چوزک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چوزوک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانزنجان
شهرستانخدابنده
بخشبخش سجاس‌رود
دهستانسجاس‌رود
مردم
جمعیت۱۷۸۷ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۲۰۰۵
کد آماری۲۳۴۶۸۷

چوزوک، روستایی از توابع بخش سجاس‌رود شهرستان خدابنده در استان زنجان ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سجاس‌رود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۵۵۸ نفر (۳۶۳خانوار) بوده‌است. تپه چال یا به قول اهالی چال تپه مربوط به دوره ساسانی و در این روستا با نامی دیگر و نامعلوم قرار دارد و در سال ۱۳۸۳ ثبت ملی شده است . این منطقه از دوره ساسانی محل زندگی بوده است در حمله مغولان و در مقاومتهای مردمی روستا از بین رفت وتمامی مردم کشته شدند . در دوره اقا محمد خان و لجاجت وی با اقوام ترکهای قشقایی و لرها که در بخش مرکزی و غرب ایران از اصفهان تا شیراز و خوزستان دامنه داشت و برای پراکنده کردن آنها و در کوچ اجباری اهالی این بخش بزرگ از ایران به منطقه قزوین تعدادی هم به خاطر منابع طبیعی و وجود آب مناسب در این منطقه ساکن شدندو بمرور روستای چوزک با نام کنونی را از اسم چشمه چوزک که در ۶۰ کیلومتری سمیرم و در کهکلیویه قرار دارد انتخاب نمودند و نام پرچگانی هم از چشمه و دره پرچگان سمیرم به عاریت گرفتند .ساکنین اصلی روستای چوزک امروزی اله مرادیها(پرچگانیها)وعزیزیها هستند و سایرین از روستاهای دیگر مثل هلیل آباد و چند روستای دیگر و در سالهای اخیر ساکن شد ه اند)(رحمان پرچگانی).

طوایف اصلی اله مرادی و عزیزی نام های رایج:پرچگانی،پرچکانی،ثالکو،نظری،عزیزی،اسکندری محصولات کشاورزی عمدتا گندم ،جو سیب زمینی علوفه دام ،ذرت پیاز محصولات باغی سیب زردآلو گلابی هلو انگور خیار . داری دو مسجد و یک حسینه از مراسم رایج مذهبی سوگواری روز عاشورا و ماه صفر و تعزیه خوانی شغل عمده اهالی کشاورزی ،دامداری، نانوایی

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.