کنکور در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تعداد و نسبت داوطلبان و پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری ایران بین سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۲.

در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، متولّی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون در هر سال یک بار در ماه تیر به صورت یک مرحله‌ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبانهای خارجی و هنر به‌طور جداگانه برگزار می‌شود. مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز آزمون‌های تقریباً مشابهی را برای پذیرش دانشجو برگزار می‌کرد. دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون گروه پزشکی را جداگانه از آزمون علوم تجربی برگزار می‌کرد. از کنکور سراسری ۱۳۹۲ این آزمون با آزمون سراسری تلفیق شد.

طبق مصوبه مجلس، قرار است کنکور به تدریج حذف شود و معیارهای دیگری برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شود. { البته فعلا خبری از حذف کنکور نیست .} [نیازمند منبع]

همچنین بر اساس مصوبات مجلس و در راستای حذف تدریجی کنکور، معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با تأثیر ۲۵ درصد به صورت مثبت و معدل امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با تأثیر ۵ درصد به صورت مثبت لحاظ می‌شود.که البته برای داوطلبان نظام آموزشی جدید{ 6-3-3 }معدل امتحانات نهایی برگزار شده در کلاس دوازدهم تاثیر 30 درصدی به صورت مثبت را دارا می باشد.

تاریخچه[ویرایش]

نخست‌وزیر موسوی در بازدید از یک مرکز برگزاری کنکور سال ۱۹۸۵م/۱۳۶۴ش.
جلسه کنکور، جلسه کنکور قوانینی دارد از جمله همراه داشتن گوشی همراه و ماشین حساب ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود؛ درهای ورودی یک ساعت پیش از آغاز آزمون بسته می‌شوند و از ورود داوطلب به جلسه جلوگیری می‌شود

اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷٬۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اوّلین دورهٔ کنکور، به صورت سؤالات کوتاه‌پاسخ طرّاحی شده بود. در آزمون سال ۱۳۹۴ که چهل و ششمین کنکور ایران بود حدود ۸۵۰۰۰۰نفر داوطلب ورود به دانشگاه بودند که ۵۰۰۰۰۰ نفر در رشته علوم تجربی ثبت نام کرده بودند.[۱]

دروس عمومی[ویرایش]

۴ درس زبان و ادبیات فارسی، دین و زندگی، زبان خارجی و زبان عربی در کلیه آزمون‌ها به‌عنوان دروس عمومی مورد سؤال واقع می‌شوند.[۲][۳] ضرایب دروس عمومی به ترتیب زیر است:

«زبان و ادبیات فارسی» :۴- «دینی» :۳- «زبان خارجی»۲: «عربی» :۲

دروس اختصاصی[ویرایش]

دروس اختصاصی گروه‌های آزمایشی مختلف عبارت‌اند از:

ریاضیات (شامل: ریاضی، حسابان، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه، هندسه تحلیلی و جبر خطی، ریاضیات گسسته، آمار و مدلسازی، جبر و احتمالفیزیک و شیمی.

زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، ریاضیات عمومی، فیزیک و شیمی

زبان و ادبیّات فارسی (شامل: تاریخ ادبیات ایران و جهان، آرایه‌های ادبی، عروض و قافیه و متون نظم و نثر)، زبان عربی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه و منطق، تاریخ، جغرافیا و ریاضیات پایه.

زبان خارجی تخصّصی

درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی، خواص مواد

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی[ویرایش]

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی از گروه‌های پنجگانه آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها (آموزش عالی) است که به‌طور مستقل آزمون ورودی برگزار می‌کند و رشته‌هایی در مقاطع مختلف تحصیلی دارد. دانش‌آموزان علاقه‌مند به رشته ریاضی - فیزیک باید قدرت درک، فهم و تجزیه و تحلیل بالایی در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی داشته و پایه درسی آنها در دروس نامبرده قوی باشد. همچنین دانش‌آموز این رشته با مباحثی چون نامعادلات، معادله درجه دوم، تابع درجه دوم، لگاریتم، تصاعد عددی، تصاعد هندسی، تابع و انواع آن مجانب، حد و پیوستگی، مشتق و کاربرد مشتق، انتگرال، مثلثات در درس ریاضی و مبحث حرکت‌شناسی، دینامیک، نوسان، موج، صوت، موج الکترومغناطیس، فیزیک اتمی، الکتریسته ساکن، دما، گرما، فشار، گازها، نور در درس فیزیک و مبحث شیمی آلی، شیمی معدنی و… در درس شیمی آشنا می‌شود که علاقه و قدرت یادگیری وی در این دروس از نکات حائز اهمیت است. دانش‌آموزان این رشته می‌توانند در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) به تحصیلات خود در رشته‌های فنی و مهندسی ادامه دهند.

