دودمان بورگونی پرتغال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دودمان بورگونی پرتغال
Casa de Borgonha
خاندان مادردودمان بورگونی پرتغال
کشورپرتغال
تاریخ بنیان‌گذاری۱۰۹۳
بنیانگذارانریکه، کنت پرتغال
رهبر کنونیمنقرض‌شده
آخرین حاکمفرناندوی یکم
عنوان‌ها
عزل۱۸۳۳
شاخه‌(های) فرعی

دودمان بورگونی پرتغال (به پرتغالی: Casa de Borgonha) نام دودمانی بود که از بدو تأسیس پادشاهی پرتغال تا دوره فترت پرتغال (سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ میلادی) بر این کشور فرمان می‌راند.

این دودمان را انریکه پایه‌گذاشت. او که از دودمان بورگونی بود در ۱۰۹۶ میلادی کنت پرتغال شد. پسر او آفونسوی یکم، در ۱۱۳۹ میلادی و پس از پیروزی در نبرد اوریکه خود را پادشاه پرتغال خواند. شکل‌گیری عمدهٔ کشور پرتغال در زمان همین خاندان انجام شد. دینیش، زبان پرتغالی را به عنوان زبان رسمی این کشور معرفی نمود. نخستین پارلمان پرتغال در روزگار آفونسوی دوم تشکیل شد. پادشاهی الگاروه در زمان آفونسوی سوم ضمیمهٔ پرتغال شد. چند تن از شاهزادگان این دودمان به تخت و تاج‌های اروپایی خارج از پرتغال دست یافتند و چندین شاهدخت این دوده ملکهٔ کشورهای دیگر شدند.

با مرگ فرناندوی یکم، چون او فرزند ذکوری نداشت، کشور دچار دوره‌ای از هرج و مرج شد. خطر اینکه پرتغال ضمیمهٔ پادشاهی کاستیل شود، وجود داشت. سرانجام در ۱۳۸۵ میلادی، ژواو یکم فرزند نامشروع پدروی یکم، پس از پیروزی خود را پادشاه خواند و دودمان تازه‌ای را تأسیس که که دودمان اویش نامیده‌شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Portuguese House of Burgundy," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Portuguese_House_of_Burgundy&oldid=986864210 (accessed November 3, 2020).