منشیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
منشیان (اصفهان)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخش[[بخش مرکزی شهرستان اصفهان|بخش مرکزی]]
دهستانبراآن شمالی
نام محلیمیشوان
نام‌های دیگرتیمچه
مردم
جمعیت۱۸۱۴ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیتبسیار زیاد
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا1510
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه28
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۵۱۵۳
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱
دهیاری منشیان

منشیان (اصفهان)، روستایی از توابع براآن شمالی واقع در بخش مرکزی شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران است. این روستا در مسیر جاده اصفهان ورزنه واقع شده است.از شمال به روستای حسین آباد، از شرق به روستای باچه، از جنوب به روستای مهدی آباد و از غرب به روستای جوزدان منتهی می شود. در قدیم یک شهر قدیمی و یک بازار خشتی در روستای منشیان واقع بوده است که از آن چیزی جز نام تیمچه در کنار امامزاده موسی باقی نمانده است.خرابه های روستای جوزدان نیز در همان دوره ای که این بازارچه بدست متجاوزین ازبین رفته برجا مانده است.

مطابق با اسناد تاریخ از جمله گشا، ج۱، ص۲۸۹، با مقدمه سعید نفیسی، تهران ۱۳۶۳ش، این سرزمین در سال ۱۱۳۴ شاهد لشکر کشی محمود افغان و در سال ۱۱۹۹ جنگ علیقلی خان کازرونی با اسمعیل‌خان عرب و در سال ۱۲۰۱ شاهد نبرد محمد خان زند با جعفرقلی خان قاجار بوده است .

با توجه به فاصله کم این روستا تا شهر اصفهان میزان رشد و ترقی امکانات این منطقه نسبت به سایر روستا های براآن شمالی بیشتر بوده است، استقرار پمپ بنزین (مرکز خدمات رفاهی فارسی نژاد) همچنین درمانگاه و داروخانه و فروشگاه های بزرگ باعث اقبال ساکنین براآن شمالی از این روستا گردیده است. قرار گرفتن این روستا در کنار تقاطع قطعه سوم آزادراه کنار گذر شرق اصفهان که با عبور از جاده فرودگاه، جاده اصفهان نائین، منطقه باغ رضوان، منطقه براآن، شهر جدید بهارستان و منطقه لاشتر بسمت آزادراه اصفهان شیراز می پیوندد و طبق گفته مدیر کل راه و شهرسازی اصفهان قرارداد مشارکت آن با بیش از ۶ هزار و پانصد میلیارد ریال اعتبار در دیماه ۹۸ با سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان مبادله شده است و بیش از نیمی از مجموع ۴ میلیون متر مکعب خاکریزی آن اجرا شده است میزان اهمیت این منطقه را آینده ترابری کشور در کریدور شمال به جنوب نشان می دهد. عمده شغل اهالی با توجه به خاک مرغوب کشاورزی غلات است و بعد از آن دامداری است. بیماری اقلیمی= سالک مرکز دهستان= دستجاء

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان براآن شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷٬۳۴۵ نفر (۵۷۶خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.