طبق آماری که در سال 96 منوط بر ظرفیت دانشگاه ها بر اساس شرکت کننده های کنکور ریاضی اعلام شده از تقریبا 235000 نفر ظرفیت با آزمون و بدون آزمون، تقریبا 66000 نفر با آزمون به دانشگاه راه پیدا خواهند کرد.

از 235 سوال در کنکور ریاضی، 20% – 30% آنها ساده هستند و اکثرا به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد. 40% – 60% متوسط هستند که با داشتن تسلط نسبی می توانید از پس این تیپ سوالات هم بربیایید. اما 20% – 30% باقی مانده به گروه سوالات سخت و سرنوشت ساز تعلق دارد که برای رسیدن به رتبه برتر، دانشگاه و رشته مد نظر باید وارد رقابت با این تیپ سوالات شوید.

در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، ریاضیات به عنوان مهمترین و اصلیترین ماده امتحانی اهمیت بسیاری دارد. ریاضیات رشتهٔ ریاضی به ۳ قسم تقسیم می‌شود: حساب (شامل ریاضیات ۲ حسابان و حساب دیفرانسیل و انتگرال) هندسه (شامل هندسه ۱ هندسه ۲ و هندسه تحلیلی و جبر خطی) ریاضیات گسسته (شامل آمار و مدلسازی جبر و احتمال و گسسته)

دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی: ریاضی - فیزیک - شیمی

 • دروس تخصصی برای هر رشته‌ای و هر زیر گروهی در کنکور ضریبی متفاوت دارد.

منابع گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در کنکور:

 1. ریاضی (هندسه ۱، هندسه ۲، آمار و مدلسازی، ریاضیات ۲، جبر و احتمال، حسابان، حساب دیفرانسیل و انتگرال ۱و۲ دوره پیش دانشگاهی، هندسه تحلیلی و جبر خطی دوره پیش دانشگاهی، ریاضیات گسسته دوره پیش دانشگاهی)
 2. فیزیک (فیزیک ۱ و آزمایشگاه، فیزیک ۲ و آزمایشگاه، فیزیک ۳ و آزمایشگاه ویژه رشته ریاضی و فیزیک، فیزیک ۱و۲ دوره پیش دانشگاهی)
 3. شیمی (شیمی ۲ و آزمایشگاه، شیمی ۳ و آزمایشگاه، شیمی ۱و۲ دوره پیش دانشگاهی)

گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی دارای ۳ زیرگروه می‌باشد.

زیرگروه ۱[ویرایش]

زیرگروه ۲[ویرایش]

زیرگروه ۳[ویرایش]

گروه آزمایشی علوم تجربی[ویرایش]

کتاب زیست‌شناسی (۲) سال سوم دبیرستان
نوشتار وابسته: رشته تحصیلی علوم تجربی

امسال نیز همچون سال گذشته، زمان ثبت نام آزمون دکتری 98 در نیمه اول آذرماه خواهد بود. ثبت نام دکتری 98 از 6 آذر ماه سال جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز خواهد شد و تا 12 آذرماه ادامه خواهد داشت. البته هر ساله زمان ثبت نام آزمون دکتری پس از اتمام مهلت مقرر، تمدید نیز می‌شود. لازم است داوطلبان عزیز در موعد مقرر نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.


گروه آزمایشی علوم تجربی از گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها (آموزش عالی) است که به‌طور مستقل آزمون ورودی برگزار می‌کند و رشته‌هایی در مقاطع مختلف تحصیلی دارد.

