طاووس خانم
دختر مجدالملک
ابراهیم معتمدالسلطنهمعتضدالملکعظیم‌الدوله
احمد قوامحسن وثوق


منابع[ویرایش]

 1. عبدالصمد میرزا عزالدوله سالور و دو سفرنامه او به اروپا در سال‌های ۱۲۹۰ و ۱۳۰۰، به کوشش مسعود سالور، نشر نامک، تهران، ۱۳۶۷، ص۹
 2. سیاح، حمید (۱۳۴۶). گلکار، سیف‌الله، ویراستار. خاطرات حاج سیاح یا دوره خوف و وحشت. تهران: مؤسسه انتشارات امیر کبیر. ص. ۱۳.
 3. مهر افروز خانم شمس‌السلطنه
 4. اعتمادالسلطنه. روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه. ص۷۷۹