اشکاوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اشکاوند
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشبخش مرکزی
دهستانکرارج
نام محلیاشکاوند
اشکاوند بر ایران واقع شده‌است
اشکاوند
۳۲°۳۵′شمالی ۵۱°۴۶′شرقی / ۳۲٫۵۸°شمالی ۵۱٫۷۶°شرقی / 32.58; 51.76
مردم
جمعیت۳۰۴۹ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۱٫۸۵ کیلومتر مربع (به اضافه قلعه چوم)
کد آماری۱۷۵۳۷۶

اشکاوند روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران است. این روستا اولین نقطه جاده اصفهان-ورزنه می‌باشد. نزدیک‌ترین روستای نزدیک به اشکاوند روستای قلعه چوم است که خیابان اصلی هر دو روستا مشترک می‌باشد. خط ریلی قطار از بین این روستا و چریان می‌گذرد.

از دیگر روستاهای مجاور اشکاوند روستاهای قلعه چوم، اصفهانک، ردان، زردنجان و چریان می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کرارج قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن، ۷۲۰۰ نفر بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

اشکاوند.[اِ وَ] (اِخ) یکی از قرای اصفهان است. حمداﷲ مستوفی در ضمن تشریح نواحی اصفهان آرد: ناحیت کرارج سی وسه پاره دیه است: دشته و اشکاوند و فیزادان از معظم قرای این ناحیت است. (نزهةالقلوب ص ۵۰). و در فرهنگ جغرافیائی ایران آمده‌است: اشکاوند دهی است از دهستان کرارج بخش حومهٔ شهرستان اصفهان، واقع در هشت هزارگزی جنوب خاور اصفهان متصل به راه کرارج به براگون. محلی است جلگه، معتدل و سکنهٔ آن ۵۵۱ تن است. مذهب مردم شیعه و زبان آنان فارسی است. آب آن از رودخانه و چاه تأمین می‌شود و محصولاتش غلات، ذرت، تریاک، پنبه و صیفی است. شغل اهالی زراعت و راه دیه ماشین رو است. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۱۰). و رجوع به مجمل التواریخ و القصص ص ۵۲۴ شود.