داوطلبان برای دروس مختف خود زمان های استانداردی را مهلت پاسخ گویی به سوالات دارند. جمعا ۱۷۰ سوال تخصصی و در زمان ۱۷۵ دقیقه و در بخش عمومی ۱۰۰سوال و ۷۵ دقیقه فرصت پاسخگویی دارند. با توجه به تحلیل آزمون کارشناسی علوم تجربی سال های گذشته جدول زیر میتواند به میزان دست یابی رتبه برتر به شما کمک کند.[۴]

کنکور تجربی تنوع بسیار بالایی در سوالات خود دارد به گونه ای که شما در دروس زیست شناسی و زمین شناسی با قالبی حفظی-مفهومی روبرو خواهید شد و این در حالی ست که دروسریاضی و فیزیک دانش استدلالی و محاسباتی شما را محک می زند؛ یا درس شیمی که تلفیقی از مهارت های گفته شده است.

گروه آزمایشی علوم تجربی دارای ۵ زیرگروه است. شرکت کنندگان در این گروه آزمایشی پس از قبولی در کنکور می‌توانند در رشته‌های چون پزشکی، دندان‌پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و… تحصیل کنند. از نظر طبقه‌بندی علوم، علوم تجربی شامل چهار علم «شیمی»، «فیزیک»، «زیست‌شناسی» و «زمین‌شناسی» است. در این گروه آزمایشی به‌طور یکسان به این چهار علم پرداخته نمی‌شود؛ مثلاً دربارهٔ زیست‌شناسی بسیار مفصل بحث می‌شود و ضریب بالایی هم دارد در حالی که در علم شیمی بین گروه علوم ریاضی و فنی با این گروه آزمایشی تفاوتی وجود ندارد و منابع یکی است. همین مسئله دربارهٔ علم فیزیک هم به چشم می‌خورد. علم زمین‌شناسی هم که با ضریب صفرش در زیرگروه یک، خود گویای همه چیز است.

مواد تخصصی امتحانی این گروه برگرفته از دروس تخصصی رشته تحصیلی علوم تجربی از شاخه متوسطه نظری است. این رشتهٔ دبیرستانی دربارهٔ علوم تجربی و طبیعی بحث می‌کند. از مهمترین دروس این رشته زیست‌شناسی می‌باشد که در کنکور نیز بالاترین ضریب را دارد. از مباحث اصلی دروس زیست‌شناسی می‌توان به زیست‌شناسی و بهداشت محیط، زیست گیاهی، زیست جانوری، زیست سلولی مولکولی و ژنتیک و… اشاره کرد. شرکت کنندگان در گروه آزمایشی علوم تجربی باید پایه و بنیه علمی قوی در درس زیست‌شناسی داشته و به‌راحتی از پس مسائل ریاضی، فیزیک (در حد علوم تجربی) و شیمی برآیند.

درس زیست‌شناسی در رشته تجربی مهم‌ترین درس است و در زیر گروه‌های یک و دو دارای ضریب ۴ می‌باشد.

برای دانش آموزانی که می‌خواهند در رشته داروسازی پذیرفته شوند مهم‌ترین درس بعد زیست‌شناسی ، درس شیمی است که در زیرگروه دو ضریب ۴ دارد.

در گروه آزمایشی علوم تجربی بسته به زیرگروه‌ها: دروس زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی و… مهم تلقی می‌شوند.

دروس تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی: زمین‌شناسی - ریاضی - زیست‌شناسی - فیزیک - شیمی.

ضرایب دروس:

دروس زیرگروه ۱ زیرگروه ۲ زیرگروه ۳ زیرگروه ۴ زیرگروه ۵
زمین‌شناسی صفر ۱ ۴ ۱ ۱
زیست‌شناسی ۴ ۴ ۲ ۲ ۲
شیمی ۳ ۴ ۲ ۲ ۲
فیزیک ۲ ۲ ۲ ۳ ۲
ریاضیات ۲ ۳ ۳ ۴ ۳
 • از آنجا که دروس تخصصی نقش بالایی در قبولی فرد دارند، تمام اعداد بالا در عدد ۳ ضرب می‌شوند.
 • با توجه به این که درس زمین‌شناسی در زیرگروه اول تجربی (زیر گروه پزشکی) ضریب صفر دارد به همین علت این درس دارای انحراف معیار نیست.
 • در کلیه رشته‌های مرتبط با پزشکی زیست‌شناسی بالاترین ضریب را داراست.
 • بر اساس برخی منابع زیرگروه اول را زیرگروه زیست‌شناسی، زیرگروه دوم را زیرگروه شیمی، زیرگروه سوم را زیرگروه زمین‌شناسی، زیرگروه چهارم را زیرگروه ریاضیات و زیرگروه پنجم را نیز زیرگروه فیزیک نامیده‌اند.

