رشته تحصیلی علوم تجربی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رشته تحصیلی علوم تجربی از شاخه متوسطه نظری است. این رشتهٔ دبیرستانی دربارهٔ علوم تجربی و طبیعی بحث می‌کند.

شرایط ورود به رشته علوم تجربی: کسب حداقل نمرهٔ ۱۰ در دروس ریاضی (۱)، شیمی (۱) و آزمایشگاه و علوم زیستی و بهداشت است. ضمن اینکه نمره یکی از دروس نامبرده بایستی حداقل 14 باشد و جمع نمرات دورهٔ راهنمایی تحصیلی دروس ریاضی و علوم تجربی دانش آموز در سه سال (اول، دوم و سوم) بایستی حداقل ۳۰ باشد.

البته به علت افزایش تقاضا برای این رشته تدابیر سختگیرانه تری را انتخاب کردند و بر حسب معدل تحصیلی سه سال دوره اول متوسطه. ولیکن هر کس می خواهد به این رشته وارد شود باید معدل بالای 19.54داشته باشد.

دانش‌آموز علاقه‌مند به رشته علوم تجربی باید پایه و بنیه علمی قوی در دروس زیست‌شناسی و زمین‌شناسی داشته و به‌راحتی از پس مسایل ریاضی، فیزیک و شیمی برآید. در گروه آزمایشی علوم تجربی بسته به زیرگروه‌ها: دروس زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی و... مهم تلقی می‌شوند. در این رشته از مباحث اصلی درس زیست‌شناسی می‌توان به زیست‌شناسی و بهداشت محیط، زیست گیاهی، زیست جانوری، زیست سلولی مولکولی و... اشاره کرد که علاقه و قدرت یادگیری دانش‌آموز در این مباحث از نکات حائز اهمیت است. دانش‌آموز این رشته می‌تواند پس از اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی با شرکت در یکی از گروه‌های آزمایشی در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) به تحصیلات خود ادامه دهند.


در کنکور سراسری گروه آزمایشی علوم تجربی با این رشته مرتبط است. دانش‌آموزان شرکت کننده در این گروه آزمایشی پس از قبولی در کنکور می‌توانند در رشته‌های چون پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و مدیریت و ... تحصیل کند. البته طبق امار تنها ۳۱ درصد از کسانی که در کنکور شرکت کرده‌اند قبول می‌شوند دروس سال دوم تجربی: ادبیات عربی زبان فارسی زبان خارجه دین و زندگی هندسه ریاضیات فیزیک زیست شناسی جغرافیا عمومی استان شناسی شیمی دفاعی دروس سال سوم :. عربی ادبیات زبان فارسی دینی زمین شناسی زبان خارجه شیمی فیزیک ریاضی زیست

دروس و واحدها[ویرایش]

سال دهم[ویرایش]

دین وزندگی (۲) - ۳
ادبیات فارسی (۲) - ۲
عربی (۲) - ۲
زبان خارجی (۲) - ۲
فیزیک (۲)و آزمایشگاه - ۳
شیمی (۲)و آزمایشگاه - ۳
ریاضی(۲) - ۴
هندسه(۱) - ۲
جغرافیای عمومی - ۳

جغرافياي منطقه اي 1
زیست‌شناسی ۱–۴
آموزش دفاعی تربیت بدنی۲–۱

سال سوم[ویرایش]

دین و زندگی (۳)- ۳
زبان فارسی (۳)- ۲
ادبیات فارسی (۳) -۲
عربی (۳)- ۲ زیست

منابع[ویرایش]