سلول کشنده طبیعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سلولهای کشنده طبیعی(به انگلیسی: Natural killer cell) (NK cells) لنفوسیتهایی از سیستم ایمنی بدن هستند که در ایمنی سلولی و ایمنی ذاتی (Innate immune system) دخیل هستند.این سلولها جزء سيستم ايمنی ذاتی بدن هستند.

عملکرد[ویرایش]

سلولهای کشنده طبیعی با واسطه سيتوتوکسيسيتی می‌توانند اهداف خود را بدون وجود آنتی‌ژنهای سازگاری نسجی ( MHC = Major histocompatibility complex ) شناسايی کنند. سلولهای کشنده طبيعی اولين خط دفاعی در از بين بردن سلولهای سرطانی و سلولهای آلوده به ويروس می‌باشند.کاهش فعاليت اين سلولها می تواند با بروز،استقرار و گسترش بسياری از سرطانها ، عفونتهای ويروسی ، سندرمهای نقص ايمنی و بيماريهای خودایمنی همراه باشد.سلولهای NK، رده ای از سلول های مرتبط با لنفوسیت ها هستند که سلول های آلوده را شناسایی می کنند و با کشتن مستقیم این سلول ها و یا ترشح سایتوکاین های التهابی، پاسخ می دهند. سلول های NK، شامل 5 تا 20% از سلول های تک هسته ای خون و طحال می باشند. اصطلاح کشنده طبیعی، به این معنی می باشد که اگر این سلول ها را از خون یا طحال جدا کنند، بدون نیاز به فعال سازی اضافی، می توانند سلول های هدف مختلف را بکشند و نیازی به وجود خاطره نمی باشد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سید احسان، حسینی. دلیرژ، نوروز.آهنگران، ناهید. تاثیر ژل رویال بر میزان سیتوتوکسیتی سلولهای تک هسته ای خون محیطی علیه سلولهای اریترولوسمی رده K562، مجله علوم پزشکی مازندران، 1393، شماره 114، صفحه 1 تا 7.

پیوند به بیرون[ویرایش]