سلول‌های دندریتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلول های دندریتیک
Dendritic cells.jpg
سلول های دندریتیک در پوست
Dendritic cell revealed.jpg
تفسیر هنری از سلول های دندریتیک).
جزئیات
لاتینcellulae dendritrici[نیازمند منبع]
دستگاهدستگاه ایمنی
THH1.00.01.0.00038
واژگان کالبدشناسی

سلول‌های دندریتیک (به انگلیسی: Dendritic cells) از انواع سلول‌های عرضه کنندهٔ آنتی ژن و همچنین به عنوان سلول‌های فرعی در دستگاه ایمنی هستند. عملکرد اصلی آن‌ها پردازش آنتی ژن‌ها و ارائه آنتی ژن‌ها در پاسخ اولیه برای لنفوسیت‌های در حال استراحت و در پاسخ ثانویه برای لنفوسیت‌های خاطره ای است.[۱] سلول‌های دندریتیک از مغز استخوان مشتق شده و یک تیره هماتوپویتیک ویژه ای را ایجاد می‌کنند که کمتر از ۱٪ سلول‌های تک هسته ای خون محیطی را تشکیل می دهند. از جمله تفاوت این سلول‌ها با سایر مونونوکلئرها وجود آنتی ژن Ia، فقدان رسپتور FC، فقدان رسپتور برای گلبول قرمز گوسفند، عدم حضور ایمنوگلوبولین های سطحی و سایر مارکرهای لنفوسیتی و مونوسیتی در سطح آنهاست.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

سلول‌های دندریتیک برای اولین بار توسط پاول لانگرهانس در اواخر قرن نوزدهم شرح داده شد.(از این رو به آن‌ها «سلول های لانگرهانس» نیز گفته می‌شود. اصطلاح سلول دندریتی در سال ۱۹۷۳ توسط رالف استاینمن و زنول ای. کوهن ابداع شد. استاینمن در سال ۲۰۰۷ برای کشف نقش محوری سلول‌های دندریتیک در پاسخ ایمنی تطبیقی جایزهٔ آلبرت لسکر برای تحقیقات پزشکی(جایزه لسکر) را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۱ جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را کسب نمود.

بیماری[ویرایش]

عفونت HIV[ویرایش]

ویروس HIV _عامل بیماری ایدز_ می‌تواند از طریق گیرنده‌های مختلف به سلول‌های دندریتیک متصل شود. زمانی که سلول دندریتی و HIV به سمت غدد لنفاوی حرکت کنند، ویروس می‌تواند در این فرصت CD4+ سلول T را منتقل کند. ابن عفونت HIV می‌تواند بعد از درمان درمان اچ‌آی‌وی/ایدز هم ادامه داشته باشد.

خود ایمنی[ویرایش]

تغییرات سلول‌های دندریتی نقش عمده ای در آلرژی و بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوس و بیماری التهاب روده نظیر بیماری کرون و کولیت زخمی دارد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ وجگانی، محمد (۱۳۷۵). ایمونولوژی. موسسه نشر جهاد.