پرش به محتوا

شورش کرونشتات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شورش کرونشتات
بخشی از جنگ داخلی روسیه

حمله ارتش سرخ به کرونشتات
تاریخ۷-۱۷ مارس ۱۹۲۱
موقعیت
نتایج پیروزی بلشویک‌ها
طرف‌های درگیر

ملوانان

شهروندان مسلح شهر کرونشتات
 جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی
ارتش سرخ
فرماندهان و رهبران
استپان ماکسیمویچ پتریچنکو جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی میخائیل توخاچفسکی
جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی لئون تروتسکی
قوا
بین ۱۱٬۰۰۰ تا ۱۸٬۰۰۰ نفر بین ۱۰٬۰۰۰ تا ۳۰٬۰۰۰ نفر
تلفات و خسارات
حدود ۱٬۰۰۰ نفر کشته‌شده در شورش و ۱٬۲۰۰ تا ۲٬۱۶۸ اعدام‌شده بیش از ۱٬۵۰۰ نفر

شورش کرونشتات (روسی: Кронштадтское восстание، آوانگاری Kronshtadtskoye vosstaniye) شورش ناموفقی بود که در مارس ۱۹۲۱ در شهر کرونشتات و توسط ملوانان، سربازان و هواداران غیرنظامی آن‌ها به رهبری استپان ماکسیمویچ پتریچنکو علیه بلشویک‌ها صورت گرفت.

این شورش در حالی رخ داد که، در تمام طول جنگ داخلی روسیه، یعنی از اواخر سال ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۱ میلادی، ملوانان کرونشتات به نفع ارتش سرخ در جنگ با نیروهای ارتش سفید و برخی از کشورهای غربی حامی آن‌ها شرکت داشتند.

پس از شکست ارتش سفید و رفع خطر خارجی‌ها، ملوانان کرونشتات علیه بلشویک‌ها وارد جنگ شدند زیرا ملوانان کرونشتات، تسلط نظام تک‌حزبی را خیانت به آرمان‌های انقلاب ۱۹۱۷ روسیه می‌دانستند. در مارس ۱۹۲۱، گروهی از ملوانان، سربازان و هواداران غیرنظامی آن‌ها علیه بلشویک‌ها در کرونشتات شورش کردند. پادگان آن‌ها قبلاً مرکز حمایت اصلی از بلشویک‌ها بود. خواست اصلی آن‌ها «آزادی بیان»، خاتمه دادن به اردوگاه‌های کار اجباری، تغییر سیاست‌های جنگی شوروی و حذف «کنترل حزبی» بر شوراهای کارگری شوروی بود. بعد از گفتگوهایی کوتاه، لئون تروتسکی با گسیل کردن نیروهای ارتش سرخ به کرونشتات همراه با چکا، شورش آن ها را سرکوب کرد.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]