مارک مارکز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مارک مارکز
Marc Márquez in 2021 2 (cropped).jpg
ملیت اسپانیا
زاده۱۷ فوریهٔ ۱۹۹۳ ‏(۲۹ سال)
cervera کاتالونیا
تیم کنونیرپسول
شماره موتور۹۳
وبگاه
آمار مسابقات موتورسورای
رقابت‌های جایزه بزرگ موتورسواری
سال‌های فعالیتاز ۲۰۰۸ تاکنون
راننده شرکتهوندا
قهرمانی‌هاشش قهرمانی در MotoGP - یک قهرمانی در Moto2 و یک قهرمانی در ۱۲۵ سی سی
رقابت‌ها پیروزی‌ها Podiums پول پوزیشن سریعترین دورها امتیازات
0 0 0 0 0 0

مارک مارکز (به اسپانیایی: Marc Márquez Alentà) جوانترین قهرمان کلاس موتوجی پی می‌باشد وی با ۲۰ سال و ۲۶۶ روز به این عنوان دست یافت. مارک مارکز با ۶۲ پل پوزیشن موتو جی پی و ۹۰ پول پوزیشن در سه کلاس رکورددار است؛ و از چهار سالگی موتور سواری را آغاز کرد وهم اکنون برای تیم هوندا رانندگی می‌کند. وی دارنده هشت قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۱۰- ۲۰۱۲ - ۲۰۱۳-- ۲۰۱۴ - ۲۰۱۶ - ۲۰۱۷ - ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در کلاس‌های Moto2 - ۱۲۵cc - MotoGP است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

مارک مارکز در ۱۷ فوریه ۱۹۹۳ درcervera کاتالونیا اسپانیا به دنیا آمد و با حمایت‌های پدر و مادر خودش روسر و جولیا در سن ۴ سالگی سوار بر موتورشد. مارکز در سال ۲۰۰۱ برای اولین بار در یک مسابقه شرکت کرد او سوار بر موتور اندورو عنوان چهارمی مسابقه cadola را به دست آورد وی توانست در سال ۲۰۰۲ عنوان سومی مسابقات قهرمانی کاتالان را نیز به دست بیاورد.

ورود به مسابقات[ویرایش]

مارک مارکز برای اولین بار در سال ۱۳ آوریل ۲۰۰۸ در حالی که فقط ۱۵ سال ۵۶ روز داشت وارد دنیای حرفه‌ای موتورسواری شد. او همراه تیم ktm در کلاس ۱۲۵ سی سی حاضر شد و توانست در جایزه بزرگ بریتانیا در حالی که تنها ۱۵ سال ۱۲۶ روز سن داشت جایگاه سومی مسابقه را به دست آورد تا نه تنها برای اولین باری باشد که بر روی سکوی یک مسابقه جهانی ایستاده بلکه جوانترین موتورسوار اسپانیایی باشد که توانسته در چنین سن کمی بر روی سکو رود.[۱]

در سال ۲۰۱۰ رویاهای این ماتادور جوان کاتالانی به واقعیت تبدیل شد و توانست با کسب ۳۱۰ امتیاز اولین عنوان قهرمانی فصل خود را به همراه تیم دربی به دست آورد. همچنین وی در این سال توانست در ۱۰ گرندپریکس قهرمان جهان در کلاس ۱۲۵ سی سی شود تا پس از والنتینو روسی که ۱۱ قهرمانی در این کلاس به دست آورده دومین فردی باشد که بیشترین قهرمانی را طی یک فصل در این کلاس به دست بیاورد؛ و در دو گرندپریکس نیز در جای سوم ایستاد.[۲]

مارکز در سال بعد وارد کلاس Moto۲ که حجم موتورهای آن‌ها ۶۰۰ سی سی بودن شد اما در مسابقه اول و دوم در گرندپریکس‌های لوزایل قطر و خرز اسپانیا زمین‌خورد و در گرندپریکس استوریل پرتغال نیز ۲۱ شد که منتقدان او را تحت انتقادهای شدید الحنی قرار دادن و بر این معتقد بودن که او برای این کلاس آمادگی لازم را ندارد باید در همان کلاس پایین‌تر می‌ماند؛ ولی وی در فرانسه توانست نه تنها اولین قهرمانی خود در Moto۲ را کسب کند بلکه جواب خوبی نیز به منتقدان خودش نیز داده باشد. او در این فصل با وجود اینکه در ۷ گرندپریکس قهرمان شد ولی در انتهای فصل قافیه را به موتورسوار آلمانی استفان برادل واگذار کرد و با کسب ۲۵۱ امتیاز در همان سال اول حضورش در این کلاس در جای دوم قرار گیرد. وی این عنوان را در حالی کسب کرد که در ۳ گرندپریکس زمین‌خورده بود و در دو گرندپریکس آخر نیز با مصدومیت روبه رو شد.[۳]

