دوربین بدون آینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دوربین بدون آینه گونه‌ای از دوربین‌های دیجیتال است که برخلاف دوربین تک‌لنزی بازتابی (SLR)، فاقد آینه و نمایاب اپتیکال یا نوری است. در این دوربین‌ها نمای مقابل به‌صورت الکترونیکی از روی حسگر دوربین خوانده و روی نمایشگر ال‌سی‌دی آن نقش می‌بندند و در بعضی از مدل‌ها یک نمایاب یا چشمی الکترونیکی نیز درنظر گرفته می‌شود که در واقع جایگزینی برای نمایاب نوری است. این درحالی است که در ساختار داخلی دوربین تک‌لنزی بازتابی (SLR) یک آینه وجود دارد و نمای مقابل را از دریچه لنز به نمایاب یا چشمی دوربین منعکس می‌کند. به همین علت، یعنی به‌علت وجود آینه داخلی، دوربین‌های DSLR در مقایسه با دوربین‌های بدون‌آینه بزرگ‌تر هستند.

دوربین‌های عکاسی بدون آینه با نام دوربین‌های میرور لس (Mirror Less) یا میکرو سه چهارم نیز نامیده می‌شوند.


مقایسه ساختار دوربین بدون آینه و دوربین DSLR[ویرایش]

تصویر مقابل تفاوت ساختار دوربینهای بدون آینه و دوربینهای DSLR را نشان می دهد:

همانطور که مشاهده می کنید،دوربینهای بدون آینه در مقایسه با دوربینهای DSLR ساختار ساده تر و اجزای داخلی کمتری دارند و این مزیت مهم دوربینهای بدون آینه است.


مزایای دوربینهای بدون آینه[ویرایش]
  • دوربینهای بدون آینه به دلیل ساختار ساده و اجزای داخلی کم،دارای وزن پایین و ابعاد کوچکتر هستند که یک مزیت مهم برای عکاسان محسوب می شود.
  • در این نوع دوربینها همه چیز مستقیما در سنسور تشکیل می‌شود، بنابراین تنظیمات دوربین مانند وایت بالانس ( white balance ) ، کنتراست و saturation را می‌توان از طریق منظره‌یاب به طور مستقیم مشاهده کرد.
  • این نوع از دوربینها پوشش‌های اطلاعاتی دیگری از جمله هیستوگرام زنده را در داخل منظره‌یاب قرار داده اند که این کار به عکاسان اجازه می‌دهد دقیقا همان چیزی را که می بینند ثبت کنند.
  • هنگام عکاسی در روز ، به جای صفحه نمایش ( LCD ) پشت دوربین ، می‌توان از منظره یاب الکترونیکی، برای دیدن و بررسی عکس ها استفاده کرد.


معایب دوربینهای بدون آینه[ویرایش]
  • منظره‌یاب الکترونیکی این نوع دوربینها فقط زمانی که دوربین روشن است فعال می‌شود؛ بنابراین سنسور تصویر شارژ زیادی مصرف می‌کند و می‌تواند عمر باتری دوربین عکاسی را به طور قابل توجهی کم کند.
  • منظره یاب الکترونیکی در عکاسی سریع و پیاپی، خصوصا در شرایط کم نور ممکن است کند باشد و تاخیر داشته باشد که البته در آخرین مدلهای ارائه شده، این نوع دوربینها هنگام اتوفوکوس بسیار سریع و دقیق شده اند.

منابع[ویرایش]

دوربین بدون آینه