حمید رهنما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمید رهنما
وزیر اطلاعات و جهانگردی
در زمانِ محمدرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیر امیرعباس هویدا
پس از محمد سام
پیش از غلامرضا کیانپور
مدیریت روزنامه ایران
اطلاعات شخصی
زاده ۱۲۹۰ خورشیدی
،
درگذشت ۱۳۷۵
خارج از ایران
ملیت  ایران
فرزندان علی رهنما
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام شیعه

حمید رهنما (۱۲۹۰–۱۳۷۵) وزیر اطلاعات و جهانگردی کابینه هویدا بود. او فرزند زین‌العابدین رهنما و پدر علی رهنما است. او همچنین مدتی مدیریت روزنامه ایران را به عهده داشت.

زندگی[ویرایش]

حمید رهنما، فرزند زین‌العابدین رهنما و زکیه حائری، در ۱۲۹۰ متولد شد. تحصیلات خود را در تهران، بیروت و فرانسه ادامه داد. پس از مراجعت به ایران، در شرکت نفت اشتغال ورزید. بعد از شهریور که اوضاع تغییر کرد، امتیاز روزنامهٔ ایران را که سابقاً پدرش انتشار می‌داد و جبرا امتیاز آن را به مجید موقر واگذار کرده بودند، به او برگرداند و او صاحب امتیاز و مدیر روزنامهٔ ایران شد و پدرش که در تبعید به سر می‌برد، به سفارت ایران در ویشی (دولت موقت فرانسه) ایران را به سبک ادبی و اجتماعی و سیاسی انتشار می‌داد، بعداً آن را تعطیل کرد و به همان مشاغل اداری اکتفا نمود.

یک بار در سال ۱۳۵۰ به وزارت اطلاعات برگزیده شد. چندی در آنجا بود بعد با سمت سفیرکبیر به یونسکو انتقال یافت و چند سالی هم در آنجا بود تا به تهران بازگشت. او به زبانهای فرانسه و عربی تسلط داشت و از علوم مختلف هم بهره برده بود. حمید رهنما داماد ظهیرالاسلام و خواهرزاده هادی حائری است. وی در ۱۳۷۵ در سن ۸۵ سالگی به علت کهولت سن در خارج از کشور درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]