اصفهانک (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اصفهانک
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان اصفهان
مردم
جمعیت ۴۵۰۰
کد آماری ۱۷۵۳۷۷

اصفهانک از نگاه علامه دهخدا :

اصفهانک

اصفهانک . [ اِ ف َ ن َ ] (اِخ) دیه اصفهانک در سه فرسنگی اصفهان واقع بود. حمداﷲ مستوفی در فصل «در ذکر مسافات طرق» آرد: از اصفهان تا دیه اصفهانک سه فرسنگ، ازو تا دیه مهیار که سرحد ملک فارس است پنج فرسنگ ... (از نزهةالقلوب چ لیدن مقاله ٔ ۳ ص ۱۸۴). و در فرهنگ جغرافیایی ایران آمده‌است : دهی است از دهستان کرارج بخش حومه ٔ شهرستان اصفهان واقع در ۱۰۰۰۰ گزی جنوب خاوری اصفهان و ۶۰۰۰ گزی خاور شوسه ٔ اصفهان بشیراز. جلگه، معتدل و سکنه ٔ آن ۱۵۲ تن است که بفارسی سخن می‌گویند. آب آن از رودخانه و چاه تأمین می‌شود و محصول آن غلات، ذرت، پنبه و صیفی و شغل اهالی زراعت و راه آن ماشین رو است . نمونه ٔ مزرعه ٔ کشاورزی در این آبادی است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱۰).

اصفهانک در سال ۱۳۸۸ از نگاه من :

اصفهانک در فاصله ۱۲ کیلومتری از مرکزیت شهر اصفهان (چهار راه آبشار) به طرف جنوب شرقی استان در جاده منتهی به منطقه زیار و در محدوده منطقه کرارج واقع شده .

جمعیت این منطقه به علت مهاجر پذیر بودن و وجود چند شهرک تازه تاسیس به صورت تقریبی ۴۵۰۰ نفر با حدود ۱۲۷۰ خانوار می‌باشد .

شغل جمعیت بومی این منطقه کشاورزی می‌باشد .

از نظر تفکیک اراضی عمده زمینهای کشاورزی این منطقه به سوی کاربری مسکونی گرایش دارد . .

شهرک‌های سرو و فجر و شهرک تازه تاسیس نیکان عمده جمعیت مهاجر این منطقه را در خود اسکان داده‌است .

اصفهانک از شمال به منطقه اشکاوند و ردان و شهرک شهید کشوری منتهی به جاده آبشار و از طرف غرب به سپاهان شهر (اصفهان منطقه ۵) از جنوب به شهر جدید بهارستان و از منطقه شرق به منطقه انرژی اتمی اصفهان منتهی می‌شود.