مارکز در سال ۲۰۱۲ عملکرد خیره‌کننده‌ای داشت به گونه‌ای که در ۱۴ مسابقه از ۱۷ مسابقه فصل بر روی سکو حاضر بود و در نهایت با به دست آوردن ۳۲۴ امتیاز عنوان قهرمانی این کلاس را نیز تصاحب کرد.[۴] وی در اواسط این سال مورد توجه تیم رپسول هوندا که در کلاس موتوجی پی حضور داشت قرار گرفت و در تاریخ ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۲ قراردادی ۲ ساله با رپسول بست. تا جایگزین کیسی استونر استرالیایی که از دنیای موتورسواری خداحافظی کرده بود گردد.

مارک مارکز که بسیاری از کارشناسان موتورسواری وی را هم سطح والنتینو روسی اسطوره افسانه‌ای دنیای موتوجی پی به حساب می‌آورند در سال ۲۰۱۳ هم تیمی هم وطن خود دنی پدروسا در رپسول بود او در مسابقات موتوجی پی نیز فوق‌العاده عمل کرد و به جزء گرندپریکس ایتالیا که زمین‌خورد[۵] و گرندپریکس فیلیپ آیلند که به علت اشتباه محض تیم خود دیسکوالیفاید شده بود در سایر مسابقات روی سکو حاضر بوده و در انتهای فصل با ۳۳۴ امتیاز بالاتر از بزرگانی همچون خورخه لورنزو _ دنی پدروسا و والنتینو روسی قرار بگیرد تا در اولین حضورش در کلاس موتوجی پی عنوان قهرمانی را به دست آورد.

چهار قهرمانی متوالی در ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ , ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹[ویرایش]

از فصل ۲۰۱۶ بود که مارکز به سمت تغییر نام رکوردداران موتوجی پی پیش رفت و در همان سال بود که نام خود را به عنوان دارندهٔ بیشترین پول پوزیشن (خط یک) موتوجی پی در صدر جدولی قرار داد که خورخه لورنزو و ولنتینو روسی در مکان دوم و سوم آن بودند. مارکز عنوان قهرمانی اش در ۲۰۱۶ را در مسابقه موتجی بدست آورد و در ۲۰۱۷ نیز این اتفاق در آخرین مسابقه و در والنسیا رخ داد. مارکز در ۲۰۱۸ نیز به روند فوق العادهٔ خود ادامه داد و یک فصل بی رقیب را پشت سر گذاشت و با پنج عنوان قهرمانی نام خود را پس از جیاکومو آگوستینی (Giacomo Agostini) و ولنتینو روسی، به عنوان سومین موتورسوار پر افتخار موتوجی پی در تاریخ ثبت کرد. در شش اکتبر ۲۰۱۹ در گرندپری تایلند توانست قهرمانی سال ۲۰۱۹ رو در حالی که چهار مسابقه به پایان فصل مانده بود به دست بیاورد. [۶]

رکوردها جالب توجه[ویرایش]

جوانترین قهرمان در کلاس موتوجی پی با قهرمانی در گرندپریکس آستین ایالات متحده با ۲۰ سال ۲ ماه ۴ روز سن.

جوانترین موتورسوار در کلاس موتوجی پی که توانسته پل پزیشن بگیرد در همان گرندپریکس ایالات متحده.

جوانترین فردی که در کلاس موتوجی پی توانسته سریعترین دور را در بین سایر موتورسواران داشته باشد با fast lap که در قطر به دست آورد.

وی پس از والنتینو روسی دومین موتورسواری برتری است که پس از ورود به مسابقات موتوجی پی توانسته در ۴ مسابقه اول فصل رو سکو رود (روسی آمار خیره‌کننده ۹ بار حضور بر روی سکو در ابتدای فصل را دارد)

تصادف با سرعت ۳۳۵ کیلومتر بر ساعت در گرندپریکس موجلوی ایتالیا در سال ۲۰۱۳ که فقط خراشیدگی سطحی پوست را به همراه داشت.