منابع: # ریاضیات (ریاضی ۱ سال دهم، ریاضی ۲ سال یازدهم، ریاضی ۳ سال دوازدهم)

 1. فیزیک (فیزیک ۱ سال دهم، فیزیک ۲ سال یازدهم، فیزیک ۳ سال دوازدهم ویژه رشته تجربی)
 2. زیست‌شناسی (زیست‌شناسی ۱ سال دهم، زیست‌شناسی ۲ سال یازدهم، زیست‌شناسی ۳ سال دوازدهم)
 3. شیمی (شیمی ۱ سال دهم، شیمی ۲ سال یازدهم ، شیمی ۳ سال دوازدهم)
 4. زمین‌شناسی (زمین‌شناسی سال یازدهم)

در کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی ۵۰ سؤال به زیست‌شناسی، ۳۵ سؤال به شیمی، ۳۰ سؤال به ریاضیات، ۳۰ سؤال به فیزیک و ۲۵ سؤال هم به زمین‌شناسی تعلق می‌گیرد. برای پاسخ‌گویی به سؤالات زیست‌شناسی ۳۶ دقیقه، شیمی ۳۵ دقیقه، ریاضیات ۴۵ دقیقه، فیزیک ۳۷ دقیقه و زمین‌شناسی ۲۰ دقیقه وقت در نطر گرفته شده‌است. شایان ذکر است که برای هر کدام از دروس عمومی ۲۵ سؤال در نظر گرفته شده‌است. در کنکور سراسری ابتدا دفترچهٔ عمومی را پخش می‌کنند، به ترتیب: زبان و ادبیات فارسی (عمومی)، زبان عربی (عمومی)، دین و زندگی و در نهایت زبان انگلیسی. ما بین دفترچه دروس عمومی و دفترچه دروس اختصاصی، دفترچه درس زمین‌شناسی را می‌دهند. در واقع دفترچه درس زمین‌شناسی جدا از دفترچه دروس اختصاصی است.

رشته‌های دانشگاهی گروه آزمایشی علوم تجربی در ۵ زیرگروه می‌باشد:

زیرگروه ۱[ویرایش]

زیرگروه ۲[ویرایش]

زیرگروه ۳[ویرایش]

کتاب زمین‌شناسی سال سوم دبیرستان

زیرگروه ۴[ویرایش]

زیرگروه ۵[ویرایش]

گروه آزمایشی علوم انسانی[ویرایش]

کتاب‌های درسی ادبیات فارسی در دبیرستان به ترتیب از چب به راست: ادبیات فارسی (۱)، ادبیات فارسی (۲) کلیه رشته‌ها، ادبیات فارسی (۳) رشته علوم انسانی و ادبیات فارسی (۳) رشته ریاضی و علوم تجربی

گروه آزمایشی علوم انسانی از گروه‌های پنجگانه آزمون سراسری آموزش عالی ورود به دانشگاه‌ها (کنکور) است. این گروه آزمایشی به‌طور مستقل آزمون ورودی و رشته‌هایی در سطح کارشناسی و کاردانی دارد.

پذیرش در کنکور علوم انسانی به مراتب از کنکور ریاضی و کنکور تجربی بیشتر و بهتر است و از 310864 نفر شرکت کننده در سال 96، تعداد 54407 نفر در رشته های انسانی با آزمون پذیرفته شده اند.[۵]

تیپ سوالات کنکور انسانی همانند سایر رشته هاست. 20% – 30% ساده هستند و اکثرا پاسخ می دهند، 40% – 60% سوالات متوسط هستند و با دانش نسبی از مطالب می توانید از پس این سوالات هم بر بیایید، 20% – 30% باقی مانده بخش سرنوشت ساز و مقدمه ورود به عرصه رقابت برای رتبه برتری ست که بسیار کاری سخت و دشوار است.

گروه آزمایشی علوم انسانی دارای ۵ زیرگروه است.

