منشأ آفریقایی انسان مدرن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خروج از آفریقا)
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشهٔ مهاجرت انسان براساس ژنتیک جمعیت مبنی بر میتوکندری. عددها نشان‌دهندهٔ هزارهٔ پیش از زمان حال است.

در دیرین‌مردم‌شناسی، منشأ اخیر آفریقاییِ انسان مدرن مقبول‌ترین مدلی است که برای توصیف خاستگاه و مهاجرت انسان‌های اولیه (انسان‌های دارای کالبد امروزی) در حال حاضر در دست است. این تئوری مدل «خروج (اخیر) از آفریقا» در منابع عامه، و «فرضیهٔ منشأ واحد اخیر»، «فرضیهٔ جایگزینی»، و مدل «منشأ اخیر آفریقایی» در متون علمی نامیده می‌شود. این فرضیه که انسان‌ها منشأ واحد دارند (تک‌پیدایش) در سال ۱۸۷۱ توسط چارلز داروین در کتاب نیای انسان منتشر شده‌است. تا دههٔ ۱۹۸۰ میلادی این تئوری بیشتر جنبه حدسی داشت تا اینکه شواهد به‌دست‌آمده از دی‌ان‌ای میتوکندری مردمان امروزی، به همراه شواهد مربوط به مردم‌شناسی کالبدی گونه‌های کهن (به‌دست‌آمده از فسیلها) پشتوانهٔ محکم‌تری برای این فرضیه ایجاد کردند. با توجه به شواهد ژنتیکی و فسیلی، «انسان خردمند» ی کهن منحصراً در آفریقا بین ۲۰۰٬۰۰۰ و ۱۰۰٬۰۰۰ سال پیش به انسان مدرن کالبد تکامل یافته‌است. متعاقباً اعضای یکی از شاخه‌های این گونه آفریقا را قبل از ۶۰٬۰۰۰ سال پیش ترک کرده و جایگزین جمعیت‌های انسان‌نمای قدیمی‌تر مانند نئاندرتال‌ها و «انسان راست‌قامت» شدند.

جامعهٔ علمی دربارهٔ نظریهٔ منشأ واحد اخیر انسان مدرن از شرق آفریقا به اجماع نزدیک شده‌اند.[۱][۲][۳][۴][۵]

فرضیهٔ رقیب منشأ چندمنطقه‌ای انسان مدرن است. برخی از معتقدان به این نظریه اولین «خروج از آفریقا را (در این مورد توسط «انسان راست‌قامت» و نه «انسان خردمند») تا دومیلیون سال پیش می‌دانند.[۶][۷]

تاریخچهٔ نظریه[ویرایش]

با گسترش انسان‌شناسی در اوایل قرن ۱۹، دانشمندان سرسختانه درمورد نظریه‌های مختلف فرگشت انسان بحث می‌کردند. عده‌ای مانند یوهان فریدریش بولمنباخ و جیمز پریچارد معتقد بودند که نژادهای بشر همگی از نسل یک گروه انسان واحد و از زمان خلقت تا به حال به صورت‌های مختلف (یا نژادهای مختلف) درآمده‌اند (تک‌پیدایش). مخالفان‌شان، مانند لوئیس آگاسیس و جوزایا نات به نظریهٔ چندپیدایش یا توسعهٔ جداگانهٔ نژادهای انسانی به عنوان گونه‌های جداگانه معتقد بودند.

چارلز داروین از اولین کسانی بود که تئوری منشأ مشترک تمام موجودات زنده را مطرح کرد، و همچنین در میان اولین کسانی بود که معتقد بودند همه انسان‌ها اجداد مشترکی داشتند که در آفریقا زندگی می‌کرده‌اند. در کتاب نیای انسان، او گمانه زد که انسان از نسل کپی‌هایی است که هنوز مغز کوچک داشتند اما راست قامت (بر روی دوپا) راه می‌رفتند، و بدینوسیله دست خود را برای اموری که هوش بالاتری لازم داشتند آزاد کردند. علاوه بر این، او فکر می‌کرد که این قبیل میمون‌ها آفریقایی بودند.[۸]

این نظر با فراست از کار درآمد چون در آن زمان، در سال ۱۸۷۱، تقریباً هیچ فسیلی از انسان‌سایان باستانی در دسترس نبود. تقریباً پنجاه سال بعد، وقتی مردم‌شناسان شروع کردند به پیدا کردن تعداد زیادی فسیل باستانی از مغز انسان‌سایان کوچک-مغز در مناطق مختلف آفریقا، این حدس و گمان داروین پشتیبان علمی پیدا کرد (الگو:فرگشت انسان).

در اواسط قرن ۲۰ بحث به نفع نظریهٔ تک پیدایش در چرخش بود. طرفداران اندکی تا اواسط قرن بیستم به نظریه چندپیدایش هنوز معتقد بودند.[۹]

با گسترش استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر ژنیتیک در تشخیص تاریخچهٔ انسان در دههٔ ۱۹۹۰، دانشمندان توانستند تا تاریخ خروج از آفریقا را با حدی از اعتماد تخمین بزنند و به این ترتیب نظریهٔ منشأ مشترک پشتوانهٔ محکمی یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hua Liu, et al. A Geographically Explicit Genetic Model of Worldwide Human-Settlement History. The American Journal of Human Genetics, volume ۷۹ (۲۰۰۶), pp. 230–237, quote: Currently available genetic and archaeological evidence is generally interpreted as supportive of a recent single origin of modern humans in East Africa. However, this is where the near consensus on human settlement history ends, and considerable uncertainty clouds any more detailed aspect of human colonization history.
  2. "Out of Africa Revisited - 308 (5724): 921g - Science". Sciencemag.org. 2005-05-13. doi:10/1126/science.308.5724.921g Check |doi= value (help). Retrieved 2009-11-23. 
  3. Nature (2003-06-12). "Access: Human evolution: Out of Ethiopia". Nature. Retrieved 2009-11-23. 
  4. "Origins of Modern Humans: Multiregional or Out of Africa?". ActionBioscience. Retrieved 2009-11-23. 
  5. "Modern Humans - Single Origin (Out of Africa) vs Multiregional". Asa3.org. Retrieved 2009-11-23. 
  6. جوهانسون دونالد،»ریشه‌های انسان مدرن: چند منطقه یا خروج از آفریقا، Bioscience.org اکشن
  7. D'Agnese, "Joseph D'Agnese,"Not Out of Africa, Alan Thorne's challenging ideas about human evolution", Discover, Aug 2002"
  8. Bowler ۲۰۰۳, p. ۲۱۳
  9. Jackson Jr. , John P. (۲۰۰۱). "In Ways Unacademical": The Reception of Carleton S. Coon's The Origin of Races, University of Colorado
  • Bowler, Peter J. (2003). Evolution: The History of an Idea (3rd ed.). University of California Press. ISBN 0-520-23693-9 (help).