ایچی (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایچی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشمرکزی
دهستانکرارج
نام‌های قدیمیایلچی
سال بنیاداطلاعاتی در دسترس نیست
ایچی بر ایران واقع شده‌است
ایچی
۳۲°۳۱′۵۸″شمالی ۵۱°۵۱′۳۵″شرقی / ۳۲٫۵۳۲۷۷۸°شمالی ۵۱٫۸۵۹۷۲۲°شرقی / 32.532778; 51.859722
مردم
جمعیت۱۷۹۳ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۳٪+ (سال ۱۳۹۰تا ۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۵۳۶ متر
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۵۰۱۷
ره‌آوردارگ سورنا، رودخانه ایچی

ایچی روستایی در دهستان کرارج بخش مرکزی شهرستان اصفهان استان اصفهان ایران است. روستای ایچی دارای ارگ سورنا و رودخانه زاینده رود است که گردشگران زیادی برای دیدن آن به روستا می‌آیند.

جغرافیا[ویرایش]

فاصله روستا تا مرکز استان حدود ۲۰ کیلومتر است. قدمت روستا بیش از ۴۰۰ سال است. مساحت کلی روستا بیش از ۳۰۰ هکتار، مساحت محدوده مسکونی روستا ۳۵ هکتار، ارتفاع متوسط از سطح دریا ۱۵۳۶ متر، طول جغرافیایی ۵۱ درجه، ۵۱ دقیقه، ۷۲ ثانیه شرقی، عرض جغرافیایی ۳۲ درجه، ۳۱ دقیقه، ۹۷ ثانیه شمالی است. جمعیت روستا طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵: ۱۷۹۳ نفر، ۵۳۸ خانوار، سرانه کل کاربری‌ها ۱۶۸ متر مربع و سرانهٔ کاربری مسکونی ۹۰ متر مربع است.

در دوران هشت سال دفاع مقدس ، روستای ایچی چهار شهید گرانقدر را فدای ایران کرد : شهید غلامرضا عبدالهی ، شهید علی رحیمی ، شهید رضا رحیمی و شهید علی اصغر کوهرنگی همچنین ایچی در این دوران تعدادی جانباز و آزاده تقدیم ایران کرد.

یکی از زیبایی‌های این روستا عبور رودخانهٔ زاینده رود از مجاورت روستا است. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و دامداری است. کشاورزان در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی به مشکلات زیادی برخورده اند.

{امکانات روستا} در میدان امام علی (ع) در مرکز روستا مسجد امیر المومنین (ع)، حسینیه و آرامگاه امامزاده سید محمد (ع) قرار دارد. در مجاورت میدان جابر انصاری، خانه بهداشت روستا، مخابرات، مدرسه راهنمایی جابر انصاری و مدرسه ابتدایی مختلط هجرت ایچی قرار دارد؛ دبستان هجرت در سال ۱۴۰۱ به عنوان مدرسه نمونه اصفهان انتخاب شده‌است. همچنین پارک و مجموعه تفریحی در خیابان امام رضا (ع) قرار دارد و شرکت تعاونی ایچی و ساختمان دهیاری روستا در مجاورت یکدیگر در مرکز روستا در خیابان سپاهان قرار دارند. همچنین آرامستان روستا در مجاورت آرامگاه امام زاده شاهرضا (ع) قرار دارد.

{همسایه‌های روستا} روستای ایچی از شرق با کرچگان، از غرب با یفران، از جنوب با جار (گار) و از شمال از طریق رودخانه زاینده رود با مهدی‌آباد (شوردز) همسایه است.

جاده کرچگان از ایچی می‌گذرد و برای رفتن به کرچگان باید از روستای ایچی رد شد.

وجه تسمیه[ویرایش]

ایچی روستایی قدیمی با مردمانی خونگرم و مهمان نواز است که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال قدمت دارد. داستانی درباره نامگذاری ایچی و وصف روستا در قدیم به نقل از محلیان و قدیمی های ایچی: به حدود چهارصد سال قبل بر می گردیم ؛ زمانی که اصفهان پایتخت ایران بود . حدوداً در دوره ی صفویان که اصفهان به اوج شکوفایی و قدرت و یکپارچگی رسیده بود . گروهی چینی که برای تجارت و بازرگانی و تحقیق درباره اصفهان به این شهر زیبا آمده بودند ، پس از دیدن کردن از نصف جهان ، مسیر رودخانه ی زاینده رود را تا تالاب گاو خونی طی کردند و از دیدن مناظر لذت بردند . آنها همچنین از روستا های مجاور رودخانه دیدن کردند . وقتی این گروه در حال رفتن از کنار رودخانه بودند ، به ایچی رسیدند که به دلیل قرارگیری در کنار رودخانه و خاک حاصلخیز ، منطقه خوبی برای کشاورزی بود ؛ در آن زمان تعداد اهالی روستا اندک بود . از وسط روستا ، جوی آبی می گذشت که از رودخانه سرچشمه گرفته بود و به آن جوی برکان یا به گویش محلی (جوق بُرکون) می گفتند که این جوی تا روستای برکان ادامه داشت ؛ در این جوی پر بود از ماهی های کوچک و اردک و غاز هایی که در آن شنا می کردند ... در گذشته به دلیل نبود آب لوله کشی ، مردم لباس هایشان را در جوی آب می شستند . مردم در جلوی هر خانه ، پُلی روی جوب زده بودند که بتوانند از این سمت جوب به آن سمت بروند . پهنای جوب حدود ۲ متر و عمق آن بین ۲ تا ۳ متر بود. بچه ها هم در قسمت های کم عمق جوب ، آب بازی می کردند . این جوی آب در میان روستا ، زندگی بخش روستا بود و منظره چشم نوازی را ایجاد کرده بود ؛ ولی با خشک شدن رودخانه این جوی هم خشک شد. نقل است : در گذشته های دور در کنار جوی آب ، گل های سفید رنگ زیبایی (احتمالاً گل لاله سفید)رشد کرده بود و چینی ها با دیدن این مناظر شگفت زده شدند و نام (سرزمین گل های سفید) به چینی :(ایچی) را بر این مکان گذاشتند . ممکن هم هست که کلمه ایچی ، برگرفته از این کلمه چینی ( 野池 ) به معنای (برکه ی وحشی)باشد ( به دلیل آنکه در کنار رودخانه و در کنار جوی آب ، برکه هایی کم عمق شکل گرفته بود که حیوانات مختلف در آن زندگی می کردند.) ممکن هم هست که کلمه ایچی برگرفته از کلمه ژاپنی(イチ) باشد.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۱٬۷۹۳ نفر (۵۰۷خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۱٬۴۴۶—    
۱۳۹۰۱٬۷۴۵۲۰٫۷٪+
۱۳۹۵۱٬۷۹۳۲٫۸٪+

منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.

داستان های نامگذاری روستا : بر اساس روایات و به نقل از قدیمیان روستا