مواد تخصصی امتحانی آن از دروس تخصصی رشتهٔ تحصیلی علوم انسانی است که خود از شاخهٔ متوسطهٔ نظری است. رشتهٔ علوم انسانی بیشتر تأکید بر مباحث مرتبط با تفکر آدمی (دروس فلسفه و منطق و روان‌شناسی)، جامعه و مسائل مرتبط با آن (جامعه‌شناسی، تاریخ، جغرافیا و اقتصاد) و مهم‌تر از همه زبان (ادبیات فارسی و عربی) که وسیلهٔ درک و انتقال پیام میان انسانها است، دارد.

دروس تخصصی: ریاضی - اقتصاد - ادبیات فارسی - زبان عربی - تاریخ و جغرافیا - علوم اجتماعی (جامعه‌شناسی) - فلسفه و منطق - روان‌شناسی.

رشته‌های گروه آزمایشی علوم انسانی در ۵ زیرگروه است.

زیرگروه ۱[ویرایش]

زیرگروه ۲[ویرایش]

زیرگروه ۳[ویرایش]

زیرگروه ۴[ویرایش]

کتاب درسی تاریخ ایران و جهان (۲)

زیرگروه ۵[ویرایش]

ضرایب دروس تخصصی برای زیرگروه‌های مختلف:

دروس زیرگروه ۱ زیرگروه ۲ زیرگروه ۳ زیرگروه ۴ زیرگروه ۵
ادبیات فارسی ۴ ۲ ۲ ۲ ۲
زبان عربی ۴ ۱ ۱ ۱ ۱
ریاضی ۲ ۴ ۴ ۳ ۳
اقتصاد ۱ ۲ ۳ ۲ ۲
تاریخ و جغرافیا ۱ ۱ ۱ ۳ ۱
علوم اجتماعی ۱ ۳ ۲ ۲ ۳
فلسفه و منطق ۳ ۱ ۱ ۲ ۲
روان‌شناسی ۱ ۲ ۱ ۳ ۳
 • از آنجا که دروس تخصصی نقش بالایی در قبولی فرد دارند، تمام اعداد بالا در عدد ۳ ضرب می‌شوند.
 • در چندین سال اخیر میانگین درصد دروس ریاضی و زبان انگلیسی در کنکور انسانی به ترتیب ۳٪ و ۵٪ بوده‌است.

منابع گروه آزمایشی علوم انسانی در کنکور:

کتاب درسی تاریخ ادبیات ایران و جهان (۲)

.

 1. ادبیات فارسی [تاریخ ادبیات ایران و جهان ۱، تاریخ ادبیات ایران و جهان ۲، آرایه‌های ادبی، ادبیات فارسی (قافیه، عروض، سبک‌شناسی و نقد ادبی) دورهٔ پیش‌دانشگاهی.]
 2. زبان عربی (عربی ۲، عربی ۳، عربی دورهٔ پیش‌دانشگاهی)
 3. ریاضی (ریاضیات ۱، آمار و مدل‌سازی، ریاضی سال سوم دبیرستان، ریاضی پایه دورهٔ پیش‌دانشگاهی)
 4. اقتصاد (اقتصاد سال دوم دبیرستان)
 5. تاریخ و جغرافیا (تاریخ ایران و جهان ۱، تاریخ ایران و جهان ۲، تاریخ‌شناسی دورهٔ پیش‌دانشگاهی/ جغرافیا ۱، جغرافیا ۲، جغرافیا دورهٔ پیش‌دانشگاهی)
 6. علوم اجتماعی (جامعه‌شناسی ۱، جامعه‌شناسی ۲، علوم اجتماعی دورهٔ پیش‌دانشگاهی)
 7. فلسفه و منطق (فلسفه سال سوم دبیرستان، فلسفه پیش‌دانشگاهی، منطق سال سوم دبیرستان)
 8. روان‌شناسی (روان‌شناسی سال سوم دبیرستان)
 • دروس تخصصی برای هر رشته‌ای و هر زیر گروهی در کنکور ضریبی متفاوت دارد.

