انسان پیشگام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انسان پیشگام
محدودهٔ زمانی: اوایل پلیستوسن ۱٫۲ تا ۰٫۸ میلیون سال پیش
Homo antecessor.jpg
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستیان
تیره: انسان سایان
زیرخانواده: انسان ساییان
تبار: انسان‌تباران
سرده: انسان
گونه: انسان پیشگام
نام دوبخشی
Homo antecessor
Bermudez de Castro et al., ١٩٩٧

انسان پیشگام یک گونه (یا زیرگونه) منقرض شده از انسان است که بین ١/٢ میلیون سال پیش تا ٨٠٠٫٠٠٠ سال پیش می زیسته است و کاشفان آن اودالد کربونل، خوان لوییس آرسواگا و جی.ام.برمودز دی کسترو بوده‌اند. انسان پیشگام از اولین گونه‌های انسانی است که در اروپا می زیسته است. مباحثات باستان‌شناسی و انسان شناسی مختلفی در مورد اینکه چگونه انسان پیشگام به سایر گونه‌های انسان در اروپا مربوط می‌شود، انجام گرفته‌است که برخی از آن‌ها عنوان می‌کنند که این گونه یک رابط تکاملی بین انسان کارورز و انسان هایدلبرگی بوده‌است. با این حال ریچارد کلین معتقد است که انسان پیشگام یک گونهٔ مجزاست که از انسان هایدلبرگی تکامل پیدا کرده‌است.[۱] سایرین عقیده دارند که انسان پیشگام در حقیقت همان انسان هایدلبرگی است که از ٦٠٠٫٠٠٠ تا ٢٥٠٫٠٠٠ سال جلوتر در دورهٔ پلیستوسن در اروپا می زیسته است.

مشخصات بدنی[ویرایش]

انسان پیشگام دارای متوسط قد ۱.۶ تا ۱.۸ متر بوده‌است. وزن نوع مذکر آن به طور متوسط ۹۰ کیلوگرم بوده‌است. حجم مغز وی نیز ۱۰۰۰ سی سی بوده‌است.[۲]


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Klein, Richard. 2009. "Hominin Disperals in the Old World" in The Human Past, ed. Chris Scarre, 2nd ed., p. 108.
  2. News, Opening Hours Closed to the public until mid-2020 Address 1 William StreetSydney NSW 2010 Australia Phone +61 2 9320 6000 www australianmuseum net au Copyright © 2019 The Australian Museum ABN 85 407 224 698 View Museum. "Homo antecessor". The Australian Museum (به انگلیسی). Retrieved 2019-11-06. {{cite web}}: |نام خانوادگی= has generic name (help)

پیوند به بیرون[ویرایش]