ایچی (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایچی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشمرکزی
دهستانکرارج
نام‌های قدیمیایلچی
سال بنیاداطلاعاتی در دسترس نیست
ایچی بر ایران واقع شده‌است
ایچی
۳۲°۳۱′۵۸″شمالی ۵۱°۵۱′۳۵″شرقی / ۳۲٫۵۳۲۷۷۸°شمالی ۵۱٫۸۵۹۷۲۲°شرقی / 32.532778; 51.859722
مردم
جمعیت۱۷۹۳ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۳٪+ (سال ۱۳۹۰تا ۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۳۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا۱۵۳۶ متر
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۵۰۱۷
ره‌آوردارگ سورنا، رودخانه ایچی

ایچی روستایی در دهستان کرارج بخش مرکزی شهرستان اصفهان استان اصفهان ایران است. روستای ایچی دارای ارگ سورنا و رودخانه زاینده رود است که گردشگران زیادی برای دیدن آن به روستا می‌آیند.

جغرافیا[ویرایش]

فاصله روستا تا مرکز استان ۱۸ کیلومتر است. قدمت روستا بیش از ۴۰۰ سال است. مساحت محدوده روستا ۳۰ هکتار، ارتفاع متوسط از سطح دریا ۱۵۳۶ متر، طول جغرافیایی ۵۱ درجه، ۵۱ دقیقه، ۷۲ ثانیه شرقی، عرض جغرافیایی ۳۲ درجه، ۳۱ دقیقه، ۹۷ ثانیه شمالی است. جمعیت روستا طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵: ۱۷۹۳ نفر، ۵۳۸ خانوار، سرانه کل کاربری‌ها ۱۶۸ متر مربع وسرانهٔ کاربری مسکونی ۹۰ متر مربع است.

یکی از زیبایی‌های این روستا عبور رودخانهٔ زاینده رود از مجاورت روستا است. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و دامداری است. کشاورزان در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی به مشکلات زیادی برخورده اند.

در مرکز روستا مسجد، حسینیه، مدرسه ابتدایی و راهنمایی، خانه بهداشت، مخابرات، پارک، شرکت تعاونی و ساختمان دهیاری روستا قرار دارد.

وجه تسمیه[ویرایش]

حدود ۴۰۰ سال پیش گروهی چینی برای تحقیق در مورد آثار باستانی و سبک زندگی اصفهانی‌ها به اصفهان می‌آیند؛ وقتی از اصفهان دیدن کردند به روستای ایچی آمدند تا از این روستا هم دیدن کنند و با سبک زندگی مردم این روستا آشنا شوند. در آن زمان روستا اسمی نداشت و تعداد خانوار روستا بسیار کم بود. وقتی به روستای ایچی رسیدند جوی آبی را دیدند که از وسط روستا می‌گذرد و در کنار آن جوی آب، گل‌های لاله سفید رشد کرده‌اند؛ وقتی گل‌ها را دیدند اسم این روستا را ایچی گذاشتند. در زبان چینی قدیم ایچی به معنی سرزمین گل‌های سفید است. حدود ۱۰۰ سال بعد مردم روستا اسم روستا را به ایلچی تغییر دادند. ایلچی به معنی ایل و گروه کوچک است و دوباره حدود ۵۰ سال بعد اسم روستا را به اسم قبلی برگرداندند.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۱٬۷۹۳ نفر (۵۰۷خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۱٬۴۴۶—    
۱۳۹۰۱٬۷۴۵۲۰٫۷٪+
۱۳۹۵۱٬۷۹۳۲٫۸٪+

منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.