پرش به محتوا

ارتش ایالات مؤتلفه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ارتش ایالات موتلفه
پرچم جنگی ارتش ایالات موتلفه
فعال۱۸۶۱–۱۸۶۵
برچیدگی۲۶ مه ۱۸۶۵ (۱۸۶۵-05-۲۶)
کشور ایالات مؤتلفه آمریکا
گونهنیروی زمینی
اندازهکل کسانی که خدمت کردند ۱٬۰۸۲٬۱۱۹
  • اوج در ۱۸۶۳: ۴۶۴٬۶۴۶
بخشی ازدپارتمان جنگ ایالات کنفدراسیون
رنگ‌هاخاکستری کادری
رژهدیکسی
نبردهاجنگ‌های سرخ‌پوستان
مصئب کورتینا
جنگ داخلی آمریکا
فرماندهان
فرمانده کل قواجفرسون دیویس (تسلیم شد)
General in Chiefرابرت ئی. لی (تسلیم شد)

ارتش ایالات مؤتلفه (انگلیسی: Confederate States Army) یا به اختصار (CSA) همچنین شناخته شده با نام مرسوم ارتش کنفدراسیون. یک نیروی زمینی ارتشی از ایالات موتلفه آمریکا است که در دوران جنگ‌های داخلی آمریکا و در جهت مقابله با ارتش اتحادیه تشکیل شد. در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۸۶۱ کنگره موقت موتلفه تأسیس این ارتش داوطلب را برای کنترل عملیات نظامی و قدرت بیشتر در نبرد با اتحادیه تصویب کرد و در همان زمان ریاست آن را به جفرسون دیویس فارغ‌التحصیل آکادمی نظامی ایالات متحده و سرهنگ داوطلب جنگ مکزیک داد.

فرار از خدمت[ویرایش]

در بسیاری از مقاطع جنگ و به ویژه در سال‌های آخر، ارتش کنفدراسیون از دیدگاه نیروهای کمکی در مضیغه بودند. خانوادهٔ اغلب سربازان در وضعیت بدتری قرار داشتند و با گرسنگی و تهدید گروه‌های غارتگر سرگردان مواجه بودند. بسیاری از سربازان، به‌طور موقت به خانه رفتند که این غیبت، یک غیبت بدون مرخصی رسمی بود. معمولاً هنگامی که مشکلات خانوادگی مرتفع می‌گردید، این دسته از سربازان بدون سر و صدا دوباره به خدمت بازمی‌گشتند.

با همهٔ این احوال، در سپتامبر ۱۸۶۴، رئیس‌جمهور دیویس به‌طور علنی اعتراف کرد که دو-سوم سربازان غایب بودند (بیشتر آنها بدون مرخصی). مدتی بعد، مشکل به سرعت بالا گرفت و تعداد کمتری از سربازان بازمی‌گشتند.[۱] موضوع اصلی آنجا بود که سربازانی که برای دفاع از خانه و خویشان خود می‌جنگیدند، متوجه شدند که برای انجام چنین وظیفه‌ای، باید ترک خدمت کنند. مارک ویتز - مورخ جنگ داخلی - آمار ۱۰۳۴۰۰ نفر سرباز فراری[۲] ذکر شده از ارتش کنفدراسیون را رقم بسیار کمی می‌داند. وی معتقد است که بیشتر فرارها به این دلیل بوده که سرباز، احساس می‌کرده وظیفهٔ بالاتر و مهمتری نسبت به خانواده دارد تا نسبت به کنفدراسیون.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. David Williams (2011). Rich Man's War: Class, Caste, and Confederate Defeat in the Lower Chattahoochee Valley. University of Georgia Press. p. 4. ISBN 978-0-8203-4079-1.
  2. Eric Foner (1988). Reconstruction: America's Unfinished Revolution, 1863–1877. p. 15. ISBN 978-0-06-203586-8.
  3. Mark A. Weitz, A higher duty: desertion among Georgia troops during the Civil War (U of Nebraska Press, 2005).

پیوند به بیرون[ویرایش]