دوره متوسطه اول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دورهٔ متوسطهٔ اول (راهنمائی) در مدرسه‌های ایران به دورهٔ سه‌ساله‌ای گفته می‌شد که در آن دانش‌آموزان در مقطعی بالاتر از دبستان و پایین‌تر از متوسطه دوم تحصیل می‌کردند و دانش‌آموزان به این مقطع تحصیلی راهنمایی نیز می‌گفتند. پس از اتمام این دورهٔ سه‌سالهٔ تحصیلی به دانش‌آموزان مدرک تحصیلی ارائه می‌شد که به‌طور غیررسمی و عامیانه به آن سیکل می‌گفتند.

سه سال این دوره به ترتیب کلاس اول راهنمایی یا ششم قدیم، کلاس دوم راهنمایی یا هفتم قدیم و کلاس سوم راهنمایی یا هشتم قدیم نام داشت. ولی در سال ۱۳۹۲ بنابر نظام جدید آموزشی کشور که تغییر یافته بود، دورهٔ پنج‌ساله دبستان ابتدایی به یک دورهٔ شش‌ساله تبدیل شد و نیز سه سال راهنمایی و چهار سال دبیرستان نیز درهم ادغام شدند و آنان نیز تبدیل به یک دورهٔ شش‌ساله شدند، اولین سال تحصیلی این دورهٔ جدید در مهرماه سال ۱۳۹۲ آغاز شد.

همان‌طور که پیشتر گفته شد، واژه سیکل در قدیم نامی عامیانه و غیررسمی برای اشاره به اتمام دوره راهنمایی یا پایان دوره متوسطه اول بود.[۱][۲] که یک درجه پائین‌تر از مدرک دیپلم به‌شمار می‌رفت.

لازم است ذکر شود که متوسطهٔ اول با دورهٔ راهنمایی در نظام قدیم آموزشی از لحاظ پایهٔ تحصیلی یک سال اختلاف دارد. هرچند طول هر دو سه‌پایه است اما متوسطهٔ اول از هفتمین سال و دورهٔ راهنمایی از سال ششم آموزش آغاز می‌شود؛ لذا راهنمایی نامیدن دورهٔ اول متوسطه که بعضاً شایع است چندان دقیق نیست.

ویژگی‌ها[ویرایش]

از جمله تغییرات مهم در کتاب‌های درسی این مقطع می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. یک‌جا کردن کتاب‌های تاریخ، جغرافیا و تعلیمات اجتماعی راهنمایی سابق در یک کتاب تحت عنوان مطالعات اجتماعی.
  2. تغییر محتوا و نام کتاب فرهنگ اسلامی و تعلیمات دینی به کتاب پیام‌های آسمان.
  3. تغییر محتوا و نام کتاب حرفه و فن به کتاب کار و فناوری و بروز کردن آن.
  4. تغییرات در محتوای کتاب‌های علوم تجربی، ریاضی، فارسی و زبان انگلیسی؛ به‌گونه‌ای که مطالب دورهٔ راهنمایی و اول دبیرستان نظام قدیم را پوشش دهد. در درس زبان انگلیسی تأکید بیشتر روی مهارت‌های شنیداری و گفتاری است و نه خوانداری و نوشتاری.
  5. اعمال دستورهای رسم‌الخطی و نگارشی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

و چندین تغییر جزیی و بنیادین دیگر.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دریافت مدرک سیکل طی دو سال». رجانیوز.
  2. «دندانپزشک با مدرک سیکل دستگیر شد». خبرآنلاین.