توتون‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
راهی که توتن‌ها و کیمبرها در کوچ خود درپیش گرفتند

توتُن‌ها (به آلمانی: teuton؛ نیاژرمنی: Þeudanōz) برپایهٔ نوشته‌های کهن تاریخ‌نگاران یونانی و رومی، ژرمن‌تبارانی بودند که در شبه جزیره ژوتلند (گوت‌لند) می‌زیسته‌اند. اگرچه برخی چنین می‌پندارند که وابستگی نژادی آنها به آلمانی‌ها یا گول‌ها درست نیست. بر پایه نقشه بطلمیوس آنها در شبه جزیره ژوتلند در دانمارک زندگی می‌کردند که با دیدگاه پوپنیوس ملا که زادگاه آنها را در اسکاندیناوی می‌دانست همسو بود. به هر روی آنها بر این باور بودند که نام توتن‌ها از گستره‌ای در شمال دانمارک به نام تی برگرفته شده است.

بیش‌تر از یک سده پیش از زایش مسیح بسیاری از توتن‌ها و تبارهای کیمبری به سوی جنوب و باختر دره رود دانوب کوچیدند. جایی که با امپراتوری رومی‌ها روبرو شدند. در سال‌های پایانی سده دوم پیش از میلاد گذر توتن‌ها و کیمبری‌ها از میان سرزمین گول‌ها و یورش آنها به رومی‌ها در ایتالیا نگاشته شده است. پس از چندین پیروزی پشت سر هم برای ارتش یورش آورنده ٬کیمبری و توتن ارتش‌های خود را از هم جدا کردند و پس از آن جداگانه از گائوس ماریوس سردار رومی در ۱۰۱ و ۱۰۲ سال پیش از میلاد شکست خوردند. پس از شکست توتن‌ها پادشاه آنها به زنجیر کشیده می‌شود و همه زنان دربند شده آنها خودکشی می‌کنند. از این رخداد در افسانه‌های رومی نیز به پاس دلاوری ستودنی آنها بدست ژِروم یاد شده است. گفته شده که ۳۰۰ تن از زنان شوهردار توتن که به بردگی رومی‌ها در آمده بودند پس از این که از پذیرش درخواست رومی‌ها سرباز می‌زنند برای رهایی از دست آن‌ها نخست کودکان کوچک شان را می‌کشند و سپس در شب با دست‌های خود همدیگر را خفه می‌کنند.

نگاره‌ای از پایداری زنان توتنی از واگن فورت ۱۸۸۲

بنمایه[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Teutons،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Teutons&oldid=285461057 (accessed April ۲۲، ۲۰۰۹).