گروه آزمایشی هنر[ویرایش]

کنکور هنر یکی از ۵ کنکور ورود به مقطع کارشناسی یا کاردانی دانشگاه در ایران است. این کنکور مختص داوطلبانی است که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های هنری در دانشگاه هستند. این کنکور همانند ۴ کنکور دیگر (ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و زبان خارجه) دارای ۴ درس عمومی و ۷ درس اختصاصی به شرح زیر است:

 1. درک عمومی هنر ۳۰ تست
 2. درک عمومی ریاضی و فیزیک ۳۰ تست
 3. ترسیم فنی ۲۰ تست
 4. خلاقیت تصویری ۲۰ تست
 5. خلاقیت نمایشی ۲۰ تست
 6. خلاقیت موسیقی ۲۰ تست
 7. خواص مواد ۲۰ تست

برای شرکت در کنکور هنر داوطلب نیازمند مدرک پیش دانشگاهی در هر رشته‌ای است. اما غالباً بخصوص داوطلبان هنرستانی پیش هنر یا پیش دانشگاهی هنر می‌گذرانند. منابع کنکور غالباً توسط سازمان سنجش اعلام شده و علاوه بر آن‌ها برای دروس اختصاصی نیازمند مطالعه منابع آزاد هستید این کنکور برای پذیرش در رشته‌های هنری غالباً دارای امتحان عملی است. آزمون عملی (یا مرحله دوم) برای سنجیدن توانایی داوطلب توسط داوران در رشته مورد علاقه اش است. دروس تخصصی گروه آزمایشی هنر: درک عمومی هنر - درک عمومی ریاضی و فیزیک - ترسیم فنی - خلاقیت تصویری و تجسمی - خلاقیت نمایشی - خلاقیت موسیقی - خواص مواد.

 • دروس تخصصی برای هر رشته‌ای و هر زیر گروهی در کنکور ضریبی متفاوت دارد. این را به یاد داشته باشید که خواص مواد در تمام پنج زیرگروه ضریب یک دارد و میانگین آن در سال گذشته کمتر از ده درصد بوده‌است.

رشته‌ها[ویرایش]

گروه آزمایشی زبان[ویرایش]

گروه آزمایشی زبان‌های خارجی از گروه‌های آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها (آموزش عالی) است که به‌طور مستقل آزمون ورودی برگزار می‌کند و رشته‌هایی در مقاطع مختلف تحصیلی دارد.

کنکور زبان از جمله شاخه های کنکور سراسری است که علاوه بر داوطلبان خاص خود از رشته های انسانی، تجربی، ریاضی هم شرکت کننده می پذیرد. کنکور زبان در بعدازظهر یکی از کنکورها و اغلب کنکور تجربی برگزار می شود.

برای داوطلبان کنکور تجربی که در کنکور زبان هم شرکت کرده اند کمی سخت است در یک روز دو بار آزمون بدهند. اما برای داوطلبان ریاضی فرصت خیلی خوبی است تا از این فرصت استفاده کنند.

گروه آزمایشی زبان‌های خارجی دارای چهار زیرگروه می‌باشد.

دروس تخصصی عبارتند از:

 • برای زیرگروه یک :زبان تخصصی انگلیسی
 • برای زیرگروه دو :زبان تخصصی آلمانی
 • برای زیرگروه سه :زبان تخصصی فرانسه
 • برای زیرگروه چهار :زبان خارجی (ضریب زبان خارجی ۴ محسوب می‌شود)
 • دروس تخصصی برای هر رشته‌ای و هر زیر گروهی در کنکور ضریبی متفاوت دارد.
 • در زیرگروه ۴ درس زبان خارجی (عمومی) با ضریب ۴ محاسبه می‌شود و درس اختصاصی وجود ندارد.

زیرگروه یک[ویرایش]

زیرگروه دو[ویرایش]

زیرگروه سه[ویرایش]

زیرگروه چهار[ویرایش]

البته علاوه بر کنکور سراسری، برای مقطع دکتری تخصصی نیز به صورت کشوری آزمون برگزار می‌شود.

منابع[ویرایش]

 1. «خبرآنلاین - آقای کنکور از ۴۰ سال کار در سازمان سنجش می‌گوید». وبگاه خبری خبرآنلاین. وبگاه خبری خبرآنلاین khabaronline.ir. ۱۶ خرداد ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ آوریل ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۷ آوریل ۲۰۱۲.
 2. *منابع کنکور سراسری سال ۱۳۸۸
 3. * دفترچه‌های راهنمای آزمون ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
 4. «تحلیل آزمون کارشناسی علوم تجربی». ۱۳۹۸.
 5. «مشاوره کنکور انسانی». کنکور تاک. ۲۰۱۹-۰۲-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۰۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]