دور دنیا در ۸۰ دین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دور دنیا در ۸۰ دین (آیین‌ها)
Aroundtheworldin80faiths.jpg
تصویر تلویزیونی آغاز برنامه
ژانر برنامه تلویزیونی مستند دینی
کارگردان Sian Salt
Tom Sheahan
کارن سِلوِی
گراهام جانستون
Rob Cowling
Kevin Jarvis
مجری پیتر اوئن جونز
آهنگساز جیمز آترتون
جانی کلیفورد
کشور سازنده پادشاهی متحده (بریتانیا)
زبان‌ها انگلیسی
تعداد سری‌ها یک
تعداد قسمت‌ها هشت
تولید
تهیه‌کننده اجرایی ژان کلود براگارد
تهیه‌کننده Sian Salt
Tom Sheahan
کارن سلوِی
گراهام جانستون
راب کاولینگ
کوین جرویس
تدوین‌کننده استیو استیونسن
ایوان پروبرت
دِیو رِینولدز
جیمز مارسون
مکان‌ها سراسر جهان
دوربین گراهام ویوِرز
و خود-فیلمبرداری کارگردانان
مدت ۶۰ دقیقه
تولیدشرکت‌ها تلویزیون بی‌بی‌سی
پخش کننده
شبکه اصلی بی‌بی‌سی دو، بی‌بی‌سی اچ‌دی
فرمت تصویر اچ‌دی
فرمت صدا ۵٫۱ صدای فراگیر
اجرای اصلی ۲ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-01-۰۲) – ۲۰ فوریه ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-02-۲۰)
آثار مرتبط
بعد از Extreme Pilgrim
پیوندهای بیرونی
Website www.bbc.co.uk/80faiths/

برنامه دور دنیا در ۸۰ دین که در فارسی به نام آیین‌ها ترجمه شده است، یک مجموعه تلویزیونی است که نخستین بار ۲ ژانویه ۲۰۰۹ در تلویزیون بی‌بی‌سی به نمایش در آمد. در این برنامه پیتر اوئن جونز، کشیش انجلیکن، زندگی عادی را رها کرده و به مدت یک سال به استرالیا و اقیانوسیه، خاور دور، شبه جزیره هند، خاورمیانه، اروپا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین سفر می‌کند تا دربارهٔ دین‌های گوناگون این مناطق تحقیق کند و خود نیز در مراسم آنها شرکت می‌کند.[۱][۲]

کتابی نیز همنام این مجموعه به دست اوئن جونز نوشته شده بود که انتشارات بی‌بی‌سی بوکس برای سال ۲۰۰۹ آماده کرده بود اما منتشر نشده است. این کتاب شرح سفر و عکس‌های آن است.[۳]

قسمت‌ها[ویرایش]

این مجموعه در هشت قسمت یک ساعته تهیه شده است.

قسمت ۱: استرالیا و جزایر اقیانوس آرام[ویرایش]

 • دین ۱: نیایش ارواح: شرکت در مراسم شمشیر مردمان مسلمان Bugis در سولاوسی اندونزی.
 • دین ۲: مسیحیت و نیایش نیاکان: شرکت در مراسم خاکسپاری مردم تانا تراجا (Tana Toraja) در سولاوسی اندونزی که بیانگر رابطهٔ آنها با مرگ است.
 • دین ۳: جشن کاتولیک کارابائو: دیدار از جشن سن ایزیدور لابرادور (San Isidro Labrador) قدیس حامی شهر پولیلن، بولاکان جزیره کارابائو (Carabao) فیلیپین.
 • دین ۴: آیین کاتولیک باروری: شرکت در رقص مناسک باروری اوباندو (Obando Fertility Rites) یک مراسم پگانی باروری در فیلیپین که اکنون به احترام سه قدیس کاتولیک برگزار می‌شود. افراد محلی در رقص شرکت می‌کنند تنها برای اینکه در مراسم شرکت کرده باشند و ربط چندانی به آیین قدیمی ندارد. یک کشیش در کلیسا دعا می‌خواند و سپس رقص بزرگی را در کلیسا رهبری می‌کند. پیتر به آمیختگی متقابل کاتولیسیزم و روح‌باوری اشاره کرده و می‌گوید به جای اینکه کاتولیک‌ها مراسم رقص را به دعاخوانی برای قدیسان تبدیل کرده باشند، این جشن بیشتر ترکیب باروری با آفرینش است.
 • دین ۵: رویابینی بومی: دیدار از شهرک آلیس اسپرینگز برای ملاقات با بومیان استرالیا (Indigenous) و دیدن مراسم دود دادن نوزادان. پیتر با یک گروه از محلی‌ها برای یافتن بوته‌هایی که در مراسم استفاده می‌شود همراهی می‌کند. سپس یک نوزاد هر بار چند ثانیه در یک گودال ماسه‌ای که برگ‌ها در آن سوخته و دود می‌کنند نگه داشته می‌شود. پیتر امیدوار بود رسوم بومی رویابینی را ببیند اما یکی از محلی‌ها به او می‌گوید این مراسم ربطی به روزگار رؤیا ندارد. پیتر معتقد است مراسم معنای خود ا از دست داده است چرا که افراد محلی چندان نمی‌توانند اثرات روحی مراسم را برای او توضیح دهند. سپس زنان گروه بلوز خود را درمی‌آورند و روی قفسه سینه و بازوهای خود نقاشی می‌کنند و با پرهایی در موهایشان دور یک آتش می‌رقصند. زنان به پیتر می‌گویند که مسیحی هستند و چیزی دربارهٔ دین بومی نمی‌دانند.
 • دین ۶: مندائیان عراق: مراسم معمول غسل تعمید مندائیان عراق که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، مراسم غسل تعمید الهام گرفته از یحیی تعمید دهنده است و در یک پارک در سیدنی استرالیا انجام می‌شود.
 • دین ۷: جادوگری شهری: دیدار یک گروه ویکا که جمع جادوگری (coven) خود را به رهبری تیم هرتریج (Tim Hartridge) در سیدنی استرالیا بر پا کرده‌اند.
 • دین ۸: کاستوم (Kastom) بومیان اقیانوسیه: ملاقات طبیبان باورهای قبیله‌ای کاستومیسم در جزیره تانای وانواتو در جنوب اقیانوس آرام.
 • دین ۹: جان فروم (John Frum): دیدار از طبیبان دین جدید جان فروم در جزیره تانا، تاثیر گرفته از حضور امریکاییان در جنگ جهانی دوم.
 • دین ۱۰: فرد پیامبر (Prophet Fred) و مذهب یگانگی: مشاهدهٔ مذهب وحدت (یگانگی) و گفتگو با پیامبر آنها، فرِد از جزیره تانا و کیلیان.

قسمت ۲: خاور دور[ویرایش]

قسمت ۳: آفریقا[ویرایش]

قسمت ۴: خاورمیانه[ویرایش]

قسمت ۵: آمریکای شمالی[ویرایش]

قسمت ۶: شبه جزیره هند[ویرایش]

قسمت ۷: آمریکای لاتین[ویرایش]

قسمت ۸: اروپا[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «آئین‌ها». بی‌بی‌سی فارسی. بازبینی‌شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۲. 
 2. «The Weekend's Television». ایندیپندنت، ۵ ژانویه ۲۰۰۹. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۸ فوریه ۲۰۰۹. بازبینی‌شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۲. 
 3. «Around the World in 80 Faiths». Wisdom Books. بازبینی‌شده در ۱۷ فروردین ۱۳۹۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]