مرکز رسانه‌ای مستقل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Independent Media Center (Indymedia)
Imclogo2.gif
Indymedia logo
گونهOpen publishing
قطعآنلاین و آفلاین
صاحب امتیازندارد
بنیان‌گذاری۲۴ نوامبر ۱۹۹۹
زبانزبان انگلیسی, زبان اسپانیایی, زبان یونانی, زبان فرانسوی, زبان ایتالیایی, زبان آلمانی, زبان پرتغالی, زبان هلندی, زبان سوئدی, زبان فنلاندی, زبان روسی, زبان لهستانی, زبان رومانیایی, زبان عبری and زبان عربی
ستادگوناگون
وبگاه رسمیIndymedia.org

مرکز رسانه‌های مستقل یا ایندی‌مدیا (همچنین به عنوان Indymedia یا IMC شناخته می‌شود) یک شبکه انتشاراتی آزاد از روزنامه‌نگاران فعال است که در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی گزارش می‌دهند. آغاز کار آن در لندن و سیدنی در طی کارناوال ۱۹۹۹ علیه سرمایه‌داری بود و سپس اولین مرکز رسانه‌ای ایندی‌مدیا برای گزارش از اعتراضات به کنفرانس وزرای سازمان تجارت جهانی در سیاتل تأسیس شد. ایندی مدیا با جنبش عدالت جهانی که از نئولیبرالیسم و نهادهای وابسته به آن انتقاد می‌کند، ارتباط نزدیکی پیدا کرده‌است.

در اوایل دهه ۲۰۰۰، شبکه ایندی‌مدیا به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. مراکز داوطلبانه با استفاده از همان نرم‌افزار (که در سیدنی ایجاد شده بود) راه‌اندازی شدند، بنابراین همه سایت‌ها فرمت مشترکی داشتند که شامل شبکه خبر انتشار آزاد و استفاده از ستون‌ها بود. بعداً مراکز نرم‌افزاری خود را متناسب با نیازهای محلی توسعه دادند. در دهه ۲۰۱۰ تعداد مراکز کاهش یافت. از دلایل این کاهش می‌توان به رشد سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، نهادینه شدن جنبش عدالت جهانی و سرکوب دولت‌ها اشاره کرد. در مراکز انگلستان، ایالات متحده، ایتالیا و آلمان به مراکز مختلفی حمله شده‌است. شعار این شبکه "از رسانه متنفر نباشید، رسانه شوید!" بود.

اهداف[ویرایش]

طبق صفحه اصلی چتر، «ایندی‌مدیا مجموعه‌ای از سازمان‌های رسانه‌ای مستقل و صدها روزنامه‌نگار است که پوشش خبری مردمی و غیر شرکتی را ارائه می‌دهند.»[۱] هدف این است که جایگزینی برای رسانه‌های دولتی و شرکتی باشند و به دنبال تسهیل کار مردم هستند تا بتوانند رسانه‌های خود را تا حد ممکن مستقیم منتشر کنند. [۲]

منابع[ویرایش]

  1. "Independent Media Center – www.indymedia.org – (((i)))". Archived from the original on September 11, 2007. Retrieved September 9, 2007.
  2. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Hanni وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

پیوند به بیرون[ویرایش]