جوانترین صدرنشین تاریخ رقابت‌های موتوجی پی

جوانترین موتور سوار اسپانیایی که توانسته پل پزیشن بگیرد با ۱۶ سال ۸۹ روز در مسابقه فرانسه ۲۰۰۹

جوانترین موتور سوار که توانسته در در ۵ مسابقه پیاپی قهرمان شود در فصل ۲۰۱۰ با ۱۷ سال سن

جوانترین قهرمان فصل در کلاس موتوجی پی با سن ۲۰ سال و ۲۶۶ روز که در سال ۲۰۱۳ توانست قهرمان فصل شود

جوانترین فردی که توانسته در کلاس موتوجی پی از عنوان قهرمانی فصل قبل خود دفاع کند (قهرمانی فصل در ۲۰۱۳ و ٢٠١٤)

بهترین موتورسوار روکی (موتورسوار تازه‌کار) تاریخ

بیشترین حضور بر روی سکو در یک سال (به همراه روسی)

جوانترین موتورسوار تاریخ که قهرمانی در هر سه کلاس را به دست آورده‌است.

جوانترین موتورسوار تاریخ که توانسته در ۱۰ مسابقه ابتدایی فصل کلاس موتوجی پی قهرمان شود.

جوانترین موتورسوار تاریخ که توانسته هر شش پل پزیشنی ابتدایی فصل کلاس موتوجی پی را به دست بیاورد.

جوانترین موتورسوار تاریخ موتورسواری جهان که به 50 برد رسیده با سن: 22 سال، 243 روز

بیشترین تعداد پل پزیشن در تاریخ با 79 پل پزیشن

جوانترین موتورسوار تاریخ که به هفت قهرمانی فصل رسده با سن (25 سال و 246 روز)

جدول عملکردی[ویرایش]

فصل کلاس موتور تیم مسابقه برد روی سکو پل پزیشن Fast Lap امتیاز جایگاه فصل
۲۰۰۸ ۱۲۵cc KTM Repsol KTM 125cc ۱۳ ۰ ۱ ۰ ۰ ۶۳ ۱۳
۲۰۰۹ ۱۲۵cc KTM Red Bull KTM Motosport ۱۶ ۰ ۱ ۲ ۱ ۹۴ ۸
۲۰۱۰ ۱۲۵cc Derbi Red Bull Ajo Motorsport ۱۷ ۱۰ ۱۲ ۱۲ ۸ ۳۱۰ ۱
۲۰۱۱ Moto۲ Suter Team CatalunyaCaixa Repsol ۱۵ ۷ ۱۱ ۷ ۲ ۲۵۱ ۲
۲۰۱۲ Moto۲ Suter Team CatalunyaCaixa Repsol ۱۷ ۹ ۱۴ ۷ ۵ ۳۲۴ ۱
۲۰۱۳ MotoGP Honda Repsol Honda ۱۸ ۶ ۱۶ ۹ ۱۱ ۳۳۴ ۱
۲۰۱۴ ۱۸ ۱۳ ۱۴ ۱۳ ۱۲ ۳۶۲ ۱
۲۰۱۵ ۱۸ ۵ ۹ ۸ ۷ ۲۴۲ ۳
۲۰۱۶ ۱۸ ۵ ۱۲ ۷ ۴ ۲۹۸ ۱
۲۰۱۷ ۱۸ ۶ ۱۲ ۸ ۳ ۲۹۸ ۱
۲۰۱۸ ۱۸ ۹ ۱۴ ۷ ۷ ۳۲۱ ۱
۲۰۱۹ ۱۹ ۱۲ ۱۸ ۱۰ ۱۲ ۴۲۰ ۱
۲۰۲۰ ۱ ۰ ۰ ۰ ۱ ۰ -
۲۰۲۱ ۱۴ ۳ ۴ ۰ ۲ ۱۴۲ ۷
۲۰۲۲ ۴ ۰ ۰ ۰ ۰ ۴۴ نهم*
مجموع ۲۲۴ ۸۵ ۱۳۸ ۹۰ ۷۵ ۳۵۰۷ ۸
  • * فصل در جریان است .

عکس‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. جایزه بزرگ دونینگتون بریتانیا
  2. رده‌بندی فصل 2010
  3. رده‌بندی فصل 2011
  4. جدول رده‌بندی فصل 2012
  5. رده‌بندی گرندپریکس موجلوی ایتالیا 2013
  6. "Marc Márquez". Wikipedia (به انگلیسی). 2019-03-21.