روران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روران Ruran
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشبخش مرکزی
دهستانبراآن جنوبی
نام محلیرورون
مردم
جمعیت۲۰۸۳ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۵۰هکتار
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۵۰۲۹
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱–۳۸۶۴

روران، Ruranروستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران است. این روستا در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان و در حاشیه جاده بهارستان (اصفهان) به شهرستان ورزنه واقع شده‌است. این روستا دارای دو بخش اصلی (شهرک روران و ده روران) و دارای مساحتی در حدود ۵۰ هکتاراست. این روستا از سال ۱۳۹۱ و پس از شهر شدن زیار به عنوان پرجمعیت‌ترین روستای دهستان براآن جنوبی شناخته شده‌است.

واژه‌شناسی[ویرایش]

در گفتار عامیانه به این روستا «رورون» می‌گویند. بنابر اقوال پیشینیان از این جهت که این روستا در دامنه رشته کوهی به هم پیوسته از کوه‌های منطقه کلاه قاضی قرار گرفته به آن «رو ران» (روی دامنه (کوه) یا کوه‌پایه) گفته شده‌است. همانند تهران و شمیران که از ترکیبات «ته (به معنای آخر یا پایین)» «ران» و «شمی (به معنای بلند)» «ران» تشکیل شده، در نام این روستا به همراه روستایی به نام ازیران که در پایین دست آن قرار گرفته نیز از واژه «ران» استفاده شده‌است. در واژه‌شناسی شهرهای تهران و شمیران آمده‌است؛ پاره‌ای از پژوهشگران «ران» را پسوندی به معنای دامنه گرفته‌اند و برخی نیز واژه «ران» را به معنی جای، جایگاه یا سرزمین دانسته‌اند. براین اساس می‌توان گفت؛ این دو روستا به این علت که در بالادست و پایین دست دشت پهناوری قرار گرفته به ترتیب به نام‌های روران و ازیران نام گرفته‌اند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا یکی از ۱۷ روستای دهستان براآن جنوبی است و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، معادل ۲٬۱۰۳ نفر (۶۴۸ خانوار، ۱٬۰۷۵ مرد و ۱٬۰۲۸ زن) بوده‌است. بر اساس آمار مذکور روستای روران به لحاظ جمعیتی ۱۷درصداز جمعیت دهستان براآن جنوبی (جمعیت دهستان در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۲٬۵۲۹ نفر بوده‌است) را به خود اختصاص داده‌است. این روستا در منطقه براآن جنوبی از لحاظ جمعیت پرجمعیت‌ترین روستای دهستان است. روستاهای همجوار آن ازیران، کروه (اصفهان)، هرمدان، زغمار، شیدان (اصفهان) و رحیم آباد (اصفهان) است.

محصولات[ویرایش]

زمین‌های زراعی اطراف روستای روران که در مالکیت کشاورزان ساکن در آن است در حدود ۱۲۰۰ هکتار می‌باشد. عمده‌ترین محصولات زراعی قابل کشت در این روستا گندم، جو، ذرت، ذرت علوفه ای و یونجه است. در سال‌های دهه ۷۰ در این روستا برنج نیز کشت می‌شده‌است که به دلیل کمبود آب، سایر کشت‌ها در برنامه کشت کشاورزان این روستا قرار گرفته‌است. هم‌اکنون کشاورزان رو به کشت‌های گلخانه ایی آورده‌اند و سبزی و صیفی جات گلخانه ایی (شامل خیار، فلفل، ریحان) از جمله محصولات زراعی روستا به‌شمار می‌آید. کل مساحت زیر کشت گلخانه‌ای روستا در حدود ۱۶ هکتار می‌باشد. عمده‌ترین محصول باغی روستا انار است.

منابع آب[ویرایش]

در حال حاضر منابع اصلی تأمین آب، رودخانه زاینده رود و چاه آب است. به همین دلیل با خشک شدن آب رودخانه زاینده‌رود این روستا با بحران آب مواجه شده‌است. در گذشته این روستا دارای چندین قنات بوده و مزارع پرباری داشته‌است. پس از انقلاب بر اثر خشکسالی و کمبود آب، قنات‌ها خشک شده و از بین رفته‌اند. این روستا از در دهه ۱۳۶۰ به بعد دچار کم‌آبی شده‌است. از علل اصلی بحران آب در این روستا قطع حق آبه شرق اصفهان و استفاده نادرست از آب‌های زیر زمینی بوده‌است. با وجود کم‌آبی، مردم این روستا با دشواری زیاد (همانند سایر کشاورزان شرق اصفهان اعتراضات کشاورزان استان اصفهان)هنوز هم به کشاورزی مشغولند و از این راه امرار معاش می‌کنند. شایان ذکر است؛ (در حالی که حتی تأمین آب آشامیدنی این روستا با کمبود مواجه است) خط لوله انتقال آب از کوهرنگ به یزد درست از مجاورت آن عبور می‌کند.

مساجد و حسینیه‌ها[ویرایش]

  • مسجد صاحب‌الزمان
  • مسجدامیرالمومنین

منابع[ویرایش]

منابع[ویرایش]