رتیکولوسیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رتیکولوسیت

رتیکولوسیتها گلبول قرمز نارس هستند که به طور معمول در حدود ۱ ٪ از سلول‌های قرمز در بدن انسان را تشکیل می‌دهند. رتیکولوسیت‌ها در مغز استخوان قرمز بالغ شده و سپس قبل از آنکه بالغ شوند در حدود یک روز در جریان خون به گردش درمی آیند. رتیکولوسیت‌ها مانند گلبول‌های قرمز خون هسته سلولی ندارند ولی دارای ریبوزوم های زیادی می باشند. در عرض سه روز در حالت نرمال رتیکولوسیت ریبوزوم های خود را از دست می دهد و به یاخته سرخ تبدیل می شود.

دلیل نامگذاری آنها این است که بدلیل وجود شبکه‌ای از آران‌ای ریبوزومی، پس از رنگ آمیزی با متیلن آبی در زیر میکروسکوپ بصورت شبکه‌ای دیده می‌شوند.

شاخص فرآوری رتیکولوسیت میزان نرمال شده رتیکولوسیت را به دست می دهد، این شاخص نشان دهنده میزان توانایی مغز استخوان برای تولید گلبول قرمز است.

منابع[ویرایش]

  • ایمونولوژی سلولی و مولکولی ابوالعباس؛ نویسنده: ابول عباس؛ ترجمه مهرداد رشدی بنام، احمد مسعود؛ ناشر: کتاب میر؛ شابک: 964-6449-14-X
  • ایمونولوژی رویت؛ جاناتان بروستوف، ایوان موریس رویت، دیوید میل، دیوید بی روث؛ مترجم عبدالحسین کیهانی، علیرضا فتح اللهی، مسعود خدایی، سیدهادی ولایی، معصومه ناظر، مریم زرین قدم مقدم؛ ناشر: ارجمند؛ شابک: 978-964-496-077-2